افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب در افراد مبتلا به HIV


بر اساس گزارش ها جام جم آنلایناین مطالعه نشان داد افرادی که علیه HIV واکسینه شده بودند 28 درصد بیشتر از افرادی که این واکسن را انجام نداده بودند در معرض ابتلا به عفونت جدید کووید بودند.

اما خبر خوب این است که خطر کلی عفونت کووید در میان افرادی که حداقل با دو دوز اول واکسینه شده اند، بدون توجه به وضعیت HIV، پایین است.

کری آلتوف، محقق ارشد دانشگاه جانز هاپکینز در این باره گفت: «ما معتقدیم که ممکن است به دلیل تأثیرات HIV بر سیستم ایمنی و نقش سیستم ایمنی در واکنش به واکسیناسیون و عفونت کروناویروس، خطر ابتلا به HIV افزایش یابد. مریلند. ما شاهد موارد جدیدی از Covid-19 در افراد مبتلا به HIV هستیم.

تیم تحقیقاتی داده های نزدیک به 114000 مرد و زن واکسینه شده علیه کووید را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند که 33000 نفر از آنها HIV مثبت بودند.

محققان علاوه بر شناسایی 28 درصد بیشتر خطر ابتلا به عفونت در میان افراد مبتلا به HIV، دریافتند که برخی از افراد مبتلا به HIV در مقایسه با افراد بین سنین بالاتر از سایرین، از جمله افراد زیر 45 سال، در معرض خطر عفونت هستند. 45 و 54. سال. . این خطر همچنین در میان افرادی که دوز سوم (یا تقویت کننده) را دریافت نکرده بودند و افرادی که قبلاً آن را دریافت کرده بودند، بیشتر بود.

با کاهش تعداد سلول های T، خطر عفونت در افراد مبتلا به HIV افزایش می یابد. سلول های T گلبول های سفید مهمی هستند که با عفونت مبارزه می کنند و معمولا به HIV حمله می کنند. هنگامی که تعداد سلول های T در یک بیمار HIV به سطح بسیار پایینی می رسد، اغلب نشانه کامل ایدز است.

آلتوف گفت: “فرضیه ما این است که اختلال عملکرد سیستم ایمنی ناشی از HIV ممکن است در آسیب پذیری نسبت به بیماری کووید نقش داشته باشد.”

بنابراین، محققان بر معرفی دوز سوم واکسن کووید-19 به افراد مبتلا به HIV تاکید دارند.

منبع: مهر