از «حماسه خوان» تا «داستان کوتاه» در چارچوب سیماکانال اول
«حماسه خوان» برنامه ای ترکیبی است که هدف آن تبیین جایگاه ویژه ادبیات حماسی و حماسی در تاریخ مردم ایران با محوریت فرماندهان دفاع مقدس و داستان شخصیت های برجسته و قهرمانان حماسه ایران است. با محوریت دفاع مقدس و معرفی قهرمانان حماسی، از هفته دفاع مقدس شروع و هر هفته در 26 قسمت ادامه خواهد داشت. نگاتیو با استفاده از تصاویر آرشیوی به معرفی چهره ها، رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس با روایت آقای محمدعلی صمدی از پژوهشگران حوزه دفاع مقدس می پردازد. مجله تصویری مهمت با روشی نوین و نگاهی تحلیلی، پاسداری مقدس مردم ایران را از جنبه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به نسل جدید ارائه می کند. برنامه «اقوبیست» به مناسبت گرامیداشت مکتب شهید سلیمانی هر هفته ساعت 1 بامداد جمعه ها از محل یاد و خاطره این سردار شهید در گلزار شهدای کرمان و در ایام شهادت پخش می شود. این برنامه در هفته دفاع مقدس به نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در دوران هشت سال دفاع مقدس می پردازد.

شبکه دو
برنامه «راویان» به مناسبت هفته دفاع مقدس هر شب ساعت 23:30 پخش می شود. راویان انبوهی از مردان ناشناخته است که شکوه قهرمانان جنگ را در تاریخ یادداشت کرده اند. این برنامه در 10 قسمت با کسانی که در سال های دفاع مقدس وظیفه اسکورت فرماندهان نظامی را بر عهده داشتند و تمامی مکالمات آنها را ضبط کرده و در حین انجام اقدام به تثبیت موضع می کردند، می پردازد. مجری کارشناس این برنامه محمدعلی صمدی است. در این برنامه با راویان سرداران شهید حاج احمد متوسلان، قاسم سلیمانی، مصطفی ردانی پور و سرداران زنده یاد مرتضی قربانی و علی فضلی صحبت می کنیم و ناگفته های زندگی جهادی آنها را می شنویم. «روایت های کوتاه» نام مجموعه داستان مواجهه مردم با فضایل اباعبدا…حسین (ع) است که در حال پخش است. در این مجموعه نمایشی، تجربیات واقعی مردم از کرامات و کرامات اباعبدالحسین(ع) بخشی از داستان شد و بیشتر این افتخارات در مسیر زیارتی نیز اتفاق افتاد. برنامه «باران» نیز در دهه دفاع مقدس از ساعت 14 تا 18، «با ما همراه باش» از 10 شهریور ویژه دفاع مقدس پخش می شود.

کانال سوم
پخش مجموعه مستند کوتاه و جشنواره فیلم با موضوع دفاع مقدس از ویژه برنامه های این هفته شبکه «سه هفت» است. از امروز 9 شهریورماه حوالی ساعت 17 پخش برنامه مشترک «جان ووتن» آغاز می شود که در مرکز آن قصه های منتخب دفاع مقدس قرار گرفته است. سلام ایرانی برنامه صبحگاهی زنده با استان های کشور به معرفی رزمندگان و رزمندگان دوران جنگ در هر استان می پردازد. برنامه های «دکتر» و «رانوک»، «نشاط» نیز پخش می شود.

کانال چهارم
این هفته در پنج قسمت 25 دقیقه ای مستند جدید گروه سیاسی و برنامه «برصد به دست فردا» با موضوع حراست می شود. همچنین برنامه های هوشمند «تقاطع»، «روش»، «ماجراجویی» و «اشاره» نیز رویکرد حفاظتی خاجی خواهند داشت. برنامه «سینمای مقدس» در 13 قسمت و حدود 10 مستند تک قسمتی به این رویداد اختصاص دارد.

کانال پنجم
«شب فیروزه ای» با دعوت و گفتگو با فرماندهان دفاع مقدس به منظور بررسی دفاع مقدس در ابعاد مختلف پخش می شود. فیلم مستند «نذر دیدار» نیز به دیدار خانواده صادق شهدا و دفاع مقدس با شهید مدافع حرم حاج قاسم سلیمانی اختصاص دارد. «فیلم مستند رفقای ما» از همذات پنداری با خانواده محترم شهدا می گوید. برنامه های «به خانه برمی گردیم»، «رنگین کمان»، «تهران 20»، «درشهر» منتشر می شود.

شبکه جام جم
«لوح عشق» ویژه برنامه ای است با موضوع تأثیر ولی فقیه بر هنر، فرهنگ، ادبیات و سینمای ایران پس از انقلاب که پخش می شود. «کنکش» روایتگر نقش مقاومت ایران اسلامی و شهدا در شکل گیری فرهنگ مقاومت در منطقه و صحنه بین المللی است. «مبارزان بدون مرز» داستان شهدای غیرایرانی دفاع مقدس و حضور آنها در مناطق جنگی را روایت می کند. «عموسفا در سفری تاریخی» کودکان را با شهیدان فکوری و جهانار آشنا می کند و برای کودکان حماسه آزادسازی خرمشهر. Porch و Close View از دیگر برنامه های این شبکه هستند.

