بارش باران و رعد و برق در 19 استان


گزارش جام جم آنلاینسازمان هواشناسی با هشدار زرد اعلام کرد: ظهور باران، رعد و برق، احتمال تگرگ، احتمال بارش برف در ارتفاعات، وزش باد موقتی شدید همراه با خیز و نفوذ گرد و خاک، کاهش نسبی دما و احتمال مه در پنجشنبه (5 آبان ماه) در استان های گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، ارتفاعات قزوین، استان های البرز و تهران، جمعه (15 آبان) در استان های اردبیل، گیلان، مازندران، در آذربایجان شرقی، زنجانی، خراسان شمالی، همدان، شمال مرکزی، قزوین، البرز، قم شمالی، تهران و ارتفاعات سمنان به هم می رسند.

پیش بینی می شود روز شنبه (16 آبان) در آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان شمالی، رضوی، قزوین، البرز، تهران و ارتفاعات سمنان چنین شرایط جوی حاکم باشد.

در این شرایط جوی لغزندگی جاده ها، اختلال در ارتباطات بین شهری به ویژه هنگام عبور از گردنه های کوهستانی، احتمال ریزش کوه، احتمال آبگرفتگی محدود معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و احتمال آسیب به صنایع کشاورزی از جمله مواردی است که دور از انتظار نیست، لذا توصیه می شود در سفرهای خارج از شهر احتیاط کنید تا در صعود و تردد عشایر عشایر، تسریع در کاشت محصولات پاییزه و برداشت محصولات آماده دقت کنید.

در ادامه این هشدار، سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید موقتی، خیزش گرد و خاک و نفوذ گرد و خاک فردا (۱۳ آبان) در جنوب شرق خراسان رضوی، جنوب و شرق سمنان، کمربند شرقی خراسان جنوبی، البرز و جنوب تهران هشدار داد. و پنجشنبه (14 آبان) اردبیل، آذربایجان شرقی، جنوب غربی، کردستان، همدان، کرمانشاه، غرب اصفهان، مرکزی و لرستان.

این شرایط جوی روز جمعه (15 آبان) در استان‌های همدان، کرمانشاه، مرکزی، غرب اصفهان، شمال چهارمحال و بختیاری، جنوب کردستان و شرق تهران و روز شنبه (16 آبان) در استان‌های همدان، لرستان حاکم است. مرکزی، چهارمحال و بختیاری. نیمه غربی اصفهان، شمال فارس، شرق سمنان و شرق تهران پیش بینی شده است.

در چنین شرایط جوی احتمال سقوط اجسام از ارتفاع، احتمال آسیب به سازه های موقت و شکستن درختان کهنسال، احتمال بدتر شدن کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز وجود دارد. وی در فضای باز به ویژه برای گروه های حساس جمعیتی، توقف و پارک خودروها در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های ناتمام، استحکام سازه های موقت به ویژه تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها را توصیه می کند.