آشنایی با عوارض نوشیدن آب زیاد


بر اساس گزارش ها جام جم آنلاینبارها و بارها شنیده ایم که نوشیدن آب کافی مغز ما را فعال می کند، پوست را تمیز می کند و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد. درسته!

نوشیدن آب کافی حتی در روزهای گرم تابستان بدن ما را از بسیاری از بیماری ها نجات می دهد، اما اگر مایعات زیادی مصرف کنیم چه؟ بدن ما چقدر آب را می تواند تحمل کند و مصرف زیاد آن چه عوارضی دارد؟

بنابراین! شما باید نگران باشید! شما مدام آب می نوشید تا سموم بدن را دفع کنید، اما غلبه بر روی سلامتی شما تاثیر معکوس دارد.

آب زیاد سدیم مورد نیاز خون را از بین می برد و باعث ایجاد نوعی مسمومیت در بدن می شود. این وضعیت سلول های شما را مختل می کند و حتی زندگی شما را تهدید می کند. نوشیدن آب زیاد و دفع سدیم از بدن زمینه ایجاد ادم بافتی و حتی افزایش خطر ادم مغزی کشنده را افزایش می دهد.

به رنگ ادرار توجه کنید

برخی افراد می گویند که سفید شدن ادرار نشانه سلامتی است. اما کارشناسان می گویند این نشانه این است که شما بیش از حد آب می نوشید. واقعیت این است که ادرار بی رنگ یکی از لحظات نگران کننده ای است که باید جدی گرفته شود.

آیا بیش از هشت بار ادرار می کنید؟

واکنش بدن هر کس متفاوت به مصرف مایعات است. در حالی که برخی از افراد نیاز به نوشیدن 10 لیوان آب در روز دارند، برخی دیگر تنها با نوشیدن شش یا هفت لیوان آب نیاز بدن خود را تامین می کنند. تکرر ادرار یکی از علائم مصرف زیاد آب است. شما باید شش تا هشت بار در روز ادرار کنید و افزایش این مقدار به این معنی است که بدن شما مواد مغذی ضروری را دفع می کند.

حالت تهوع را جدی بگیرید

در حالی که کم آبی بدن می تواند باعث سرگیجه و خستگی شود، نوشیدن بیش از حد آب می تواند حالت تهوع، اسهال و استفراغ را بدتر کند. وقتی کلیه های شما نمی توانند از شر آب اضافی خلاص شوند، بدن شما به دنبال راه های دیگری برای خلاص شدن از شر آن است.

سردرد همیشه نشانه کم آبی بدن نیست

اگر در روزهای گرم و پر استرس آب کافی ننوشید، احتمالاً سردرد و سرگیجه شما از بین نمی رود. اما سردرد همیشه نشانه کم آبی بدن نیست. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، مصرف بیش از حد آب خطر ادم مغزی را افزایش می دهد و فشار وارد بر مغز بر روی جمجمه باعث سردرد و مشکلات جدی تری می شود.

این دلیل اسپاسم عضلانی شماست

آب زیاد تعادل الکترونیکی بدن شما را بر هم می زند. این می تواند منجر به عوارض زیادی از جمله ضعف عضلانی و گرفتگی شود.

منبع: سلامت نیوز