قرآن و شبکه آموزشی
«محراب در میدان» عنوان یک مجموعه مستند روایتی از حضور و نقش طلاب و روحانیون در هشت سال دفاع مقدس است که در هفت قسمت 25 دقیقه ای، نقش هایی چون مدیریت و رهبری جنگ، معنوی نقش و اخلاق عملی، نقش رزمی و تبلیغی و… این نزدیکان در قالب خاطرات و بازگویی واقعیات این حضور صمیمانه منعکس می شود. «منم بچه مسلم» ویژه خردسالان و کودکان که به آموزش معارف اسلامی و اخلاق دینی به زبان نمایش و همچنین حفظ و قرائت قرآن کریم برای کودکان با روش های جذاب و روایی اختصاص دارد و مطابق با انعطاف پذیری است. مناسبت های خاص. از دیگر برنامه های این شبکه می توان به زهر خدا، خوشبت، تکرب و کلا انس با قرآن اشاره کرد.

شبکه آموزشی
بخش هایی از برنامه «پرستار» به مناسبت هفته دفاع مقدس پخش می شود. یک برنامه واکنش سریع ویژه با مواردی که به این هفته اختصاص داده شده است، ایجاد شده است. ویژه برنامه «صبحی دیگر» با حضور مهمانان مرتبط با موضوع هفته دفاع مقدس منتشر می شود.

شبکه مستند
در این کانال مستند «مثبت منفی» که گفت و گو با سردار فتح جعفری است را می بینیم. مستند «اورتین» به انتخاب جشنواره سینما حقیقت روایتگر زوایای پنهان رشادت های سردار دلیا سردار مردمی است که قلبش همیشه برای امنیت مردم می تپد و با برنامه ریزی خردمندانه و کاریزمای فوق العاده اش. ، او توانست پس از 100 سال به حکومت شرارت در جنوب شرق کشور پایان دهد. این مستند شنبه 11 مهرماه ساعت 21:00 از جشنواره باکس مستند پخش می شود. مستند بیر علم سوز پرتره به کارگردانی محمد طه امیری و تهیه کنندگی عبدالحسین بدرلو یکی از مستندهای بلندی بود که در بخش شهید آوینی سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم حقیقت به نمایش درآمد و سپس در نهمین جشنواره فیلم عمار به نمایش درآمد. این مستند نگاهی به زندگی «بهزاد پروین قدس» هنرمند تبریزی است که در دوران دفاع مقدس به نقاشی، عکاسی و فیلم می پرداخت و اکنون با کوله باری از خاطرات گذشته، روزهای خود را می گذراند. با همان حال و هوا و روز جنگ. این مستند امروز ساعت 17:00 پخش می شود. مستند بلند مکی مرد اربعین مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی حبیب احمدزاده، حسین روشنکار و مهرداد افراسیابی متاثر از فرهنگ اربعین سه شنبه 14 مهرماه در ساعت پخش می شود. 8:00 ب. ظ.

شبکه بهداشت و درمان
گفتگوی «کشیک سلامت» و فیلم مستند «ستاره های سفید» با پزشکان و کادر درمانی درباره دوران دفاع مقدس. برنامه «کینو ایظهر» این هفته با پخش فیلمی با رابط ناشنوا مهمان بینندگان خود خواهد بود. «سلامت مثبت» به مسائل روز جامعه از جمله به مناسبت هایی همچون هفته دفاع مقدس می پردازد. از دیگر برنامه های این شبکه می توان به دوربین سلامت، پوش خاکی، پاکبازان و … اشاره کرد.

شبکه افق
این شبکه فیلم مستند «اردوگاه هفت» را با موضوع نوجوانان دفاع مقدس تولید کرد. این شبکه همچنین مستند جامگان سفید با موضوع پزشکان و جراحان دفاع مقدس را پخش می کند.

شبکه نسیم
وی در هفته دفاع مقدس پنج مستند جدید با نام های رزمنده لبخند، رفیق، شرکت روح، جنگ و لبخند 1 و 2 در مجموعه چهار قسمتی جنگ و مستند لبخند در حوزه دفاع مقدس پخش می کند. برنامه «کب آشاگی» که به نقد و بررسی فیلم های جنگی رسول ملاقلی پور کارگردان معروف کشورمان می پردازد با حضور اکبر نبویا پخش می شود. همچنین در این برنامه 15 مهرماه نقد و بررسی فیلم «عقاب ها» مطرح ترین فیلم تاریخ سینمای ایران و 16 مهرماه نیز فیلم «مرز» اولین فیلم حفاظت و گفتگو خواهد بود. با کارگردانان و تهیه کنندگان این آثار.

شبکه امید
برنامه نسل قاسم شبکه امید نیز در دهه دفاع مقدس با محوریت شهدای نوجوان روی آنتن می رود. در این شبکه برنامه «سینما هویت» به پخش و تحلیل آثار دفاع دفاعی می پردازد. همچنین در برنامه «هدف را منتقل کن» برگزاری جام شهدای دانش آموزی به یاد حاج قاسم سلیمانی است.