استاف کشنده – نکاتی برای پیشگیری از عفونت استاف

در چند سال گذشته برخی از باکتری های خطرناک استاف به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند. اخیراً رسانه های خبری بر روی این مشکل جدی بهداشتی جدید متمرکز شده اند که نگرانی فوری برای مدارس ماست. این باکتری های کشنده که استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین یا “MRSA” نامیده می شوند، اخیراً در مدارس ایالات متحده وحشت ایجاد کرده اند. برخی از دانش‌آموزان آلوده پس از حمله این باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک به جریان خون آنها به شدت بیمار شده‌اند و برخی نیز جان خود را از دست داده‌اند. اکثر باکتری های استاف فقط باعث عفونت های جزئی پوست می شوند و با آنتی بیوتیک درمان می شوند. با این حال، عفونت های جدی و کشنده زمانی ایجاد می شوند که باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک (MRSA) درگیر شوند. بهترین روش‌ها برای پیشگیری از انواع عفونت‌های استافیک شامل استراتژی‌های کلی نظافت است که می‌توان آن‌ها را در شیوه‌های معمول تمیز کردن در همه مدارس گنجاند. در اینجا چند نکته برای محدود کردن احتمال ابتلای دانش آموزان توسط باکتری استاف وجود دارد:

1.) برنامه روزانه و روتین تمیز کردن محیط را برای سرویس های بهداشتی و ناهارخوری مدرسه خود تنظیم کنید. کارکنان نظافت باید آموزش دیده و تحت نظارت باشند تا مطمئن شوند که روش‌های تمیز کردن کامل و مؤثر را درک کرده و به کار می‌گیرند. بخش بهداشت محلی شما می تواند در مورد روش ها مشاوره ارائه دهد.

2.) از محصولات میکروب کش یا محلول 1 قسمت سفید کننده کلر و 9 قسمت آب برای تمیز کردن هر سطحی که در معرض لمس مکرر دانش آموزان است، از جمله کلید چراغ، دستگیره در، دستگیره شیر آب، نرده دستی و تمام وسایل دستشویی استفاده کنید. حداقل از آب و صابون استفاده کنید، ترجیحاً یک پاک کننده همه منظوره، برای تمیز کردن روزانه سایر کف ها و سطوح.

3.) تلگرافهای صابون اتوماتیک، خشک کن دستی خودکار و دستگاه پخش خودکار حوله کاغذی را نصب کنید. این تلگراف‌های خودکار بدون لمس، مواجهه دانش‌آموزان با وسایلی را که اغلب منبع باکتری‌هایی هستند که با دست منتقل می‌شوند، کاهش می‌دهد. مثل استاف اگر مدرسه شما هنوز از تلگراف‌های دستی قدیمی استفاده می‌کند، تمیز کردن مکرر آنها برای از بین بردن گسترش باکتری‌ها تقریبا غیرممکن خواهد بود.

4.) هر سطحی را که آلودگی مایع بدن قابل مشاهده است مانند خون، ادرار یا سایر مایعات بدن فوراً تمیز کنید.

5.) اطمینان حاصل کنید که دستگاه‌های پخش خودکار صابون و دستگاه‌های حوله کاغذی خودکار همیشه با محصول پر شده‌اند. این باید بخشی از برنامه روزانه پرسنل نظافت باشد. دیسپنسرها را روزانه دوباره پر کنید.

6.) بهداشت خوب را تشویق کنید. دانش آموزان باید نسبت به اشتراک بطری های آب و وسایل شخصی احتیاط کنند، آنها را تشویق به دوش گرفتن بعد از کلاس های بدنسازی و سایر فعالیت های بدنی کنید.

7) از دانش‌آموزان بخواهید که بریدگی‌ها، ساییدگی‌ها و ضایعات را با پانسمان مناسب (بانداژ) تا زمان بهبودی بپوشانند. کارکنان دو و میدانی باید این موضوع را در بین ورزشکاران خود به دقت بررسی کنند.

8.) تمام وسایل مورد استفاده در فعالیت های ورزشی را با یک پاک کننده همه منظوره تمیز کنید و بعد از هر بار استفاده لباس های فرم را بشویید.

9.) اهمیت شستن مکرر دست ها با آب و صابون یا استفاده از ژل های ضد میکروب دست را به کارکنان و کارمندان منتشر، بیان و ارسال کنید. سرویس‌های بهداشتی و کافه‌تریای مدارس شما باید دارای علائم هشداردهنده‌ای باشند که در قسمت‌های کاملاً قابل مشاهده نصب شده باشد که به همه یادآوری می‌کند که شستن دست‌ها از الزامات امکانات شماست و مسئولیت همه است.

پیروی از این روال‌های تمیز کردن ساده، خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی در مدارس را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، از جمله استاف و ویروس‌ها، مانند آنفولانزا، و سرماخوردگی.