انقلاب مراقبت های بهداشتی در پاکستان

مراقبت های بهداشتی به جای اینکه به عنوان خدمات نامیده شود، صنعت پیشرو در پاکستان است. از دیرباز تا سال 2010 چنین سیاستی از سوی دولت ارائه نشده بود. با ابتکار وزیر ارشد وقت پنجاب آقای شهباز شریف، کمیسیون بهداشت و درمان پنجاب (PHC) تشکیل شد.

کمیسیون بهداشت و درمان پنجاب (PHC)

PHC یک نهاد نظارتی بهداشتی مستقل است که تحت قانون PHC 2010 تأسیس شده است. هدف PHC بهبود کیفیت، ایمنی و کارایی ارائه خدمات بهداشتی برای همه مؤسسات بهداشتی عمومی و خصوصی (HCEs) از جمله Allopaths، Homeopaths و Tibbs در استان پنجاب است. .

PHC مسئول توسعه و اجرای حداقل استانداردهای ارائه خدمات (MSDS) در تمام سطوح مراقبت های بهداشتی است تا کیفیت خدمات مراقبت های بهداشتی را بهبود بخشد و فرهنگ حاکمیت بالینی را تقویت کند. همه مؤسسات مراقبت های بهداشتی برای دریافت مجوز ارائه خدمات مراقبت های بهداشتی در پنجاب ملزم به اجرای MSDS هستند.

حداقل استانداردهای ارائه خدمات (MSDS)

MSDS مجموعه ای از معیارها را برای حداقل سطح خدمات اجباری تعریف می کند که یک مرکز مراقبت های بهداشتی (HCE) مسئول انجام آن است و بیماران حق انتظار دارند. این شامل مجموعه ای از معیارهای ضروری برای همه انواع و دسته های مؤسسات مراقبت های بهداشتی است و همه رشته های مراقبت های بهداشتی را در بر می گیرد و بر تضمین کیفیت خدمات مراقبت های بهداشتی تمرکز دارد.

استانداردهای تجویز شده در MSDS حوزه های کاربردی زیر را برای تضمین ارائه خدمات بهداشتی با کیفیت پوشش می دهد:

  • دسترسی، ارزیابی و تداوم مراقبت (AAC)

  • مراقبت از بیماران (COP)

  • مدیریت دارو (MOM)

  • حقوق بیمار و آموزش (PRE)

  • کنترل عفونت بیمارستانی (HIC)

  • بهبود مستمر کیفیت (CQI)

  • مسئولیت های مدیریت (ROM)

  • مدیریت تسهیلات و ایمنی (FMS)

  • مدیریت منابع انسانی (HRM)

  • سیستم مدیریت اطلاعات (IMS)

سیستم مدیریت اطلاعات مراقبت های بهداشتی (HIMS)

HIMs یک سیستم مدیریت اطلاعات است که برای خودکارسازی مؤسسات مراقبت های بهداشتی (HCE) استفاده می شود. این عمل به دست آوردن، تجزیه و تحلیل و حفاظت از اطلاعات پزشکی دیجیتال و سنتی برای ارائه مراقبت با کیفیت از بیمار حیاتی است. با کامپیوتری شدن گسترده پرونده های سلامت، سوابق سنتی (مبتنی بر کاغذ) با پرونده الکترونیک سلامت (EHR) جایگزین می شوند. ابزارهای انفورماتیک سلامت و فناوری اطلاعات سلامت به طور مداوم در حال بهبود هستند تا کارایی بیشتری را برای مدیریت اطلاعات در بخش مراقبت های بهداشتی به ارمغان بیاورند.

ابتکار HIMS در پاکستان

با افزایش فشار سازمان های جهانی، از جمله USAID و WHO، در مورد دقت داده های مراقبت های بهداشتی در پاکستان، Softtech Systems Private Limited (یک شرکت مشهور و پیشرو در توسعه راه حل های نرم افزاری در پاکستان) توسط دولت پنجاب (GoP) دستور داده شده است. برای خودکار کردن موسسات مراقبت های بهداشتی در پنجاب.

HIMS شرکت سافتک سیستمز

HealthConnect که طی سال‌ها همکاری بین متخصصان برتر مراقبت‌های بهداشتی و کارشناسان توسعه نرم‌افزار در سافتک سیستمز توسعه یافته است، به دلیل انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری و تجربه کاربری با کیفیت، سیستم مدیریت اطلاعات مراقبت‌های بهداشتی و راه‌حل مدیریت بیمارستان در سراسر کشور پذیرفته شده است.

HealthConnect چرخه زندگی کامل فرآیندها را در یک بیمارستان مدرن ارائه می دهد و شامل جریان های کاری جامع برای فرآیندهای پیچیده یک مرکز مراقبت های بهداشتی از جمله ثبت نام بیمار، مدیریت صف، OPD، IPD، مدیریت پرونده پزشکی، داروخانه، بانک خون، مدیریت زباله، رادیولوژی، پاتولوژی و سایر بخش های یک بیمارستان.

استقرار HIMS در پنجاب

در سال 2016، دولت پنجاب تصمیم گرفت HIMS را در مؤسسات مراقبت های بهداشتی بخش عمومی در سراسر پنجاب با راه حل های کاملاً یکپارچه و یکپارچه اجرا کند. در این راستا، سافتک سیستمز در مناقصه آزاد برنده شد و شروع به استقرار HIMS توسعه یافته داخلی خود به نام HealthConnect کرد. سیستم سافتک وظیفه استقرار HIMS را در 35 مرکز بهداشتی عمومی در سراسر استان شامل 15 THQ و 20 DHQ دارد. تاکنون در سال 2018، این HIMS با موفقیت در 25 بیمارستان مستقر شده است که از این میان 8 بیمارستان THQ و 17 بیمارستان DHQ هستند.

با این حال، ابتکار GOP تنها استقرار HIMS نیست که سافتک انجام داده است. بیمارستان بین المللی کلثوم (KIH) اسلام آباد پروژه آزمایشی بود و موفقیت بزرگی داشته است. محلول HIMS سافتک همچنین در اولین کلینیک پیشگیری و درمان هپاتیت (HPTC) موسسه کلیه و کبد پاکستان و مرکز تحقیقات لاهور (PKLI) فعال است.