آیا سیستم های مدیریت ایمنی کار می کنند؟

من حدس می زنم که چند پاسخ برای این سوال وجود دارد. بستگی به نوع سیستم مدیریت ایمنی دارد که ما در مورد آن صحبت می کنیم و می خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید.

قبل از بررسی این سؤالات، توضیح اینکه سیستم مدیریت ایمنی چیست یا حداقل منظور من از این اصطلاح چیست، مفید خواهد بود تا حداقل درک درستی از آنچه که من در مورد آن غوغا می کنم داشته باشید.

برای من یک سیستم مدیریت ایمنی مجموعه ای مستند از خط مشی ها، رویه ها و دستورالعمل های کاری است که نحوه مدیریت یک کسب و کار را شرح می دهد و خطر آسیب به نیروی کار خود را به حداقل می رساند. توسعه هایی برای این وجود دارد اما اساساً این همان چیزی است که من در مورد آن صحبت می کنم.

حالا به سوالات اصلی برگردیم. چرا یک سیستم مدیریت ایمنی می خواهید؟ من شک دارم که به این دلیل است که شما یک جای خالی در قفسه کتاب خود دارید که باید آن را با پوشه دیگری پر کنید که کسی آن را نمی خواند. آیا به این دلیل است که شما به یک قرارداد نیاز دارید تا بتوانید برای یک قرارداد جدید پیشنهاد دهید که باید آن را داشته باشید؟ آیا اتحادیه‌ها/قانون‌گذاران به دلیل نداشتن مدارک ایمنی به شما سختی می‌دهند؟ این دلایل آنقدرها هم که فکر می کنید غیر معمول نیستند و قبل از اینکه مقداری زمان و پول را صرف یک سیستم مدیریت ایمنی کنید، مطمئن شوید که از یک سیستم چه می خواهید. مجموعه‌ای از سایت‌های اینترنتی وجود دارند که سیستمی را به شما می‌فروشند و حتی برخی آن‌ها را متناسب با صنعت شما سفارشی می‌کنند. احتمالاً مشاوران و انجمن‌های تجاری زیادی وجود ندارند که مجموعه‌ای از پوشه‌های فانتزی پر از کاغذ چاپ شده با آرم شرکت شما در بالای صفحه را به شما ارائه دهند که متناسب با صورت حساب باشد.

هر چند مراقب این رویکرد “کوکی برش” باشید زیرا مشکلات خود را دارد. من یک بار سیستم مدیریت ایمنی پیمانکاری را بررسی می کردم که مشاوری را برای ایجاد یک سیستم مدیریت ایمنی استخدام کرده بود زیرا این یک الزام در مشخصات قرارداد بود. با این حال، یک مشکل عمده در راهنماهایی که ارائه کرده بود وجود داشت – او قرار بود خدمه کاری خود را در ارتفاع 12 متری زمین کار کند و در هیچ کجای کتابچه راهنمای ایمنی او در مورد چگونگی مسائل ایمنی ارتفاع ذاتی در این شغل اشاره ای نشده بود. مدیریت شود. او برای دریافت یک سیستم مدیریت ایمنی از مشاوری که هیچ چیز در مورد کسب و کار یا روش کارش نمی دانست پول زیادی پرداخت کرده بود، زیرا مناقصه او از اولین بازبینی صرفاً به دلیل این شکاف در کارش هدر رفت. مستندات. برای این پیمانکار، سیستم مدیریت ایمنی بدیهی است که کار نمی کند، زیرا این کار را برای او به دست نمی آورد و به همین دلیل بود که در وهله اول آن را خرید. با این حال، برای بسیاری دیگر، این رویکرد کارساز بوده است و برای برآوردن خواسته های خارجی که بر روی کسب و کار گذاشته شده بود، کافی بوده است.

فشارهای داخلی همچنین می‌تواند منجر به این شود که صاحبان مشاغل به دنبال راه‌حل‌های رفع سریع آسان و ارزان باشند. کارمندان استروپی، مهمانداران فروشگاه، نمایندگان H&S یا کارگرانی که صدمات زیادی می بینند – داشتن یک سیستم مدیریت ایمنی که روی قفسه نشسته است به شما این امکان را می دهد که دفعه بعد که کسی صدمه دید به آن اشاره کنید و به آنها بگویید آن را بخواند و قوانین ایمنی را رعایت کند. . مانند سیستم‌هایی که برای مقابله با فشارهای خارجی توسعه یافته‌اند، این نوع سیستم نیز ممکن است آنچه را که انتظار می‌رفت انجام دهد، انجام دهد، اما هیچ کدام از این روش‌ها نمی‌توانند تعداد حوادث و آسیب‌هایی را که کسب‌وکار شما تجربه می‌کند کاهش دهد و این آزمون واقعی میزان کارآمدی است. یک سیستم مدیریت ایمنی چرا؟ زیرا آنها برای ایجاد ظاهری مبنی بر داشتن یک سیستم مدیریت ایمنی و این همه کاری است که آنها انجام می دهند و اگر این تمام چیزی است که شما می خواهید، در این صورت مناسب هستند.

با این حال، اگر واقعاً می خواهید کاری برای کاهش تعداد حوادث و صدمات رخ داده برای شما و نیروی کارتان انجام دهید، یک سیستم مدیریت ایمنی به درستی توسعه یافته و پیاده سازی شده ضروری است.

یک سیستم خوب به کاری که انجام می‌دهید و نحوه انجام آن مرتبط است و باید با سایر سیستم‌های مدیریتی که در اختیار دارید یکپارچه شود. باید بر کاهش خطر تمرکز کند نه کاهش صدمات – دومی از اولی می آید نه برعکس. باید گزارش صدمات و حوادث را تشویق کند نه اینکه آنها را پنهان کند. هنگامی که حوادث یا صدمات گزارش می شود، یک سیستم خوب به جای اینکه چه کسی مقصر باشد، به دنبال یافتن اشتباهات و نحوه اصلاح آن است. این امر باعث تشویق نیروی کار خواهد شد که سیستم فرماندهی و کنترل دیگری برای مدیریت نباشد. دارای معیارهای عملکردی غیر از تعداد صدمات و حوادثی است که در حال وقوع هستند و مکانیسم‌هایی برای این اقدامات که باید به طور منظم مورد بازبینی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که اهداف و اهداف برآورده شده‌اند.

چنین سیستمی فقط یک پوشه در قفسه نیست، بلکه یک موجود زنده است. با شناسایی روش های جدید انجام کارها، ایجاد اهداف جدید و کسب دانش، دائماً تغییر می کند. این یک راه حل سریع نیست، لزوما ارزان ترین یا ساده ترین گزینه نیست. این امر مستلزم تعهد مداوم همه بازیکنان – کارگران، سرپرستان، مدیران، مالکان، هیئت مدیره است. و ایمن نیست. یک سیستم مدیریت ایمنی خوب تضمینی برای عدم وقوع حوادث و صدمات در محل کار نیست، اما حداقل این سیستم به دست اندرکاران این امکان را می دهد تا بدانند که تمام تلاش خود را برای اجتناب از آنها انجام داده اند.

بنابراین، برای پاسخ به این سوال: بله، سیستم های مدیریت ایمنی کار می کنند و هر آنچه را که بخواهید ارائه می دهند – فقط باید بدانید که می خواهید چه چیزی را ارائه دهند.