آیین سوهان تنظیم رسانه ای / جایزه فارسی جشنواره فیلم فجر


نشست خبری اولین جشنواره ملی «آیین سوهان» با حضور مدیر شبکه رادیویی ایران، رئیس شورای حفاظت از زبان فارسی، صدای معاون و دبیر این جشنواره رادیویی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون صبا، صبح امروز 7 تیر 1401 نشست خبری اولین جشنواره ملی «آیین گفتار» در دفاع از زبان فارسی در ساختمان رالی رادیو برگزار شد. این سالن با حضور محمدجعفر محمدزاده مدیر شبکه رادیویی ایران، معاون صدای فارسی و دبیر جشنواره رادیویی یدالله گودرزی برگزار شد.

جداالله گودرزی در ابتدای این نشست خبری درباره جشنواره ملی «ادیان کلام» اظهار داشت: نخستین جشنواره ملی «دین زبان» به عنوان یک پویش مردمی فعالیت خود را آغاز کرد و در فروردین 1401 محمدجعفر محمدزاده، رئیس فارس. شورای زبان و یک ماه بعد در اردیبهشت 1401 دعوت از سه بخش این جشنواره رادیویی را به شبکه های رادیویی و شعب رادیویی استان ها اعلام کردیم.

دبیر اولین جشنواره ملی آیین کلام گفت: در این جشنواره آثاری در بخش های حرفه ای، فضای مجازی و عمومی دریافت کردیم و در اولین جشنواره ملی آیین کلام بیشتر روی برنامه نویسی بخش حرفه ای تمرکز کردیم. .

وی ادامه داد: 250 برنامه رادیویی در قالب های مختلف شامل برنامه های پخش، میکس، مستند، میکس و تبلیغاتی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

گودرزی درباره بخش پرمخاطب جشنواره گفت: در بخش پرمخاطب از مخاطبان رادیو خواستیم آثار خود را برای ما ارسال کنند و در مجموع 54 اثر از جمله موسیقی و ویدئوهای کوتاه به دست ما رسید.

وی افزود: در زمینه ارزیابی آثار ارسالی به دبیرخانه از کسانی که در حوزه فرهنگ و رسانه شناخته شده هستند استفاده کردیم، زیرا این بحث تخصصی است و هیچ جشنواره ای به این شکل و به این شکل و ساختار ندارد. برگزار شد. تا حالا. “

دبیر اولین جشنواره ملی «آیین کلام» در خاتمه گفت: وظیفه لاینفک اصحاب رسانه – حرف زدن درست و درست گفتن است، اگر رسانه ها در این زمینه مشکل دارند، باید جایگاه این رسانه زیر سوال برود. زیرا رسانه ها در تلاش هستند تا به افکار عمومی دسترسی پیدا کنند.

محمدجعفر محمدزاده مدیر شبکه رادیویی ایران درباره تاثیر رادیو در حفظ زبان فارسی گفت: جشنواره ملی صدا و سیما یک نهاد رسانه ای است تا نشان دهد رسانه ها چقدر در فرهنگ و حفظ زبان فارسی موثر بوده اند. “

وی ادامه داد: فارسی زبان مادری یا حداقل زبان واسطه ما در جامعه ایران و حتی منطقه است. فارسی زبان فرهنگ و هنر است که جایگاه حفاظت از این زبان را نشان می دهد.

مدیر شبکه رادیویی ایران با اشاره به تاریخچه زبان فارسی تصریح کرد: یک قرن پیش زبان فارسی محدود به قاره ها و کشورهای عظیم بود اما اکنون متأسفانه به چند کشور منطقه محدود شده ایم. .

محمدزاده درباره چشم انداز این جشنواره رادیویی گفت: «چشم انداز جشنواره ملی دین کلام» چشم انداز امیدوارکننده ای است. بیش از 6 سال پیش پویش دین زبان در رادیو ایران فعال شد که سال ها از سطح پویش و برنامه های رادیویی گسترده تر شد و اکنون پس از گذشت 6 سال به اولین جشنواره ملی دین زبان دست یافته ایم. و بخش های دیگر اضافه می شود.

وی با اشاره به اینکه تلاش معاونت صدا بر این بود که همه جانبه شبکه های رادیویی به حفاظت از زبان فارسی اهتمام داشته باشند، افزود: چشم انداز ما این است که به سمتی برویم که بتوانیم به توسعه این زبان دست پیدا کنیم. زبان همیشه نیازهایی دارد که با تکمیل و توجه به آن به پختگی بیشتری می‌رسد، بنابراین ما تمام شبکه‌های رادیویی را متعهد به حفاظت از زبان فارسی کرده‌ایم و دوره‌هایی برای تقویت زبان فارسی در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم از زبان فارسی با بهترین کیفیت و شکل استفاده کنیم.

محمدزاده درباره معیارهای انتخاب برنامه های مشمول جشنواره توضیح داد: تمامی برنامه های درج شده در جشنواره برنامه هایی هستند که در سال 1400 پخش شده اند و به موضوعاتی مانند تازگی و جذابیت، ساختار و فرم و ارزش محتوا می پردازند. و توجه را به تداوم روند حفظ و مطالعه زبان فارسی جلب کردند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر جایزه پاسداشت زبان فارسی دریافت می کنند؟ وی گفت: بیش از سه سال پیش شبکه رادیویی ایران در جشنواره فیلم فجر شرکت کرد و بهترین فیلم های مرتبط با زبان فارسی و کاربرد مناسب آنها را انتخاب و به آنها جوایزی اهدا کرد. در سال های آینده و در این دوره از جشنواره به این موضوع پرداخته خواهد شد و امیدواریم نهادها و ارگان های مرتبط با ما همراه باشند.

مدیر شبکه رادیویی ایران در خاتمه در پاسخ به سوال خبرنگار صبا مبنی بر چگونگی تمرکز بر شعر و ترانه در سطح موسیقی در این جشنواره گفت: توجه به موسیقی، شعر و ادبیات از اولویت های ماست. و معتقدیم موسیقی یکی از مهمترین مولفه های حفاظت از زبان فارسی در جامعه است. ملاک ما فقط توجه به موسیقی دستگاهی یا به عبارتی ساز و آواز نیست، بلکه قصد داریم مانند برنامه هایی مانند «عندلیب» و «کافه هنر» به تمام سبک های موسیقی و شعر و ترانه توجه کنیم. .

جشنواره دین کلمه با حمایت فرهنگستان زبان و ادب فارسی و با حضور اساتید ادبیات و رسانه برگزار می شود.

اختتامیه نخستین جشنواره «آیین گفتار» پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا در روز قلم 14 تیرماه در استودیوی شماره یک معاونت صدا برگزار می شود.

اختتامیه نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» با سخنرانی غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، وحید جلیلی، معاون، علی بخشی زاده، معاون صدا و سیما، مسعود احمدی افزادی، مشاور رئیس جمهور و رئیس جشنواره، مدیر شبکه رادیویی ایران و رئیس شورای حفظ و صوت معاونت زبان فارسی و با حضور جمعی از فرهیختگان و اساتید زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان و مراکز پژوهشی زبان فارسی زبان و ادبیات، پیشکسوتان رادیو، برنامه نویسان و مدیران رسانه، ترانه سرایان ایرانی و افغانستانی روز سه شنبه ۱۴ تیرماه برگزار می شود. در حالی که روز قلم در استودیو شماره 1 خانه شهدای رادیو.

محمد ابیلی

انتهای پیام/