با اسرار آندورا برای زندگی طولانی تر جوان بمانید

آیا جای تعجب است که بومیان آندورا بیشترین امید به زندگی را در جهان دارند؟ هوای پاک. مناظر کوهستانی نفس خود را از بین ببرید. خوب، با سطح جرم تقریباً ناموجود (یک زندان با 50 زندانی برای کل کشور)، بیش از 700 سال صلح و آب و هوای معتدل با زمستان های سرد برفی و تابستان های گرم و خشک. این ملت کوچک ممکن است راز جوان ماندن، طولانی تر و بهتر زندگی کردن را در خود داشته باشد.

این کشور با وسعت 2.5 برابر واشنگتن دی سی، بین فرانسه و اسپانیا، کشوری محصور در خشکی از دره های باریک که توسط کوه های خیره کننده پیرنه احاطه شده است، قرار گرفته است.

آندورا با جمعیتی بیش از 82000 نفر از مارس 1993 یک کشور دموکراسی بوده است. گردشگری 80 درصد از درآمد این کشور مرفه، بخش بانکداری را تشکیل می دهد. با وضعیت “بهشت مالیاتی” خود نیز به رونق کشور کمک می کند.

و اگر همه اینها باعث می شود که بخواهید سهام را بالا بکشید و حرکت کنید … این خبر بعدی مطمئناً ترازو را پایین می آورد. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، مردم آندورا بیش از هر کس دیگری در جهان زندگی می کنند. میانگین امید به زندگی برای بومیان در این کشور کوچک تقریباً پنهان 83.5 سال است – در مقایسه با امید به زندگی در ایالات متحده 78.14 و بریتانیا 78.85. شاید بتوانیم یکی دو چیز از این افراد یاد بگیریم.

اخیراً پل هنلی، خبرنگار بی‌بی‌سی اخیراً به این کشور کوهستانی سفر کرده است تا بفهمد چه چیزی آنها را از سایر نقاط جهان متمایز می‌کند. و آنچه او یافت دلایل زیادی برای زندگی طولانی و سالم جمعیت آندورا بود.

برای شروع، تاکید زیادی بر فعال ماندن از نظر بدنی وجود دارد. این افراد پس از سنی که ما بازنشسته می‌شویم، کارهای سخت و فعال انجام می‌دهند. هر یک از هفت محله کشور دارای مراکز تفریحی عمومی (رایگان) هستند.

دیدن افرادی که در دهه 80 و 90 زندگی خود بسیار فعال هستند، غیرمعمول نیست – یا در کلاس های تناسب اندام در مراکز شرکت می کنند، از گاوها در زمین های ناهموار مراقبت می کنند یا در برخی مشاغل فعال دیگر.

تفاوت مهم دیگر در رژیم غذایی است…

در آندورا مردم تمایل به خوردن رژیم مدیترانه ای کلاسیک دارند – گوشت بدون چربی، سبزیجات تازه، میوه ها، روغن زیتون در پخت و پز استفاده می شود.

مردم می دانند چه چیزی سالم است و به دنبال آن هستند. رستوران ها نیز غذاهای سالم و خوشمزه ای ارائه می دهند. جالب اینجاست که مردم آندورا مقدار زیادی شراب قرمز می نوشند (حتی در بیمارستان)، و به کشیدن سیگار ادامه می دهند – با توجه به تعداد طول عمر آنها کاملا غیرمنتظره.

یکی دیگر از کلیدهای زندگی طولانی تر در اینجا، کیفیت مراقبت های بهداشتی است که شهروندان دریافت می کنند. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که آندورا سومین سیستم بهداشت عمومی در جهان است. در همین گزارش، بریتانیا در رتبه 24، کانادا در رتبه 35 و ایالات متحده در رتبه 72 قرار گرفته است.

بیمارستان از نظر خبرنگار هنلی بیشتر شبیه یک کلینیک خصوصی به نظر می رسید و پزشکان در آنجا اکنون به انجام عمل جراحی روی افراد دهه هشتاد و نود عادت دارند.

“آنها به زندگی عادی خود باز می گردند. و یک سوال بسیار متداول، قبل از عمل، این است که “چقدر می توانم دوباره در کوه قدم بزنم، باغم را نگهداری کنم، به جنگل بروم و قارچ جمع کنم؟” لوئیس پالارس، جراح مشاور آندورا می گوید.

قرن‌ها صلح و فقدان جنایات خشونت‌آمیز تصویر را کامل می‌کند و به شهروندان آندورا آرامش خاطر و توانایی مصالحه می‌دهد که ممکن است بخشی از رازی باشد که به آنها اجازه می‌دهد جوان بمانند و عمر طولانی‌تری داشته باشند.