انواع افتالموسکوپ

افتالموسکوپ در سال 1847 توسط چارلز بابیج اختراع شد. با گذشت زمان، این صنعت دستخوش تغییرات و پیشرفت های متعددی شد. آخرین نسخه Ophthalmoscope بسیار کارآمد و کاربر پسند است. برای هر متخصص مراقبت بهداشتی که با بینایی کار می کند، این یک ضرورت است.

افتالموسکوپ یک وسیله پزشکی است که برای مشاهده داخل چشم بیمار استفاده می شود. به این فرآیند افتالموسکوپی می گویند. به افتالموسکوپ فوندوسکوپی نیز گفته می شود. با استفاده از این تجهیزات یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند زجاجیه و شبکیه را بررسی کند. برای هر معاینه چشمی، افتالموسکوپ وسیله مهمی برای تشخیص بیماری ها و شرایط مربوط به چشم است.

دو دسته عمده وجود دارد که می توان افتالموسکوپ ها را در آنها طبقه بندی کرد.

افتالموسکوپ مستقیم: این ابزاری به اندازه چراغ قوه است که دارای چندین لنز است. افتالموسکوپ مستقیم می تواند تصویر را حدود 15 برابر اندازه اصلی تقویت کند. یک افتالموسکوپ مستقیم معمولی میدان دید تقریباً 6 تا 10 درجه و ویژگی بزرگنمایی حدود 15 برابر می دهد. این نوع افتالموسکوپ بیشتر برای معاینات منظم استفاده می شود.

یک فرآیند معمول برای معاینه شامل باز کردن هر دو چشم بیمار و پوشاندن یک چشم با گرز است. حرکت آهسته به سمت بیمار، با کاهش تدریجی قدرت لنز در حین آزمایش لازم است. ابتدا باید روی لنز و سپس چشم تمرکز کنید. هنگام انجام افتالموسکوپی، توصیه می شود دست ها را روی سر یا شانه بیمار قرار ندهید زیرا ممکن است بر دقت معاینه تأثیر بگذارد.

چشم غیر مستقیم: این وسیله پزشکی دارای یک چراغ در یک طرف و یک لنز کوچک است. یک افتالموسکوپ غیر مستقیم استاندارد 30 درجه میدان دید و 5 برابر بزرگنمایی می دهد. خروجی گسترده تر است و ایده واضحی از ساختار داخلی چشم می دهد. با یک تصویر واضح، افتالموسکوپ غیرمستقیم وضعیت صحیح چشم را ثبت می کند و به متخصص مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا وضعیت کلی چشم را ارزیابی کند. با مشاهده شبکیه در هماهنگی با بقیه چشم، یک متخصص می تواند شرایط بی شماری را ارزیابی کند. افتالموسکوپ غیر مستقیم می تواند ماهیت تک چشمی یا دو چشمی داشته باشد. با استفاده از این نوع افتالموسکوپ غیرمستقیم می توان چهار نوع افتالموسکوپی را انجام داد:

  1. لامپ شکاف چشم غیر مستقیم
  2. افتالموسکوپی غیر مستقیم دوچشمی سر
  3. افتالموسکوپی غیرمستقیم تک چشمی
  4. افتالموسکوپی غیرمستقیم اصلاح شده (تک چشمی).

چشمی های بسیاری در بازار وجود دارد که دارای ویژگی های مفیدی هستند. مجموعه تلفیقی از ویژگی های یک افتالموسکوپ خوب باید شامل موارد زیر باشد:

  • باید با مردمک های رقیق نشده و کوچک قابل اجرا باشد.
  • نمای فوندوس باید پانوراما، گسترده تر و واضح باشد.
  • در حالت استاندارد، بزرگنمایی باید تقریباً 25 درجه افزایش یابد.
  • باید میدان دید مناسبی را فراهم کند