ایران قوی تر از آن است که با این حوادث تکان بخورد


گزارش جام جم آنلاینسید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان امروز (شنبه) در مراسم بزرگداشت علامه سیدمحمدعلی امین، عالم فقید شیعه لبنانی در شهر شاکره سخنرانی کرد.

این سخنرانی در حالی انجام می شود که دوروتی شی، سفیر آمریکا در لبنان، امروز طرح پیشنهادی واشنگتن برای حل تنش در مرزهای دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی را به رئیس جمهور لبنان ارائه کرد که حزب الله پیشتر اعلام کرده بود در انتظار پاسخ است. آمریکا باید اقدامات لازم را انجام دهد.

دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی امروز خود در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه قرار است سخنرانی دو قسمتی داشته باشد، در بخش اول از علامه سید محمد علی امین ادای احترام می کند و در قسمت دوم به ادای احترام می پردازد. درباره وقایع داخلی لبنان و منطقه صحبت خواهد کرد.

علامه سید امین همیشه یاور مقاومت

وی با بیان اینکه در مراسم عالم بزرگ و ممتازی حضور داریم که از کودکی خدا را می شناخت و به خدا عمل می کرد، عالمی دوراندیش و فرزانه که ایمان به خدا در مناصب و زندگی او متجلی بود.

وی با بیان مقام این عالم فقید شیعه، گفت: وی در خانواده ای عالم و زاهد پرورش یافته و از بازماندگان «سلف صالح» بوده و زندگی، گفتار، سیره و علمش در راه تعالی مفاهیم بزرگ اسلام

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین گفت: باید از کتب تاریخ، تاریخ دانشمندان و جریان علم در لبنان و دانشمندانی که از مناطق مختلف این کشور به دنیا عرضه شده است، استخراج شود. نفت و گاز از بستر دریا و زیر زمین.” سید حسن نصرالله به طعنه بر لزوم استخراج نفت و گاز به عنوان ثروت ملی لبنان در بستر دریا اشاره کرد.

وی تاکید کرد که بیشتر مطالبی که درباره تاریخ منطقه شام ​​نوشته شده، تخیلات، پیش فرض ها و خواسته های نویسنده است.

سید حسن نصرالله افزود: سید راحل از ابتدای ورود امام به لبنان با امام موسی صدر همکاری داشته است. در آن زمان درباره امام موسی صدر به ویژه در بحث دخالت عالم دینی در معضلات اجتماعی و گستره آن دیدگاه های مختلفی وجود داشت. عده ای را فقط به این دلیل که یک عالم دینی به معضلات اجتماعی پرداخته بود به موارد مختلف متهم می کردند. عده ای می گفتند که یک عالم دین فقط باید با دین سر و کار داشته باشد و این یکی از مشکلاتی بود که امام موسی صدر هنگام ورود به لبنان با آن مواجه شد.

به گفته دبیرکل حزب الله لبنان، علامه سید امین به دلیل بصیرت و درایت در کنار امام موسی صدر ایستاد و بهای گزافی برای آن پرداخت و از همان ابتدا راه و اراده مقاومت را تایید کرد و همیشه خود را دید. از جانب امام موسی صدر

سید حسن نصرالله تاکید کرد: این عالم فقید به مقاومت، شهدا و مجاهدان آن افتخار می کرد و از برکات مقاومت می گفت. او در این باره با من صحبت کرد زیرا تمام جنایات و حوادثی را که باعث فرار اهبری ها از جنوب لبنان شد، پشت سر گذاشت و هرکس این حوادث دردناک را دید، قدر زندگی امروز را که با امنیت، عزت و شرافت همراه است، می داند.

سید جنبش مقاومت لبنان افزود: مردم مقاومت به رهبری علما و دانشجویان خود امنیت و عزت لبنان را برقرار کردند و این امنیت به دست سازمان ملل برقرار نشد.

وی در پایان این بخش از سخنان خود به حمایت علامه سید امین از آرمان فلسطین اشاره کرد و در ادامه گفت: این عالم فقید از حامیان مخالفت با گروه های تکفیری بود و خطرات و نتایج اقدامات آنها را به خوبی درک می کرد.

پرونده گاز لبنان

سید حسن نصرالله در بخش دوم خود به مسائل سیاسی داخلی لبنان و منطقه پرداخت و ابتدا به موضوع مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی و حقوق نفت و گاز لبنان پرداخت و گفت که پس از ماه ها جنجال رسانه های سیاسی و درگیری های میدانی، امروز شاهد بودیم که طرف میانجی (ایالات متحده آمریکا) متن پیشنهادی خود را در این زمینه ارائه کرد.

وی گفت: من همیشه شک داشتم که دولت بتواند با توجه به منافع لبنان تصمیم درستی بگیرد. در این مورد در روزهای حساسی هستیم. در روزهای آینده موضع دولت لبنان مشخص خواهد شد و امیدواریم در نهایت همه چیز خوب پیش برود و برای لبنان و مردم لبنان خوب باشد.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: اگر نتیجه این پرونده خوب باشد، چشم انداز جدید و خوبی برای لبنانی ها باز می شود که حاصل همکاری و همبستگی ملی است.

