آمریکا چگونه می تواند از حمایت از حقوق ایرانیان صحبت کند؟


گزارش جام جم آنلاینکاظم غریب آبادی روز چهارشنبه در دیدار جداگانه با سفرای بلژیک و آلمان در ایران، ضمن تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از حقوق شهروندان خود از جمله مهسا امینی، گفت: در خصوص درگذشت خانم امینی ، از همان دقایق اولیه دولت، قوه قضائیه و شورای اسلامی تحقیقات مختلفی را برای رسیدگی به این حادثه ترتیب دادند. همچنین گروه ویژه پزشکی متشکل از اعضای روسای سازمان پزشکی قانونی، سازمان نظام پزشکی و نمایندگان برخی از انجمن های پزشکی تشکیل شد که وظیفه رسیدگی به پرونده خانم امینی و گزارش علت را بر عهده داشت. مرگ در اسرع وقت

دبیر حوزه حقوق بشر قوه قضائیه افزود: متاسفانه برخی کشورهای اروپایی و نهادهای بین المللی حقوق بشر ضرب و شتم خانم امینی را در نتیجه اقدامات عجولانه و البته سیاسی اعلام کرده اند. این ادعاها با بررسی های اولیه و گزارش بیمارستان قصری رد شد. با این حال، علت مرگ در حال مشخص شدن است و نتایج به زودی مشخص و گزارش خواهد شد.

غریب آبادی در ادامه به حمایت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از اغتشاشات در ایران تحت عنوان تجمعات مسالمت آمیز اشاره کرد و از این مواضع انتقاد کرد و گفت: هیچ تجمعی وجود ندارد که با خشونت و حمل سلاح سرد و گرم همراه باشد. هر جا. و تخریب اموال عمومی و اگر خصوصی باشد مجامع مسالمت آمیز تشکیل نمی شود. در ایران سالانه صدها تجمع و تظاهرات مسالمت آمیز بدون هیچ مشکلی برگزار می شود، اما آنچه در چند روز اخیر در برخی شهرهای ایران مشاهده شده با اقدامات وحشیانه، هولناک، تخریب و تخریب اموال عمومی و خصوصی شهروندان همراه بوده است. .

وی در تشریح برخی از اقدامات اغتشاشگران گفت: اغتشاش گران همه را به مقابله با پلیس و تخریب اموال عمومی و خصوصی دعوت و تشویق می کنند. در جریان این مجامع ویرانگر بسیاری از چیزهای عمومی و خصوصی سوزانده یا غارت شد. تعدادی از مأموران نیروی انتظامی و مردم عادی بر اثر سلاح سرد و گرم این آشوبگران کشته یا مجروح شدند و مراکز اداری و خدمات دولتی بی دفاع مانند بانک ها، دستگاه های خودپرداز، آمبولانس ها، حمل و نقل عمومی، خودروهای پلیس، خودروها، ایستگاه های آتش نشانی و اماکن مذهبی درگیر شدند. مورد حمله گسترده قرار گرفت و بسیاری از این مراکز تخریب و سوزانده شدند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه ادامه داد: استفاده از سلاح و تجهیزات برای ارعاب، توسل به خشونت علیه مردم و نیروهای پلیس و همچنین حمله به اموال و اماکن دولتی، عمومی و خصوصی، آتش زدن آنها، بستن معابر عمومی و غارت و تعرض به اموال مردم مصداق اعتراض مسالمت آمیز نیست و مسئولیت قانونی را در پی دارد. چنین رفتار خشونت آمیزی و حمل سلاح در تجمعات به وضوح با اسناد بین المللی حقوق بشر در تضاد است.

غریب آبادی با انتقاد از مواضع برخی کشورهای اروپایی گفت: از منظر جمهوری اسلامی، کشورهایی که از تظاهرات غیر مسالمت آمیز و اقدامات خشونت آمیز حمایت و تشویق می کنند، در خسارات وارده و خون های بی گناهی که بر زمین ریخته شده، شریک هستند.

وی همچنین اقدامات مداخله جویانه آمریکا به بهانه حمایت از حقوق بشر ایرانیان را محکوم کرد و افزود: آمریکا که حقوق بشر میلیون ها ایرانی را زیر پا گذاشته و با تحریم های خود جان بسیاری از مردم ایران را به خطر انداخته چگونه می تواند از حمایت از حقوق آنها دست بردارد؟ “

قریب آبادی تاکید کرد: ستاد حقوق بشر همانطور که به قوه قضائیه و نیروی انتظامی تاکید کرده قانون را مبنای اقدامات خود قرار می دهد تا هیچ کس حق خود را ضایع نکند حتی متهمان و مجرمان، قاطعانه با اقدامات خشونت آمیز به بهانه مخالف است. . او این موضوع را نقض حقوق همه شهروندان می داند.