افتتاحیه جشنواره بوسان با فیلم «درب»/ هادی موهاج: من به انسانیت اعتقاد دارم


جشنواره فیلم بوسان عصر دیروز با نمایش فیلم «درب» به کارگردانی هادی محقق افتتاح شد.

بر اساس گزارش صبا به نقل از کره تایمز، دوره 27 جشنواره بین المللی فیلم بوسان (BIFF) عصر دیروز 5 اکتبر (13:00) با حضور صدها بازیگر، کارگردان، سایر عوامل فیلم و علاقه مندان به فیلم در مرکز فیلم. بوسان بی پرده.

این جشنواره پس از گذشت دو سال از برگزاری با محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، برای اولین بار در سه سال اخیر به صورت کاملا عادی شروع به کار کرده است.

در مجموع 242 فیلم از 71 کشور جهان در این مدت ارائه می شود که از این تعداد 89 فیلم اولین نمایش جهانی خود را در بوسان خواهند داشت. سال گذشته 223 فیلم در این جشنواره به نمایش درآمد.

این فصل جشنواره، شب را با فیلم «مسیر(با نام جهانی”بوی باد“) انجام شده هادی محاج محصولی ایرانی که بر خوبی در فطرت انسان تاکید دارد رونمایی شد.

«درب» داستان پدر و پسری – هر دو معلول – را روایت می کند که در روستایی دورافتاده زندگی می کنند. یک روز برق قطع می شود و یک برقکار برای تعویض قطعات معیوب از یک منطقه به منطقه دیگر می رود.

هادی محاج کارگردان این فیلم که پس از اکران جهانی درام “مامیرودر سال 2015 در بوسان که جایزه ای هم دریافت کرد، برای دومین بار از این شهر دیدن کرد و در چهارمین فیلم بلند خود نیز نقش شخصیت اصلی را بازی می کند.

این محقق در 5 اکتبر سال گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی قبل از نمایش فیلم گفت: «ما تمایل داریم از افرادی قدردانی کنیم که در حافظه ما نقش دارند. وقتی به بوسان رسیدم، احساس کردم به خانه آمده ام. کره ای ها به عنوان مردمانی زیبا در قلب من باقی می مانند و این جشنواره برای من مانند یک تعطیلات معنوی است.

این کارگردان ایرانی توضیح داد که نسخه اصلی فیلمش به معنای سرزمین خشکی است که حتی یک قطره آب هم جذب خاک نمی شود.

وی افزود: مهم این است که مردم به راه خود ادامه دهند و خسته نشوند، در غیر این صورت مردم با موانعی مواجه خواهند شد.

این محقق تاکید کرد: من به انسانیت اعتقاد دارم. طبق تجربه من، افرادی که بدون توقع می دهند، بیشتر و بیشتر می شوند.

این کارگردان ایرانی درباره منظره کوهستانی که در این فیلم به زیبایی به تصویر کشیده شده است، روستایی واقع در جنوب غربی ایران که محقق در آن بزرگ شده است، گفته است: این اثر بر زیبایی طبیعت تاکید دارد، اما در عین حال به رنج و عذاب نیز اشاره دارد. درد طبیعت، زیرا مردمی که در آنجا زندگی می کردند، از نظر تاریخی مشکلات زیادی داشتند.

این کارگردان ایرانی درباره حضور خود به عنوان نقش اول نیز گفت: برای انتقال بهتر احساسات درونی این شخصیت تصمیم گرفتم نقش اول را بازی کنم. فکر می کردم ایفای این نقش برای یک بازیگر غیرحرفه ای سخت باشد زیرا می خواستم این فیلم تقریباً هیچ دیالوگ و لحظه های خاموشی نداشته باشد، اما همچنان دوست داشتم مخاطب افکار شخصیت های اصلی را بخواند. با خودم فکر کردم شاید فقط من بتوانم این نقش را بازی کنم چون من هستم که می توانم احساسات درونی شخصیت را بیان کنم.

دوره بیست و هفتم جشنواره فیلم بوسان تا 14 اکتبر (10 شب) ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/