سید نصرالله درباره انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: در رابطه با موضوع انتخابات ریاست جمهوری جلسه مهمی برگزار شد که نشان داد اکثریت مجلس به یک حزب سیاسی وابسته نیست و تاکید کرد هرکس می خواهد رئیس جمهور جدید شود باید قیام کند. به چالش و از تنش جلوگیری کنید. این دیدار همچنین لزوم رایزنی گروه های سیاسی برای انتخاب سریع رئیس جمهور را یادآور شد.

رهبر مقاومت لبنان در ادامه به بحث درباره تشکیل دولت جدید در لبنان پرداخت و گفت: زمان کوتاه است و امید است که دولت جدید یا با انتخاب رئیس جمهور یا با مهلت تعیین شده در قانون اساسی تشکیل شود.

سید حسن نصرالله در بخشی دیگر از سخنان خود به مسائل منطقه ای و بین المللی پرداخت و گفت: ممکن است مسیر جهان و لبنان در موضوع روسیه و اوکراین تغییر کند و بنابراین باید مسئولانه و با دقت به این معضل پرداخت.

وی سپس گفت: دولت داعش سرنگون شده است، اما داعش به عنوان پروژه، سازمان و ابزار دیگران به فعالیت خود ادامه می دهد و کسی که داعش را ایجاد کرد و از آن حمایت مالی و تسلیحاتی کرد، ایالات متحده آمریکا بود.

سید نصرالله تاکید کرد: برای احیای داعش در سوریه، عراق و افغانستان تلاش می شود و هر هفته داعش جنایت می کند.

حاکم واقعی ایران امام مهدی (عج) است.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنان خود به ناآرامی های این روزهای ایران و گستردگی توطئه و تبلیغات خارجی علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: به دلیل درگذشت مرموز خانم مهسا امینی، کشورهای غربی این کار را نکردند. شروع به سر و صدا کردن در حالی که تهران تاکید کرد که بدون جانبداری تحقیقات در این مورد را کامل می کند، اما انفجار مرکز آموزشی هزاره شیعیان افغانستان دیروز بیش از 50 نفر بی گناه را کشت، اما هیچکس کوچکترین سر و صدایی نکرد، اما در مورد کشته شدن خانم مهسا امینی این اتفاق در شکل بود. او مورد آزار گسترده قرار گرفت.

رهبر مقاومت لبنان افزود: دولت‌های متوالی آمریکا دریافته‌اند که ایران کشوری قدرتمند و شریف است و به همین دلیل است که هرگز با این کشور جنگ نکرده‌اند و همواره برای پیشبرد نقشه‌ها و شورش‌های خود مانند تحمیل وارد ایران می‌شوند. تحریم ها برای تحریک رفتند داخل.”

وی خطاب به هواداران جمهوری اسلامی ایران گفت: غمگین نباشید، حاکم واقعی ایران امام مهدی (عج) است و این حکومت قوی‌تر و قوی‌تر از گذشته است. در گذشته اتفاقات سخت تر از این روزها در ایران رخ می داد.» ایران کشوری قدرتمند است و با درایت رهبر و مردم وفادارش نمی توان بر آن غلبه کرد.

سید حسن نصرالله افزود: ایران مقتدر است و مردمش وفادار به دین خود پیامبر و اهل بیت هستند و همین بس که نادانان و نادانان فعالیت های ماه محرم و صفر را در ایران مشاهده کنند. کافی است شاهد تدفین تاریخی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی باشیم. این واقعیت ایران است و شما به دنبال سراب هستید».

به گفته دبیرکل حزب الله لبنان، رسانه های غربی و برخی رسانه های عربی حوزه خلیج فارس تلاش می کنند مردم را علیه حکومت ایران تحریک کنند و برای رهبران آنها ایفای نقش کنند. و بازیگران اصلی صحنه مردم هستند.

سپس سید حسن نصرالله خطاب به مردم منطقه گفت که سوگند می خورم که جمهوری اسلامی ایران از آنها چیزی نمی خواهد و علاقه ای به منابع آنها ندارد در حالی که ترامپ بارها در مصاحبه های خود به لزوم استخراج نفت از عراق و … اشاره کرده است. سوریه و همچنین دولت های گذشته ایالات متحده، کالاهای خود را از منطقه جستجو کرده اند.

وی گفت: حمایت ایران از عراق در برابر داعش و اعزام 5 هزار بمب گذار انتحاری از عربستان به عراق قابل فراموشی نیست و اگر جمهوری اسلامی ایران نبود پس از توافق کمپ دیوید و حوادث منطقه. معلوم نبود که لبنان و فلسطین در چه وضعیتی قرار گرفتند؟

سید حسن نصرالله تاکید کرد: پس از موسوم به “پاییز عربی” (کنایه از بهار عربی) و داعش، اگر کشوری به نام ایران وجود نداشت، کشورهای منطقه در وضعیت نامشخصی قرار می گرفتند.

منبع: فارس