اهمیت بیوتکنولوژی در صنعت داروسازی

بیوتکنولوژی علمی است که زیست شناسی را با فناوری ترکیب می کند که به طور گسترده در بخش داروسازی استفاده می شود. این علم به ویژه در ساخت واکسن ها و آزمایش های ژنتیکی یک موهبت ثابت شده است.

تولید واکسن: هدف هر شرکت داروسازی تولید محصولاتی است که می تواند به رفع مشکلات شدید سلامتی کمک کند و به طور عمده به نفع جامعه باشد. با افزایش جمعیت، تغییر سبک زندگی و اقتصاد، کل جهان با مشکلات بهداشتی و بیماری هایی مواجه شده است که درمان آنها سخت است. بیوتکنولوژی با موفقیت درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله اختلالات قلبی عروقی، آرتریت، هپاتیت B، شکستگی استخوان و غیره را یافته است. غیر قابل درمان بنابراین این علم به شکستن اسطوره ها کمک کرده است و دانشمندان در حال حاضر در حال مطالعه این علم و مزایایی است که می تواند برای ما به همراه داشته باشد.

آزمایش ژنتیک: بیوتکنولوژی آزمایش ژنتیک را به واقعیت تبدیل کرده است. چنین آزمایشی این امکان را برای علم پزشکی فراهم کرده است که بسیاری از اسرار بدن انسان را باز کند. به عنوان مثال، آزمایش ژنتیکی را می توان برای آزمایش های پزشکی قانونی، تعیین جنسیت کودک متولد شده، تشخیص علائم اولیه سرطان در افراد و شناسایی سایر کمبودهای احتمالی که در غیر این صورت تشخیص آن دشوار است، استفاده کرد. یک شرکت بیوتکنولوژی که با این نوع آزمایش ها سروکار دارد در حال حاضر تقاضای زیادی در بازار دارد و دفترچه های رشد آنها نیز روشن است. میزان نیروی انسانی و منابع مالی صرف شده برای تحقیق و توسعه آزمایشات ژنتیکی بسیار زیاد است و نتایج نهایی که آنها به دست می آورند علوم پزشکی را به سطح کاملاً متفاوتی می برد.

بیوتکنولوژی در اوایل دهه 90 در سراسر جهان تکامل یافت و در طی تقریباً 2 دهه، این علم نحوه عملکرد یک شرکت داروسازی را تغییر داد. بیوتکنولوژی از محصولات و مفاهیم مولکولی استفاده می کند که پیش نیاز شرکت های تولید کننده دارو نیز می باشد. هزینه‌های تولید محصولات مبتنی بر فناوری زیستی ارزان‌تر است و این دلیل عمده‌ای است که صنعت داروسازی این فناوری را پذیرفته و آن را به بخشی ضروری از خود تبدیل کرده است. بعلاوه بخش داروسازی خدمات گرا است که در آن ایمنی مصرف کنندگان نهایی باید در درجه اول اهمیت قرار گیرد. کمترین خطا در فرمولاسیون می تواند منجر به اشتباهاتی شود که بعداً قابل اصلاح نیستند. بیوتکنولوژی قابل اعتماد، ایمن و نتیجه‌گرا است، به همین دلیل است که توسط تولیدکنندگان دارو در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت.

پویایی و انعطاف پذیری برای هر صنعتی ضروری است. پذیرش فناوری‌های جدید و ارتقای فناوری‌های قدیمی تنها راهی است که کسب‌وکارها می‌توانند به حیات خود ادامه دهند. صنعت داروسازی همواره در رویکرد خود نسبت به پیشرفت‌ها و فناوری‌های جدید تهاجمی بوده است و بیوتکنولوژی به تمام معنا در همین دسته قرار می‌گیرد. داروسازی و بیوتکنولوژی هر دو با هم راه‌حل‌هایی را ایجاد کرده‌اند که راه‌حل‌هایی را ایجاد کرده‌اند و آینده حتی بیشتر خواهد بود.