از فیلتر کوی Vortex با تشک ژاپنی برای فیلتراسیون برکه برتر استفاده کنید

چرا فیلتر حوضچه گرداب و حصیر ژاپنی بسیار موفق است؟

یک فیلتر حوضچه بیولوژیکی، مهم نیست که چه شکل یا طرحی مسئول تبدیل آمونیاک سمی به نیترات است. تجزیه آمونیاک به اکسیژن زیادی نیاز دارد، یک محیط فیلتر با سطح ویژه بالا برای نیتروژن کردن باکتری‌های نیتروزوموناس و نیتروباکتر برای ادامه زندگی و آخرین آشفتگی. شرایط آشفته حداکثر تماس بین آمونیاک، اکسیژن و باکتری های نیتریف کننده را افزایش می دهد، که به نوبه خود سرعت اکسید شدن آمونیاک را افزایش می دهد.

فیلترهای حوضچه گردابی به گونه ای طراحی شده اند و هنگامی که با مات ژاپنی ترکیب می شوند، یکی از بهترین سیستم های تصفیه حوض کوی موجود می باشد. خانه نگه داری از کوی و مهمترین متخصصان در مورد این ماهی زینتی با ارزش ژاپنی ها هستند. در ژاپن، فیلتراسیون گردابی به دلیل اثربخشی ثابت شده، نگهداری کم و قابلیت اطمینان آن به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

فیلتر گرداب چگونه کار می کند؟

یک فیلتر گردابی باید به عنوان سیستم تصفیه اولیه قبل از جریان آب حوضچه به داخل محفظه بیولوژیکی نصب شود و باکتری های نیتریف کننده را در خود جای دهد. از آنجایی که آب حوض حاوی ذرات معلق مانند برگ ها، فضولات ماهی و مواد آلی در حال پوسیدگی، از کف حوضچه به داخل محفظه گرداب پمپ می شود، حرکت چرخشی آب باعث ریزش مواد زائد به کف محفظه می شود. مواد ته نشین شده به راحتی در مراحل بعدی با باز کردن شیر پاکسازی حذف می شوند. مزیت اصلی این روش فیلتراسیون توانایی آن در حذف اکثریت قریب به اتفاق مواد زائد قبل از اینکه فرصتی برای مخلوط شدن با باکتری‌های مفید نیتریفیکاسیون ساکن در حصیر ژاپنی داشته باشد، است. این کار از راه های زیر مفید است:

* هر گونه باکتری هتروتروف ناخواسته که باعث مشکلات کیفیت آب و مشکلات سلامتی ماهی شود قبل از اینکه فرصتی برای آلوده کردن حوض داشته باشد از آب خارج می شود.

* ذرات ذرات فرصتی برای تماس با مات ژاپنی ندارند و بنابراین قادر به مسدود کردن منافذ در مات نیستند و در نتیجه سطح بسیار بزرگی حفظ می شود.

من در این مقاله تا کنون در مورد مزایای فیلتراسیون گردابی صحبت کرده ام. با این حال، برخی از معایب برای حوضدار معمولی با استخر ماهی کوچک تا متوسط، تا 1000 گالن (ایالات متحده) وجود دارد:

* آنها برای استفاده در حوضچه های بزرگ توسط متخصصان Koi طراحی شده اند و احتمالاً برای اکثر حوضچه های ماهی کوچکتر از بین خواهند رفت. برای حوض‌دارانی که حوضچه‌های کوچک‌تری دارند، یک فیلتر حوضچه تحت فشار از تولیدکنندگان شناخته‌شده صنعت مانند Fishmate، Oase یا Hozelock را پیشنهاد می‌کنم، زیرا محصولات حوض‌دار آنها با ضمانت‌های عالی عرضه می‌شوند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هزینه‌های جاری را به حداقل برسانند.

* خرید آنها ممکن است گران باشد و نصب آنها دشوار باشد. هنگام نصب فیلتر گرداب، مهم است که مدلی را انتخاب کنید که برای اندازه دبی پمپ مورد نیاز شما مناسب باشد. اگر مدلی را انتخاب کنید که برای دبی پمپ مورد نیاز خیلی کوچک است، آب حاوی ذرات معلق مستقیماً به مرحله فیلتراسیون بعدی می رود. مدل های بزرگتر زمان نگهداری طولانی تری دارند و بنابراین فرصت بسیار بهتری برای ته نشین شدن ضایعات جامد در محفظه گرداب اولیه فراهم می کند، جایی که به راحتی می توان آنها را خارج کرد.

با گفتن این موضوع، اگر با استفاده از یک بیوفیلتر ضعیف، سلامت ماهی خود را به خطر بیندازید، ممکن است در وهله اول از یک سیستم بیوفیلتراسیون حرفه ای استفاده می کردید. جایگزینی کوی می تواند بسیار گران باشد و بر خلاف پسرعموهای ماهی قرمز سخت ترشان، مستعد استرس هستند.

اگر به دنبال بهترین سیستم فیلتراسیون حوضچه کوی موجود هستید، فیلتر کوی گردابی و تشک ژاپنی گزینه ای است که بسیاری از نگهبانان حرفه ای کوی انتخاب می کنند. این طرح نه تنها تا 80 درصد از مواد جامد موجود در آب حوض را حذف می کند، بلکه مقادیر زیادی آمونیاک را نیز به سرعت و به راحتی حذف می کند.