آبسینت، مشروب بدنام

تصور مشروب بدنام تر از آبسنت دشوار است. اگرچه تقریباً همه نام آبسنت را شنیده‌اند، تعداد بسیار کمتری در مورد آن چیزهای زیادی می‌دانند و حتی افراد کمتری آن را امتحان کرده‌اند. بنابراین، هدف این مقاله این است که نشان دهد آبسنت واقعاً چیست، همراه با برخی از تاریخچه آن و همچنین وضعیت امروزی آن.

به طور کلی توافق بر این است که ابسنت برای اولین بار به عنوان یک مقوی دارویی در اواخر دهه 1700 در روستای Couvet، سوئیس ساخته شد، اما در مورد اینکه دقیقاً سازنده واقعاً چه کسی بوده است، اختلاف نظر وجود دارد. ادعا می‌شد که تونیک با طعم آنیس توسط یک پزشک فرانسوی به نام پیر اوردینر اختراع شده است، اما مردم محلی در کووه می‌گویند که مدت‌ها قبل از ظهور دکتر اوردینر، خواهران هنریود برای اهداف دارویی آبسنت می‌کردند.

صرف نظر از اینکه مبتکر این دستور غذا چه کسی بود، این یک واقعیت است که خانواده دوبید-پرنو این دستور غذا را از دکتر اوردینر خریداری کردند و اولین کارخانه تقطیر تجاری آبسینت را در کووه راه اندازی کردند.

با گذشت زمان و افزایش محبوبیت آبسنت، این نوشیدنی نه تنها به دلیل فواید سلامت محورش، بلکه به دلیل تأثیر آن بر ذهن نیز مورد تحسین قرار گرفت و افسانه پری سبز را با بینش ها، رویاها و الهامات هنری اش تجسم کرد. .

عوامل متعددی باعث شد که شهرت آبسنت بیش از پیش افزایش یابد. به سربازان فرانسوی این نوشیدنی به عنوان تونیک داده شد که در واقع سلامت و روحیه آنها را تقویت می کرد. سپس، در ربع سوم قرن نوزدهم، تاکستان های فرانسه به دلیل بیماری گیاهی تقریباً نابود شدند. با افزایش سرسام آور قیمت شراب، دستور العمل آبسنت تغییر کرد تا حتی یک جایگزین اقتصادی تر شود.

در طول سال‌های منتهی به جنگ جهانی اول، برخی از مشهورترین هنرمندان و نویسندگان آن دوران نه تنها آبسنت می‌نوشیدند، بلکه آن را جاودانه می‌کردند. به عنوان مثال، می‌دانیم که مری شلی بیشتر «فرانکنشتاین» را در حالی که تحت تأثیر الهام‌بخش ابسنت بوده نوشته است.

و نه تنها اروپا بود که در آن پری سبز جشن گرفته می شد، بلکه او به ایالات متحده آمریکا وارد شد، جایی که، به ویژه در نیواورلئان، آیین نوشیدن آبسنت به یکی از آیین های جامعه عالی تبدیل شد. اما به قول ضرب المثل قدیم، هر چیزی که بالا می رود بالاخره باید پایین بیاید. چندین نیروی قدرتمند علیه آبسنت در حال کار بودند و در ایالات متحده و چندین کشور اروپایی دیگر در سال 1912 و در فرانسه در سال 1915 غیرقانونی اعلام شد. اما در اسپانیا، بریتانیا، مکزیک، جمهوری چک قانونی باقی مانده است. و پرتغال امروزه در آمریکا نوشیدن و داشتن آبسنت مجاز است، اما ساخت و فروش آن خلاف قانون است. بنابراین، آمریکایی‌هایی که مایل به لذت بردن از پری سبز هستند، می‌توانند بطور قانونی آبسنت را مثلاً از منابع آنلاین قانونی خریداری کنند.