انگور، آجیل و سلامت سگ شما – غذاهایی که فیدو باید از آن اجتناب کند

ماگو یک لابرادور رتریور بزرگ و بازیگوش بود که اغلب خود را در موقعیت‌های دشوار قرار می‌داد…

بنابراین، داستانی در آخرین گزارش ASPCA در مورد غذاهایی که ممکن است برای سگ ها سمی باشد، آغاز می شود. معلوم شد که ماگو وارد انباری شد و حدود یک کیلو کشمش برداشت. البته او همه چیز را خورد.

ASPCA هرگز به سرنوشت ماگو اشاره نمی کند. اما آنها به ما می گویند که حتی یک مشت کشمش می تواند برای سلامت سگ مضر باشد و برای برخی کشنده بوده است. در مورد انگور هم همینطور.

که می دانست

وقتی بزرگ شدم، سگ های خانواده مان را “اولین چرخه ماشین ظرفشویی” می دانستم. آنها در انتظار چیزهایی بودند که ما در بشقاب هایمان می گذاشتیم و ما خیلی نگران ارائه “غذای انسانی” به آنها نبودیم. هرگز به ذهنمان خطور نکرده بود که سلامت سگ هایمان با چند تکه غذا به خطر بیفتد. فکر می‌کردیم آنچه برای ما ایمن بود برای حیوانات خانگی ما نیز بی‌خطر بود.

همچنین، هر وقت یک خوشه انگور می خوردم، همیشه دوست داشتم یکی دو تا به ژرمن شپردمان «تیفانی» بدهم. انگورها همیشه از دهانش بیرون می‌پریدند، هر وقت می‌خواست انگور را گاز بگیرد، و تیفانی که همیشه حیله‌ای خوب بود، تا زمانی که هر کدام را به تسلیم درآورد، حاضر به تسلیم نشدن نشد. حداقل 60 ثانیه سرگرمی بی ضرر را تضمین می کند.

تیفانی آدامس جویدن را دوست داشت (او آن را می جوید – لفاف و همه چیز – اما آن را قورت نداد!). ما نسخه بدون قند را داشتیم که این روزها اغلب با زایلیتول شیرین می شود.

من نمی دانستم که می توانم حیوان خانگی خود را مسموم کنم! (اطلاعات بیشتر در مورد زایلیتول در زیر).

چرا انگور مضر است؟

در مورد انگور و کشمش، هیچ کس مطمئن نیست که چرا آنها مضر هستند. تایید شده است که حتی انگورهایی که بدون کود یا آفت کش رشد می کنند می توانند برای سگ ها سمی باشند. اما نه با هر سگی و نه همیشه. همچنین مشخص نیست که مصرف مقادیر کم در مدت زمان طولانی می تواند اثر تجمعی داشته باشد یا خیر.

آنچه می دانیم این است که نتیجه نهایی تقریباً در تمام موارد گزارش شده مسمومیت با انگور یا کشمش نارسایی حاد کلیه است. (اصطلاح “حاد” به این معنی است که این بیماری شدید است و به سرعت ظاهر می شود.) سگ در نهایت قادر به تولید ادرار نیست، به این معنی که نمی تواند سموم را از سیستم خود فیلتر کند – یک فرآیند حیاتی.

در طول دوره 12 ماهه مطالعه اثرات انگور، مرکز کنترل سم حیوانی ASPCA 140 مورد شامل یک یا چند سگ را پردازش کرد. بیش از یک سوم سگ ها علائمی از استفراغ تا نارسایی کلیه را نشان دادند و هفت سگ مردند. ASPCA مطالعه خود را بر اساس موارد گزارش شده استوار کرد، بنابراین مطمئناً مواردی وجود دارد که سلامت سگ با خوردن انگور کاملاً بی‌تأثیر باشد. اما تا زمانی که همه حقایق را بدانید، انجمن تغذیه انگور یا کشمش را در هر مقدار به حیوانات خانگی توصیه نمی کند.

یک اونس پیشگیری

بنابراین، سگ شما فقط یک جعبه بزرگ کشمش به دست آورده است. صاحب حیوان خانگی چه کاری باید انجام دهد؟

اگر انگور یا کشمش اخیراً خورده شده باشد، اولین خط دفاعی القای استفراغ و دادن زغال فعال است (سموم را در دستگاه گوارش جذب می کند). استفراغ همچنین اولین علامتی است که سگ شما مشکل دارد، بنابراین اگر استفراغ قبلاً رخ داده است مستقیماً به زغال چوب فعال بروید. (در مدت زمان کمی، می توانید با زغال کردن یک تکه نان تست ذغال فعال خود را درست کنید تا سیاه شود و به راحتی خرد شود.) سپس فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

نمی توانید به دامپزشک برسید؟ تماس تلفنی ASPCA Poison Control: 888-426-4435

دامپزشک حداقل به مدت 48 ساعت به سگ شما مایعات داخل وریدی می دهد و شیمی خون را روزانه کنترل می کند. مقادیر طبیعی خون پس از 3 روز معمولاً به این معنی است که سگ شما سالم است.

مطمئناً مراقب باشید که بهترین راه برای دور نگه داشتن حیوان خانگی شما از دردسر است. مانند بچه ها، سگ ها (و سایر حیوانات خانگی) در مواقعی که ما به دنبال آن نیستیم، استعداد شیطنت دارند.

فقط انگور نیست…

غذاهای دیگری نیز وجود دارد که سگ شما را باید از آنها دور نگه داشت و برخی از آنها ممکن است شما را شگفت زده کند.

