ارتباطات میدان نزدیک: فناوری پشت پدیده ضربه

مقدمه

کریگ فدریگی، معاون ارشد مهندسی نرم‌افزار، با بررسی اندروید با استفاده از تلفن‌های همراه، می‌گوید: «نیازی نیست در اتاق پرسه بزنی و تلفن خود را با دیگران برخورد کنی». چرا؟ زیرا گوگل اندروید خود را به فناوری مجهز کرده است که به کاربران امکان می‌دهد محتوا را در سراسر تلفن همراه به سادگی با ضربه زدن به اشتراک بگذارند! این فناوری نام دارد ارتباط میدان نزدیک و این مقاله به شما خواهد گفت که چرا این بازی باعث ناراحتی موسیو فدریگی شده است!

NFC چیست؟

Near Field Communication یا مخفف معروف آن NFC، انتقال داده بین دستگاه هایی است که از نظر فیزیکی به یکدیگر نزدیک هستند. ناگفته نماند که آنها باید NFC فعال باشند. NFC یکی از شاخه های پروتکل شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) است که از میدان های الکترومغناطیسی (بی سیم) برای تنظیم انتقال داده بین دستگاه ها استفاده می کند.

مزیت این کار این است که می‌توان دستگاه دارای NFC خود را نزدیک به یک نهاد فعال NFC دیگر برای برقراری ارتباط داشته باشد. شرکت‌هایی مانند سامسونگ اصطلاح جالبی «بامپینگ» ابداع کرده‌اند، اگرچه کاربران لزوماً نیازی به ضربه زدن به دستگاه‌های خود ندارند!

نگاهی دزدکی به تاریخ

سونی، نوکیا و فیلیپس برای ایجاد یک مسیر ارتباطی استاندارد بین دستگاه‌های تلفن همراه دست به دست هم دادند تا پروتکل NFC را در سال 2004 تشکیل دهند. آنها همچنین دستورالعمل‌های سخت‌گیری را برای سازندگان سخت‌افزاری که مایل به گنجاندن NFC در گوشی‌های خود هستند، وضع کردند. این موارد شامل سازگاری بین دستگاه‌ها بدون در نظر گرفتن نام تجاری مشترک NFC، امنیت پروتکل، سازگاری با سایر فناوری‌های بی‌سیم و انتقال‌های درون NFC است.

ویژگی های برجسته

نکات زیر NFC را از سایر استانداردهای ارتباط بی سیم مشخص می کند:

 • بر اساس RFID که در 13.56 مگاهرتز کار می کند
 • در محدوده 10 سانتی متر موثر است
 • سرعت داده تا 424 کیلوبایت بر ثانیه را می دهد
 • دارای یک رابط کاربری بصری است
 • سایر پلتفرم های شبکه بی سیم اختصاصی را قادر می سازد تا با یکدیگر همکاری کنند

این ویژگی ها تا حد زیادی مسئول استفاده عمومی از NFC در جنبه های مختلف تحرک هستند.

فواید

ویژگی های NFC به مزایایی تبدیل می شود که با سایر فناوری های انتقال داده بی سیم مشابه نیستند. برخی از مزایا برای درک شما ذکر شده است:

 • همه کاره: NFC برای استفاده در وسیع ترین طیف صنایع، محیط ها و ژانرها سازگار است.
 • شهودی: بیشتر تعاملات NFC را می توان با یک لمس ساده به دست آورد.
 • فناوری را قادر می سازد: با فناوری‌های بی‌سیم NFC، مانند بلوتوث، Wi-Fi راه‌اندازی سریع و ساده را تسهیل می‌کند.
 • قابلیت همکاری: NFC با فناوری های کارت بدون تماس موجود سازگار است.
 • آماده امنیت: NFC به قابلیت هایی برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی امن مجهز شده است. برد کوتاه ارتباط هرگونه پاکسازی یا هک را نفی می کند.
 • بر اساس استانداردها: DNA NFC استانداردهای ISO، ECMA و ETSI را برای نشان دادن انطباق آن در خود جای داده است.

این مزایا استفاده آسان و تجربه کاربری سالم را تسهیل می کند.

نتیجه

خوب، تا زمانی که مقاله بعدی را نخوانید، هیجانی که این فناوری از بین می برد، کاملاً کامل نیست. شاید بخواهید بدانید که جادوی NFC چگونه کار می کند، به خصوص در زندگی روزمره من و شما. مراقب قسمت بعدی باشید!