اکران موبایلی «پسران دریا» برای ما مهم است/ما را با معلمان مقایسه می کنند


تهیه کننده فیلم «پسران دریا» از شرایط اجاره این فیلم و اهمیت کار برای کودکان و نوجوانان گفت.

به گزارش خبرنگار سینمایی صبا، فیلم «پسران دریاکارگردان و فیلمنامه نویس Aفاشین هاشمی و حسین قاسمی جامی و تولید بهروز نش که برنده پروانه طلایی بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد و نامزد پروانه طلایی بهترین کارگردانی از سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان شد، حالا در غیاب سینما. هنر و تجربه، در آزمون موفق می شود. به همین منظور با بهروز نشان تهیه کننده این فیلم گفت و گو کرده ایم.

او از شرایط اکران این فیلم گفت.پسران دریاوی گفت: در مجموع وضعیت صفحه نمایش چندان خوب نیست. دلایل مختلفی دارد از جمله حادثه کلانشهر یا وضعیت اقتصادی و معیشت مردم. می دانید بسیاری از فیلم ها موفق به اکران نشدند و در این شرایط فیلم ما در حال اکران است و آن را یک اتفاق خوب و فرخنده می دانیم. البته این فیلم فقط در یک روز و فقط در یک سینما اکران می شود و این مشکل اساسی است که نه تنها سینمای ما بلکه تمام سینمای هنر با آن دست و پنجه نرم می کند. این را هم در نظر بگیریم که در دوران کرونا، سالن‌ها خالی ماندند و حالا صاحبان سالن‌ها حق دارند بیشتر به فکر نمایش فیلم‌هایی باشند که درآمد بهتری دارند و مخاطبان بیشتری دارند.

گله ما از نهادهای دولتی مانند آموزش و پرورش

بهروز نشان در ادامه اظهار داشت: جماعت ما از ارگان های دولتی مانند آموزش و پرورش است. این گونه ارگان های دولتی باید یارانه این گونه فیلم ها را مدنظر قرار دهند، به خصوص که دولت بر فرزندآوری و تمرکز بر خانواده تاکید دارد و فیلم ها می توانند تاثیر زیادی در افزایش آگاهی عمومی داشته باشند.

از تهیه کننده پسران دریا درباره تعطیلی موسسه هنر و تجربه و تاثیر این اتفاق در اکران فیلمش پرسیدیم که او گفت: قطعا هنر و تجربه می توانست انرژی مضاعفی باشد، دلیل اینکه ما فیلم بهتر و بیشتر دیده شد.” اصولاً چنین فیلم هایی مخاطب خاص خود را دارند. بیشتر فیلم های اکران در ژانر کمدی و پر سر و صدا هستند و «پسران دریا» هم یک فیلم هنری است و هم یک فیلم کودک و نوجوان، بنابراین شرایط برای ما کمی پیچیده تر است. البته در حوزه هنری و سینمای باتجربه می توانستیم مخاطب جدی تری داشته باشیم. به نظر من در غیاب سینمای هنر و مجرب باید روند متفاوتی برای اکران این گونه فیلم ها تعریف کرد.

وی با اشاره به اینکه کار برای کودکان و نوجوانان جدی گرفته نمی شود، درباره انگیزه خود از ساخت چنین فیلمی توضیح داد: کار برای کودکان و نوجوانان وظیفه مهمی است. از طرفی سینما می تواند آموزشی باشد و ما سعی کردیم فیلمی که ساختیم برای همه اعضای خانواده از کودک گرفته تا پدربزرگ و مادربزرگ حرفی برای گفتن داشته باشد، اما اگر کار کودک و نوجوان جدی گرفته نشود، باید بگویم. می گویند به دلیل کم کاری برخی افراد بدن است. وقتی وزارت آموزش و پرورش و صدا و سیما نسبت به سینما بی تفاوت است، یک وزارت آموزش و پرورش چه می تواند بکند؟

آموزش و پرورش علاقه ای به تشویق کودکان و نوجوانان به سینما ندارد

نیشان در ادامه گفت: آموزش می تواند به تماشای بهتر این فیلم کمک کند، اما علاقه ای به تشویق کودکان و نوجوانان به سینما ندارد. اگر بچه‌ها و نوجوانان ما این فیلم‌ها را نبینند جای آن‌ها را فیلم‌هایی می‌گیرند که ما هیچ نقشی در ساختن آنها نداشته‌ایم.

این تهیه کننده تصریح کرد: برای نمایش فیلم باید پروانه ساخت، پروانه نمایش و پروانه نمایش داشته باشیم، یعنی وزارت ارشاد در تمام مراحل تولید تا زمان اکران فیلم حضور دارد. برای نظارت ارتباط آن با فرهنگ ایرانی و اسلامی. پس اگر فیلم ما دیده نشود چه فیلمی جایگزین آن می شود؟ الان هم از دید من، کودکان و نوجوانان ما هویت ایرانی و اسلامی خود را از دست داده و فراموش کرده اند.

از او پرسیدیم که آیا برنامه‌ای برای اکران آنلاین فیلمش دارد یا خیر، و او گفت: «خوشبختانه فرآیندی به نام انتشار موبایلی در حال شکل‌گیری است و صادقانه بگویم، ما بیشتر به انتشار موبایلی فکر می‌کنیم تا خروجی آنلاین. چون فیلم «پسران دریا» را می خواهیم، ​​حتی در مناطق دورافتاده و روستاهای محروم هم دیده می شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: البته صفحه نمایش موبایل نمی تواند ROI را تضمین کند، اما مهمترین دغدغه تیم ما دیده شدن است و صفحه نمایش موبایل بهترین راه برای رسیدن به این هدف است.

بهروز نشان در پایان یادآور شد: ما از همان ابتدا می دانستیم که در حال ساخت یک فیلم داستانی هستیم، به علاوه در ژانر کودک و نوجوان. ژانری که خیلی ها آن را دوست ندارند. ما از ابتدا می دانستیم که بحث باکس آفیس برای ما یک چالش خواهد بود، اما خودمان را با معلمان مقایسه می کنیم. آنها نقش بسیار موثری در آموزش دارند، اما حقوق آنها ناچیز است. ما همچنین بازگشت سرمایه نداریم، اما اشکالی ندارد، مهم این است که کارآمد باشیم.

نهال یوسفی پور

انتهای پیام/