امکان پیش بینی حمله قلبی با معاینه چشم


بر اساس گزارش ها جام جم آنلاینمحققان گفتند که داده‌های مربوط به ساختار رگ‌های خونی شبکیه را با داده‌های ژنتیکی ترکیب کردند و توانستند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب (CHD) را پیش‌بینی کنند. بیماری با پیامدهای بالقوه خطرناک انفارکتوس میوکارد (انفارکتوس میوکارد). محققان دانشگاه ادینبورگ، با علم به اینکه وضعیت فیزیکی افراد را می توان با استفاده از ساختار رگ های خونی شبکیه ارزیابی کرد، تصمیم گرفتند داده های 500000 داوطلب را در Biobank انگلستان بررسی کنند. سوابق دموگرافیک، بالینی، گرافیکی، ژنتیکی (ژنوتیپ) و پزشکی این داوطلبان در این پایگاه پزشکی موجود است که از سال 1385 شروع به کار کرده است. محققان اسکن شبکیه از داوطلبان مبتلا به حمله قلبی را بررسی کردند.

ردیابی فراکتال

محققان ابتدا الگوهای جدا شدن شاخه رگ های خونی شبکیه را در داوطلبان بانک زیستی با اندازه گیری ابعاد فراکتال (Df) مورد مطالعه قرار دادند. فراکتال ساختاری هندسی است که با افزایش هر قسمت از این سازه به نسبت معینی با ساختار اصلی به دست می آید. پس از اندازه‌گیری‌ها، محققان دریافتند که اندازه‌گیری‌های کمتر فراکتال مرتبط با الگوی انشعاب شریان شبکیه با بیماری عروق کرونر قلب مرتبط است که منجر به انفارکتوس میوکارد می‌شود. به دنبال این یافته ها، آنها مدلی را بر اساس گزارش های پزشکی و تصاویر شبکیه چشم افراد مبتلا به سکته قلبی در Biobank بریتانیا توسعه دادند. با استفاده از این مدل، آنها دریافتند که خطر کمتر یا بیشتر حمله قلبی در افراد را می‌توان بهتر از مدل‌های مرسوم بر اساس جمعیت‌شناسی پیش‌بینی کرد. با استفاده از این مدل ابتکاری، محققان با دقت بیشتری تمام داوطلبان را از نظر خطر حمله قلبی طبقه بندی کردند. آنها سپس این مدل پیش‌بینی را با بررسی ژن‌هایی که افراد را در معرض خطر حمله قلبی قرار می‌دهند، اصلاح کردند. در واقع، تجزیه و تحلیل آنها نشان داد که یک مبنای ژنتیکی مشترک بین بعد فراکتال و انفارکتوس میوکارد وجود دارد.

به سمت آموزش های آینده

این بار، تیم قصد دارد تحقیقات مبتنی بر جنسیت را تکرار کند تا ببیند آیا می‌تواند یک پیش‌بینی‌کننده جنسیتی برای حملات قلبی ایجاد کند یا خیر. بنابراین، زنان و مردان از نظر خطر حمله قلبی بسیار بهتر و دقیق‌تر طبقه‌بندی می‌شوند. محققی از امپریال کالج لندن هشدار داد که مدل نوآوری هنوز توسط سایر محققان مورد مطالعه قرار نگرفته است و مقاله ارائه شده در کنفرانس تنها نتیجه کاری است که محققان دانشگاه ادینبورگ انجام داده اند. بنابراین در حال حاضر نمی توان از این مدل به تنهایی برای تشخیص خطر حمله قلبی استفاده کرد.

این مطالعه اهمیت پیاده‌سازی و بکارگیری مدل‌های پیشگیری از بیماری را نشان می‌دهد و این واقعیت را نشان می‌دهد که در آینده با استفاده از این ابزارها می‌توان سلامت جسمانی افراد را شخصی‌سازی کرد.

دستاوردهای این مطالعه

میانگین سن سکته قلبی 60 سال است و بر اساس مدلی که محققان ایجاد کرده اند، می توانند خطر حمله قلبی را در افراد 5 سال زودتر پیش بینی کنند. محققان امیدوارند در آینده نزدیک بتوانند از طریق یک معاینه چشمی ساده به اطلاعات کافی دست یابند تا افراد در معرض خطر حمله قلبی را به راحتی شناسایی کنند. محاسبه خطر حمله قلبی در افراد بالای 50 سال به آنها کمک می کند تا عادت های بدی مانند سیگار کشیدن را کنار بگذارند و چربی و فشار خون خود را در فرم خوبی نگه دارند. محققان بر این باورند که هر بیماری می تواند تأثیر منحصر به فردی بر روی شبکیه داشته باشد. بنابراین، ژنتیک و مدلی که آنها ایجاد کرده اند می تواند برای تشخیص سایر بیماری های احتمالی مانند دیابت یا سکته مغزی استفاده شود.

منبع: گاردین
مترجم: نادیا زکالوند – گروه دانش و سلامت