استراتژی ترک سیگار

نیکوتین یک ماده شیمیایی است که در گیاه تنباکو یافت می شود و این ماده شیمیایی است که در هنگام کشیدن سیگار مقدار بالایی از آن را فراهم می کند. این یک ماده شیمیایی قوی است و چند میلی گرم از آن می تواند حشرات را فلج کرده و از بین ببرد. تقریباً در تمام قسمت های بدن اثر می گذارد، اما تأثیرات عمده ای بر سیستم عصبی مرکزی و سیستم قلبی عروقی دارد.

نیکوتین یک محرک عمومی برای CNS است و بر روی مراکز پاداش در هسته اکومبنس برای تولید مقادیر زیاد عمل می کند. این ماده شیمیایی بر روی قلب تاثیر می گذارد و ضربان قلب را افزایش می دهد و رگ های خونی را برای ایجاد فشار خون منقبض می کند. پس از جذب از ریه، نزدیک به 70 تا 80 درصد نیکوتین به سرعت توسط کبد متابولیزه شده و از طریق کلیه ها دفع می شود. با این حال، از آنجایی که نیکوتین محلول در چربی است، ممکن است پس از سیگار کشیدن طولانی مدت، مقادیر قابل توجهی در چربی بدن انباشته شود.

نیکوتین اثرات مضر زیادی بر سلامتی افراد دارد. در سال 1988، گزارش جراح عمومی ایالات متحده با عنوان “اعتیاد به نیکوتین” به این نتیجه رسید که اعتیاد به تنباکو از نظر خصوصیات دارویی و رفتاری مشابه اعتیاد به سایر مواد مخدر مانند کوکائین و هروئین است. در تابستان 2002، دانشمندان فرانسوی از مطالعه خود به این نتیجه رسیدند که سیگار باعث تخریب سلول های مغز و از دست دادن حافظه و زوال عقل می شود. همچنین مطالعات زیادی وجود دارد که سیگار کشیدن را با افسردگی مرتبط می کند.

با توجه به مشکلات بهداشتی گسترده مرتبط با سیگار کشیدن، بسیاری از سیگاری ها به ترک دخانیات فکر می کنند. با این حال اقلیتی از آنها موفق می شوند. عوامل زیادی برای این امر وجود دارد و یکی از عوامل مورد مطالعه نحوه ترک سیگار است. دو روش پذیرفته شده برای ترک سیگار وجود دارد. یکی ترک بوقلمون سرد و دیگری کاهش تدریجی میزان مصرف تنباکو. روش بعدی اغلب شکست می خورد و شبیه سگی است که دم خود را تعقیب می کند. کاهش تدریجی مقدار نیکوتین مصرفی به احتمال زیاد باعث طولانی شدن حالت ترک دارو و در نتیجه علائم طولانی مدت می شود. از طرف دیگر ترک بوقلمون سرد احتمالاً علائم شدید ترک را تحریک می کند و مدیریت آن بسیار دشوار است، اما با دوره کوتاه تری از علائم ترک همراه است و در ترک سیگار مؤثرتر است.

برای ترک سیگار، اراده زیادی لازم است و این مهمترین عاملی است که افراد موفق را از ترک سیگار متمایز می کند. در اینجا چند نکته برای مقابله با هوس وجود دارد. مقدار زیادی آب بنوشید، آدامس بجوید (غیر نیکوتینی، بدون قند)، میان وعده‌های غذایی سالم مانند سالاد و میوه‌ها، رژیم غذایی متعادل، ورزش روزانه 1 تا 2 ساعت و انجام یک سرگرمی یا فعالیت برای مشغول نگه داشتن خود.