ایجاد یک برنامه تخصصی کتاب انتخاب شخصی من بود / ما برای شهرت ادبی نویسندگان ارزش قائل هستیم نه ملیت


تهیه کننده «تالار آینه» درباره جزئیات این برنامه با سخنرانی شهاب شهرزاد که روزهای یکشنبه و سه شنبه از رادیو ایران پخش می شود، گفت.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون صبا، برنامه رادیو است «تالار آینه» با موضوع تخصصی کتاب با اجرای شهاب شهرزاد یک موج رادیویی 90 مگاهرتز روزهای یکشنبه و سه شنبه ساعت 22:05 به مدت 15 دقیقه از رادیو ایران پخش می شود.

سعید مبشری تهیه کننده این برنامه در گفت و گو با صبا توضیح داد: تولید این برنامه دو هدف داشت که جنبه اول آن شخصی بود چرا که کتاب جزء جدایی ناپذیر زندگی من است و علاقه من به کتاب و کتابخوانی این جنبه شخصی را برانگیخت. . شکل بگیرد. وجه دوم، گرمای فضای شنود رادیو برای مخاطبان بود. اکثر علاقه مندان به کتاب در حال حاضر به بازار کتاب های صوتی و صوتی روی آورده اند و فکر می کنم محتوای برنامه های رادیویی شبیه به کتاب های صوتی است.

وی در پاسخ به این سوال که درباره این کتاب چه کسی و چگونه در این برنامه بحث و بررسی شده است، گفت: کتاب ها توسط من یا شهاب شهرزاد خوانده و خلاصه می شود و از جایی و از هیچکس اقتباس نشده است.

تهیه کننده برنامه «تالار آینه» با اشاره به مخاطبان خاص این برنامه گفت: آشنایی با شنوندگان کتاب این برنامه این فرصت را به آنها می دهد تا از تجربیات و کتاب های خوانده شده خود برایمان بگویند، متوجه شدم برخی از اینها کتاب ها از نظر ساختار مشابه یا حتی جذاب تر از کتابی هستند که ارائه کردیم.

تهیه کننده برنامه رادیویی درباره نحوه انتخاب موضوع هر برنامه توضیح داد: بخشی از این برنامه مقدمه ای بر کتاب، بخشی دیگر خلاصه ای از کتاب است. اگر داستانی باشد، خلاصه جالب تری خواهد داشت. برای مخاطب نسبت به کتاب های روانشناسی یا فلسفه، ما را مجبور می کند به سمت رمان های کلاسیک مهم جهان و ایران برویم. بخش کوچک‌تری از برنامه به کتاب‌های درسی روزانه، کتاب‌هایی برای مناسبت‌های خاص، کتاب‌های درسی روان‌شناسی، تاریخ و گاهی کتاب‌های فلسفی آزادانه اختصاص دارد.

مبشری در پاسخ به این سوال که چه کتاب هایی در این برنامه بیشترین استفاده را داشته اند، گفت: با توجه به گستردگی کتاب ها و به ویژه ادبیات کلاسیک در دنیا، بیشتر اوقات به سراغ نویسندگانی می رویم که شهرت ادبی جهانی دارند و به مولف اهمیت نمی دهیم. ملیت . . همچنین از آثار نویسندگان برجسته ایرانی و کسانی که آثار بزرگی خلق و ارائه کرده اند و در نهایت نویسندگان مبتدی که با نشریه آشنا هستند استفاده می شود.

وی با بیان اینکه اگر محصول فرهنگی پرمخاطب داشته باشیم می توانیم بیشتر برنامه ها را به نویسندگان ایرانی اختصاص دهیم، نام نویسندگان مطرحی را که از کتاب هایشان در این برنامه استفاده شده است، بیان کرد: بیژن جلالی، حسین پناهی، محمود اکرامی (شاعر)، اکبر رادی. (نمایشنامه نویس).بهرام بیضایی علی محمد افغانی، جلال آل احمد، سیمین دانشور، رضا امیرهانی، سید مهدی شجاعی، ابراهیم حسن بیگی، اسماعیل فصیح، احمد دهگان، حسن بنی عامری، حسن بنی نادره عامری. در برنامه های اخیر و همچنین در دو برنامه آخر کتاب «بلکیس و عاشقانه های دیگر» که از سعید قدس (راوی)، پرویز دوایی (مترجم) احمد اخوت (مترجم و منتقد) استفاده شده است. در میان مجموعه اشعار نزار گوبانی از کتاب سردخانه قند (خاطرات پروانه بهار، دختر استاد ملک الشعرای بهار) استفاده شده است.

این تهیه کننده رادیویی در پایان سایت، صفحه مجازی و سامانه پیامکی 30000900 رادیو ایران را به عنوان راهی برای ارتباط با مخاطبان در برنامه تالار آینه ارائه کرد.

امیرعلی حسینی

انتهای پیام/