در اینجا غذاهای دیگری که می توانند برای سلامت سگ مضر باشند آورده شده است:

شکلات

چه کسی می تواند در برابر شکلات مقاومت کند؟ آیا سگ خود را دوست ندارید؟

شکلات از دانه های کاکائو تهیه می شود و دانه های کاکائو حاوی ماده شیمیایی به نام تئوبرومین است که برای سگ ها سمی است. انواع مختلف شکلات اثرات متفاوتی بر سلامت سگ دارند. شکلات تیره دارای بالاترین تئوبرومین است که با 450 میلی گرم (در مقایسه با 1 میلی گرم برای شکلات سفید) به دست می آید. بنابراین در روز ولنتاین، اگر خودتان همه شکلات ها را بخورید، در واقع با بهترین همسرتان مهربان هستید!

مالچ کاکائو

پوسته‌های دانه کاکائو محصول جانبی شکلات‌سازی هستند (به این ترتیب مالچ آن را به دسته «غذا» تبدیل کرد) و به عنوان مالچ برای محوطه‌سازی پرطرفدار است. صاحبان خانه از رنگ و بوی جذاب و این واقعیت که مالچ به یک کود آلی تجزیه می شود، علاقه دارند. با این حال، برخی از سگ ها دوست دارند آن را بخورند و حاوی تئوبرومین است.

غذای چرب

هضم غذاهای چرب برای سگ دشوار است و می تواند لوزالمعده را تحت تأثیر قرار دهد که می تواند منجر به پانکراتیت شود. این می تواند سلامت سگ شما را به خطر بیندازد و به طور بالقوه کشنده است.

آجیل

از آجیل ماکادمیا باید اجتناب شود. در واقع، اکثر آجیل ها برای سلامت سگ مفید نیستند، زیرا گفته می شود محتوای فسفر بالای آنها منجر به ایجاد سنگ مثانه می شود.

مالچ

مالچ غذا نیست، اما تنوعی وجود دارد که خوردن آن برای سگ ها به اندازه کافی وسوسه انگیز است. برخی از سگ ها جذب مالچ کاکائو می شوند و آن را در مقادیر مختلف می خورند. پوسته دانه کوکا می تواند حاوی 0.2٪ تا 3٪ تئوبرومین (سم) باشد، در مقایسه با 1-4٪ در دانه های فرآوری نشده.

پیازها

پیاز، به ویژه پیاز خام، باعث ایجاد کم خونی همولیتیک در سگ ها می شود. (کتاب استفن جی. اتینگر، DVM و ادوارد سی فیلدمن، DVM: Textbook of Veterinary Internal Medicine، جلد 2، ص 1884.) همچنین از پودر پیاز دوری کنید.

سیب زمینیها

مسمومیت با سیب زمینی در انسان و سگ نادر است اما اتفاق افتاده است. سم سولانین جذب ضعیفی دارد و فقط در جوانه های سبز (اینها در غده های در معرض نور خورشید یافت می شوند) و پوست سبز سیب زمینی یافت می شود. این توضیح می دهد که چرا حوادث به ندرت رخ می دهد. توجه داشته باشید که پوره سیب زمینی پخته شده برای سلامت سگ مفید است، در واقع کاملاً مغذی و قابل هضم است.

شیرین کننده های مصنوعی

زایلیتول به عنوان یک شیرین کننده در بسیاری از محصولات، به ویژه آدامس های بدون قند و آب نبات استفاده می شود. مصرف مقادیر زیادی از محصولات شیرین شده با زایلیتول می تواند باعث افت ناگهانی قند خون در سگ شود که می تواند منجر به افسردگی، از دست دادن هماهنگی و تشنج شود. به گفته دکتر Eric K. Dunayer، دامپزشک مشاور در سم شناسی بالینی برای مرکز کنترل سم، توضیح می دهد: “این علائم می توانند نسبتاً سریع ایجاد شوند، گاهی اوقات کمتر از 30 دقیقه پس از مصرف محصول.” Dunayer، “… بنابراین مهم است که صاحبان حیوانات خانگی به دنبال مراقبت های دامپزشکی فوری باشند.”

بوقلمون

در حال حاضر تصور می‌شود که پوست بوقلمون باعث پانکراتیت حاد در سگ‌ها می‌شود که بخشی از آن به دلیل محتوای چربی بالای آن است.

سایر مواد غذایی که توسط ASPCA به عنوان مضر طبقه بندی شده اند:

مشروبات الکلی

آووکادو (تنها عضو “چرب” خانواده سبزیجات)

قهوه (انواع قهوه)

غذای کپک زده یا فاسد

نمک

خمیر مخمر

سیر

نتیجه نهایی

به لطف مردم روشنفکرتر، این روزها مرگ و میر کمتری در اثر غذاهایی مانند شکلات گزارش می شود. اما مهم است که با آنچه در حال حاضر در مورد غذاها و اثرات آنها بر سلامت سگ ها شناخته شده است، باشید. به عنوان مثال، انگور و مالچ کاکائو اخیراً کشف شد که اثرات مضری دارند.

مرتباً با منابعی مانند ASPCA سر بزنید یا در Cold Noses News ثبت نام کنید تا شما را در جریان قرار دهیم. (همچنین با ثبت نام رایگان خود، چیزهای جالبی برای سگ دریافت می کنید).

البته، هشیار بودن و بردن سریع حیوان خانگی خود به دامپزشک کمک می‌کند تا در صورت وقوع هر اتفاق ناگواری، نتیجه خوشایند حاصل شود.

در اینجا به سلامت و تغذیه خوب سگ شما می پردازیم!