آنجلا لنزبری بازیگر مشهور سینما، تلویزیون و تئاتر درگذشت


آنجلا لنزبری بازیگر مشهور سینما در سن 96 سالگی درگذشت.

به گزارش صبا به نقل از ورایتی، آنجلا لنزبری بازیگری متولد لندن انگلستان که هفت دهه حضور قدرتمندی در سینما، تلویزیون و تئاتر داشته است، عمدتاً با بازی در سریال “قتل، او نوشت معروف بود، در 96 سالگی درگذشت.

در بیانیه خانواده این بازیگر آمده است: فرزندان آنجلا لنزبری آنها با ناراحتی اعلام می کنند که مادرشان در ساعت 1:30 بامداد امروز سه شنبه 11 اکتبر 2022، تنها پنج روز مانده به تولد 97 سالگی او، در خواب با آرامش در خانه اش در لس آنجلس درگذشت.

لنزبری در طول دوران بازیگری خود برنده پنج جایزه تونی شده است که آخرین آنها در سال 2009 بود که در فیلم روح بازیگوش نوئل کوارد جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد. معروف ترین کار این بازیگر زن در تئاتر «راه بزرگ سفید» بود که برای آن جایزه تونی بهترین بازیگر زن در یک موزیکال را در سال 1979 دریافت کرد. سه جایزه دیگر تونی لنزبری برای بهترین بازیگر زن در یک موزیکال برای میم (1966)، دنیای عزیز (1969) و کولی (1975) بود.

آنجلا لنزبری او اولین فیلم خود را در 17 سالگی انجام داد و در نقش یک خدمتکار انگلیسی در کنار اینگرید برگمن و چارلز بویر در فیلم چراغ گاز جرج کوکر بازی کرد. یک سال بعد، او همچنین برای بازی در فیلم The Picture of Dorian Gray نامزد جایزه اسکار شد. دو اثر شاخص دیگر این بازیگر در دهه 40، نقش خواهر الیزابت تیلور جوان در «مخمل ملی» و فیلم «سامسون و دلیله» بود.

بعدها، در سال 1962، لنزبری در فیلم کاندیدای منچوری نقش مهم دیگری را در کارنامه کاری خود تجربه کرد. او برای این نقش برای سومین بار نیز نامزد اسکار شد.

این بازیگر کهنه کار هالیوود علاوه بر موفقیت در عرصه سینما و تئاتر، حضوری طولانی در تلویزیون نیز داشته است. او به مدت 12 سال در فیلم قتل شبکه سی‌بی‌سی ظاهر شد، او در نقش جسیکا فلچر رمان‌نویس نوشت. لنزبری در طول دوران بازیگری خود 18 بار نامزد دریافت جایزه “امی” شد. او همچنین چندین جایزه افتخاری از جمله مدال ملی هنر آمریکا و عنوان Dame (شوالیه) دریافت کرد.

انتهای پیام/