احتمال افسردگی قبل از سکته وجود دارد


گزارش جام جم آنلاینماریا بلوکل، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مونستر در آلمان، گفت: «این مطالعه نشان می‌دهد که چرا پزشکان باید علائم طولانی‌مدت افسردگی را در افرادی که سکته کرده‌اند را بررسی کنند.»

برای این مطالعه، دانشمندان بیش از 10000 بزرگسال بدون سکته مغزی با میانگین سنی 65 سال را مورد مطالعه قرار دادند. طی تقریباً 12 سال پیگیری، 425 نفر دچار سکته مغزی شدند. این بیماران با بیش از 4200 نفر با سابقه مشابه که سکته مغزی نکرده بودند مقایسه شدند.

شرکت کنندگان در مطالعه هر دو سال یکبار معاینه شدند. از آنها پرسیده شد که آیا در هفته گذشته علائم افسردگی را تجربه کرده‌اند که شامل احساس تنهایی، غمگینی، خواب ناآرام یا احساس سختی انجام کارها می‌شود.

مطالعات نشان داده اند که علائم افسردگی اغلب قبل از سکته مغزی ایجاد می شود و پس از آن بدتر می شود.

به گفته نویسندگان این مطالعه، اگرچه این دو گروه شش سال پیش نمرات مشابهی داشتند، اما در طول سال‌ها، شرکت‌کنندگانی که در آستانه سکته بودند، تا زمانی که این کار را انجام دادند، افسرده‌تر شدند.

بلوچل می گوید: «افسردگی یکی از مهم ترین مشکلات افرادی است که سکته کرده اند و آنقدر شایع است که به آن افسردگی پس از سکته مغزی می گویند. اما مطالعه ما نشان داد که نه تنها علائم افسردگی پس از سکته به طور قابل توجهی افزایش می یابد، بلکه نشان می دهد که افراد قبل از وقوع سکته نیز علائم افسردگی را داشتند.

در ارزیابی قبل از سکته مغزی، 29 درصد از کسانی که در معرض خطر سکته بودند، معیارهای افسردگی احتمالی را داشتند، در مقایسه با 24 درصد از کسانی که سکته مغزی نکرده بودند. محققان دریافتند که 34 درصد معیارهای افسردگی احتمالی در زمان سکته را دارند.

این نشان می دهد که افزایش علائم افسردگی قبل از سکته عمدتاً تغییرات ظریفی هستند که ممکن است همیشه از نظر بالینی آشکار نباشند. اما حتی افزایش جزئی علائم افسردگی، به ویژه مربوط به خلق و خو و خستگی، می تواند نشانه ای از خطر سکته مغزی باشد. مشخص نیست که آیا می توان از این تغییرات قبل از سکته برای پیش بینی اینکه چه کسی سکته می کند استفاده کرد یا خیر.

بلوکل گفت که برای درک اینکه چرا علائم افسردگی قبل از سکته مغزی رخ می دهد، تحقیقات بیشتری لازم است.

منبع: مهر