اجبار در پیش دبستانی


بر اساس گزارش ها جام جم آنلایناما اکنون همه این انتصابات نقض شده است و پیدا کردن پیش دبستانی در مدارس دولتی چالش بزرگی برای والدین بوده است. مشکل خانواده از دو جهت است: ثبت نام در پیش دبستانی های خصوصی و متحمل شدن هزینه یا رد شدن از پیش دبستانی.

گزینه اول به نوعی کودک و خانواده را هدف قرار می دهد، اما گزینه دوم شروع بی عدالتی آموزشی است، به طوری که بخش قابل توجهی از کودکان تنها به دلیل کمبود پیش دبستانی دولتی و خانواده ضعیف بدون آموزش پیش دبستانی می مانند. ; تبعیض که مانند دومینو تا مرحله بعدی یادگیری تحت الشعاع دانش آموزان قرار می گیرد.

پیش دبستانی های دولتی کجا رفتند؟

اساسنامه دوره پیش دبستانی در سال 1382 به تصویب شورای آموزش و پرورش رسید و با اینکه حدود 19 سال از آن زمان می گذرد، همچنان پیش دبستانی نامشخص ترین دوره در سیستم آموزشی ما است. از یک سو بر توسعه کمی و کیفی پیش دبستانی ها تاکید می شود و از سوی دیگر بر گسترش دولت و پرهیز از هزینه های خانواده تاکید می شود، اما با گذشت زمان این دو تاکید بیشتر می شود. یافتن آن برای بازیگران غیردولتی دشوار است.

مادر یکی از بچه ها که قرار است امسال وارد پیش دبستانی شود در گفتگو با جام جم از این وضعیت گلایه می کند و می گوید در منطقه آنها مرکز دولتی وجود ندارد و نزدیکترین پیش دبستانی دولتی در فاصله کمی است. قطعا به خدمات حمل و نقل نیاز دارد. دارد. پدر یک کودک پنج ساله نیز برای ما توضیح می دهد که نمی تواند فرزندش را در پیش دبستانی ثبت نام کند، زیرا نمی تواند هزینه تحصیل خصوصی را پرداخت کند.

برای اطلاع از اینکه چرا با وجود اینکه سند تحول بر توسعه کم پیش دبستانی های دولتی تاکید دارد، اقدامی نمی شود، با مدیرکل اداره پیش دبستانی های وزارت آموزش و پرورش تماس گرفتیم که وی اظهار نظر نمی کند. در سازمان آموزشی کشور که یک سال پیش به صورت رسمی وجود داشت و آموزش پیش دبستانی را برعهده گرفت، هیچ مسئولی از مصاحبه رسمی خودداری کرد، اما یکی از مسئولان آگاه سازمان توضیحات جامعی را به جام جم داد.

وی با بیان اینکه چرا پیش دبستانی های غیردولتی کم است، تصریح کرد: طبق قانون تنها در مناطق عشایری، روستایی و دوزبانه ای که کودکان نیاز به آموزش پیش دبستانی دارند، دولت موظف است پیش دبستانی های رایگان ارائه کند تا در سایر مناطق در صورت تمایل مدیران دولتی، پیش دبستانی افتتاح شود. پیش دبستانی این دوره برگزار می شود و در صورت عدم تمایل پیش دبستانی تشکیل نمی شود.
وی همچنین توضیح داد که چرا همه چیز به اراده مدیران مدارس بستگی دارد چرا که اداره پیش دبستانی یک کار غیر ضروری است و برخی از مدیران تمایلی به این کار ندارند. در عین حال برخی از مدارس دولتی فضای کافی برای این کار ندارند.

این هزینه ها بالاست

اگرچه یافتن پیش دبستانی های دولتی با آموزش عادلانه، به ویژه در شهرهای بزرگ، دشوار است، اما یافتن و ثبت نام پیش دبستانی های غیر دولتی برای همه خانواده هایی که توانایی مالی دارند، بسیار آسان است. مشاهدات جامع نشان می دهد که برخی از این پیش دبستانی ها در مناطق متوسط ​​شهر تهران تا هشت میلیون تومان شهریه می گیرند و مراکز با قیمت منصفانه کمتر از چهار میلیون تومان هزینه دریافت نمی کنند.

چرا اینطور است و مانعی به نام یادگیری برای برخی افراد مانع است، از یکی از مسئولان آگاه در سازمان آموزشی پرسیدیم که پاسخ او قابل تامل بود. وی گفت: دولت بودجه ای برای پیش دبستانی ها به جز در مناطق عشایری و روستایی در نظر نمی گیرد، بنابراین بیشتر پیش دبستانی ها توسط بخش خصوصی اداره می شوند که این امر نیز مستلزم پرداخت هزینه است.

بنابراین جای تعجب نیست که سال گذشته از حدود 1.5 میلیون دانش آموز کلاس اولی، حدود 70 درصد به پیش دبستانی رفتند و اکثریت قریب به اتفاق مراکز خصوصی را انتخاب کردند.

تناقض عجیب

طبق قانون، حضور کودکان در پیش دبستانی اجباری نیست و آموزش در این دوره کاملاً به خواست خانواده ها بستگی دارد، اما داده ها نشان می دهد که اگرچه انتخاب گفته می شود، اما در عمل چیزی جز اجبار وجود ندارد.

یکی از مربیان یکی از پیش دبستانی های تهران دیروز به جام جم توضیح داد که اگرچه گفته می شود شرکت در این دوره اختیاری است، اما زمانی که کودک در کلاس اول دبستان ثبت نام می کند، از خانواده او گواهی حضور می خواهد و تحت بررسی فشرده قرار می گیرد. دوره تابستانی برای اخذ گواهینامه

به همین دلیل از یکی از مسئولان آگاه در سازمان آموزش و پرورش کشور پرسیدیم که چرا مشکل این تناقض روشن نشد و چرا پیش دبستانی اجباری نشد که او باز هم پاسخ ضد و نقیض داد. وی گفت: اگر قرار است پیش دبستانی ها اجباری شوند، باید رایگان باشند و دولت باید هزینه آن را بپردازد، اما دولت توان مالی برای این کار را ندارد.

مریم حباز – گروه عمومی / روزنامه جام جم