افزایش ۷۱ درصدی وام ازدواج


بر اساس گزارش ها جام جم آنلاین قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانان و قانون بودجه امسال در خصوص موسسات ویژه کودکان، درباره موسسات کودک گفت: تولد کرز الحسنه و لزوم تسریع آن را بالا برده و تسهیل کند.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا 31 خرداد 1401 شبکه بانکی 190 هزار فقره وام ازدواج به مبلغ 255 هزار میلیارد ریال پرداخت کرده است. اشیاء و مبلغ 149 هزار ریال پرداختی، بیش از 71 درصد افزایش حجم و 8.5 درصد تعداد وسایل پرداخت را مشاهده کردیم.

قائم مقام معاونت وام دهی بانک مرکزی در خصوص موسسات فرزندآوری خاطرنشان کرد: بانک مرکزی دستورالعمل های مربوطه را در بازه زمانی تعیین شده در قانون تهیه و ارائه کرده و همچنین سامانه لازم را ایجاد کرده که از لحظه ابلاغ دستورالعمل و ثبت نام فعالیت می کند. در سامانه مذکور (21 فروردین 1401) تاکنون 90 هزار فقره شیء به مبلغ 36 هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی افزود: یکی از دلایل کندی نسبی پرداخت این تسهیلات در مقایسه با تسهیلات ازدواج، وجود برخی ابهامات مطرح شده از سوی بانک ها بود که طی چند مرحله جلسات و مکاتبه ها رفع شد. “

سحابی ادامه داد: تجربه پرداخت تسهیلات ازدواج در ابتدای نظام نیز به دلیل ابهامات و رفع آن توسط بانک مرکزی روند کندی را در ارائه تسهیلات در ابتدای نظام نشان داده است، بنابراین مشخص است که به مرور زمان بانک مرکزی می خواهد روند مراقبت از کودک قابل قبول باشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات مهم پرداختی به مؤسسات فرزندآوری در رابطه با مؤسسات ازدواج، ارجاع و ثبت نام در سامانه والدین فرزندان متولد 1400 است. (و مجموع ولادت ها در سال 1400 طبق آمار فعلی بالغ بر یک میلیون و 100 هزار نفر است) علاوه بر موالید در سال جاری افزود: به هر حال علیرغم تلاش شبکه بانکی و مسئولیت قانونی و اجتماعی آنها. این موضوع باعث ایجاد صف برای این خدمات می شود، زیرا در حال حاضر 610 هزار نفر در نوبت دریافت این اشیا و در مراحل ثبت نام هستند. دفتر، ارائه و تکمیل مدارک.

به گفته شرکا و بر اساس قانون، این مزایا با تایید متقاضیان و دریافت سفته و یا استفاده از حداکثر یک ضامن که شبکه بانکی طی چند نامه ابلاغ و تاکید می کند، قابل پرداخت است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هموطنان می توانند با مراجعه به سایت بانک مرکزی، سامانه روابط عمومی در قسمت «ثبت درخواست»، موسسات بانکی را به عنوان موضوع اصلی و موسسات قرض الحسنه برای تولد فرزندان انتخاب کنند. به عنوان یک “موضوع ثانویه” درخواست کنید.