استفاده از پتانسیل سینما برای ترویج کتابخوانی/ فیلمسازان سفیران کتابخوانی می شوند


این موضوع در دیدار دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با رئیس سازمان سینمایی مطرح شد.

دبیر کل و مدیران نهاد کتابخانه های عمومی کشور، رئیس سازمان سینمایی دیدار کردند.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، مهدی رمضانی دبیرکل سازمان کتابخانه های عمومی کشور به همراه اصغر گودرزی معاون توسعه و مشارکت های کتابخانه های اداره کل، محمدرضا هراتی معاون توسعه و ترویج کتابخانه ها، محمدرضا اسفری سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی کشور مسائل فرهنگی کتابخانه ها، محمدمهدی زرافشان، مدیرکل امور عمومی و بین الملل، سید باکر میر عبداللهی، مدیر منابع کتابخانه های عمومی و زهرا جعفری، مشاور رسانه ای. محمد خزایی رئیس سازمان سینمایی کشور صبح امروز چهارم مهرماه در جلسه ای پیرامون موضوع گسترش همکاری های سینما و کتاب گفت وگو کرد.

در این دیدار محمد خزایی رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی و نقش کتاب در رشد و ارتقای فرهنگ عمومی گفت: بدون شک استفاده از ابزارهایی مانند سینما برای تبیین و تبیین ترویج موضوع کتابخوانی بسیار مهم است و با همکاری می توان آن را محقق کرد. بیایید متقابلا از فرصت های مغفول مانده در این دو حوزه به نفع یکدیگر استفاده کنیم.

خزاعی درباره وضعیت سینماهای کشور و مقایسه آماری آن با سایر کشورهای منطقه گفت: در صورت برخورداری از استانداردهای لازم برای استفاده از سینما می توان از قابلیت های زیرساختی کتابخانه ها استفاده کرد.

وی ادامه داد: کتاب و کتابخانه پیوندی ناگسستنی با فیلم دارند، بنابراین می توان با تعریف شرایط و بسترهای لازم پیوند این دو بخش را تقویت کرد.

رئیس سازمان سینمایی کشور شناسایی و معرفی کتاب های قابل اقتباس به عنوان مرجع را یکی از نیازهای سینمای کشور دانست و خاطرنشان کرد: یک نهاد کتابخانه ای می تواند با کمک متخصصان متناسب با شرایط، آثار واجد شرایط را در این زمینه معرفی کند. نیازهای جامعه

خزاعی با اشاره به ایجاد کتابخانه های تخصصی فیلم در استان های مختلف کشور، تقویت رویکرد سینما در مراکز کتابخانه ها و حضور این نهاد در رویدادهای مهمی همچون جشنواره فیلم فجر به ویژه تجلی اراده ملی تصریح کرد: این موسسه می تواند در قالب همکاری مشترک با بنیاد سینمایی فارابی اقدام به تولید ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه و یادگیری در کشور کند.

رئیس سازمان سینمایی در پی پیشنهاد دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای استفاده از امکانات زیرساختی این نهاد با بازدهی سینمایی گفت: این برنامه می تواند با نظر کارشناسی موسسه سینماشهر ادامه یابد. .

خزاعی در پایان پیشنهاد کرد: کتابخانه های عمومی از فیلمسازان شناخته شده و موثر به عنوان سفیران کتابخوانی استفاده کنند.

در ادامه این نشست مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با ارائه گزارشی از مراکز کتابخانه ای کشور گفت: این کتابخانه از نظر وسعت و زیرساخت رتبه اول منطقه و رتبه دوم را در آسیا دارد. . در حال حاضر از بیش از 2700 کتابخانه در سراسر کشور بهره می برد.

وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه ها در کنار مساجد و مدارس یکی از بزرگترین کانون های هنری کشور است، افزود: از این رو می توان از ظرفیت کتابخانه ها در حوزه آموزشی، نمایش فیلم، حضور در جشنواره ها و سینما استفاده کرد. . مکان ها

رمضانی با اشاره به تعداد مراکز زیرساختی نهاد کتابخانه ها در مناطق و استان های مختلف کشور، پیشنهاد کرد: در استان هایی که سینما وجود ندارد، می توان از این ظرفیت برای نمایش فیلم و میهمانی های سینمایی استفاده کرد.

وی با اشاره به برنامه هایی چون کتاب های سینمایی، فیلم های اقتباسی، از آمادگی این سازمان برای تولید مشترک، همکاری در رویدادها و جشنواره های فرهنگی و هم افزایی سالن های این سازمان با پارک فیلم کشور و پیشنهادات این سازمان خبر داد. رئیس سازمان سینمایی برای انتخاب سفیران کتابخوانی مورد استقبال چهره های سینمایی قرار گرفت.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در خاتمه گفت: متعهد به ترویج و گسترش فرهنگ کتابخوانی در کشور هستیم و ابزار فیلم و شخصیت های فیلم می توانند در این امر ما را یاری کنند.

انتهای پیام/