بحث سیاسی ناتمام در قلب آمازون


در این شرایط کاخ سفید به طور پنهانی حمایت رئیس جمهور فعلی برزیل را بر حضور داسیلوا در قدرت ترجیح داد.

نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری برزیل نشان می دهد که برای مشخص شدن رئیس جمهور بعدی این کشور باید منتظر دور دوم انتخابات چهار هفته دیگر بود. رقابت بین لولا داسیلوا و ژایر بولسونارو در انتخابات دوم اکتبر با کسب 50 درصد آرا به پایان رسید. بنابراین، رای دهندگان بار دیگر در 30 اکتبر به پای صندوق های رای فراخوانده می شوند تا در نهایت بین لولا دا سیلو، رئیس جمهور چپگرای سابق کشورش، و ژایر بولسونارو، رئیس جمهور جناح راست فعلی یکی را انتخاب کنند.

نتایج رای گیری در دور اول انتخابات برزیل

پس از شمارش 99.9 درصد آرا، لولا دا سیلو 48.4 درصد آرا و ژایر بولسونارو 43.2 درصد آرا را به دست آوردند. در این انتخابات 9 نامزد دیگر با هم رقابت می کردند که در نهایت به نفع یکی از این دو کاندیدای اصلی کنار رفتند. نظرسنجی های پیش از انتخابات شانس بیشتری به لولا داسیلوا داد و برخی حتی پیروزی او را در دور اول محتمل می دانستند. از این منظر رقابت تنگاتنگ او با بولسونارو خیلی ها را «غافلگیر» کرد. به گزارش یورونیوز، لولا داسیلوا که باید تمدید انتخابات به دور دوم را برای خود “نتیجه منفی” ببیند، با قرض گرفتن یک اصطلاح رایج فوتبالی پاسخ داد و به هوادارانش گفت: می توانم به شما بگویم. من به شما اطمینان می دهم که پیروزی از آن ماست و رقابت فقط برای وقت های اضافه تمدید شده است.

ژایر بولسونارو که برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، تعداد زیادی آرا (8 درصد بیشتر از نظرسنجی گذشته) به دست آورد، نسبت به باقی‌مانده «نیمه دوم» این انتخابات ابراز خوش‌بینی کرد و به هوادارانش گفت که «دروغ‌ها» را شکست داده‌ایم. ” انتصاب رئیس جمهور بعدی برزیل به مدت چهار هفته به تعویق افتاد زیرا بسیاری از کشورها از نزدیک تحولات سیاسی در چهارمین اقتصاد بزرگ جهان را زیر نظر دارند. در برزیل، بزرگترین کشور آمریکای لاتین، بیش از 30 میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می کنند.

بایدن نگران است

با وجود نتایج دور اول انتخابات، تحلیلگران همچنان بر این باورند که داسیلوا بیشتر از بولسونارو پیروز خواهد شد. این موضوع بایدن و کاخ سفید را نگران کرد. اخیرا در انتخابات ریاست جمهوری پرو، «پدرو کاستیو» نامزد حزب سوسیالیست که یکی از مخالفان مداخله گرایانه و سیاست های امپریالیستی واشنگتن است به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. کاستیلو که در روستا معلم بود، 51 ساله است و در خانواده ای کشاورز به دنیا آمد. او که رهبری اعتصابات معلمان را در سال 2017 بر عهده داشت، به عنوان نامزد حزب چپ و مارکسیست-لنینیست آزاد پرو نامزد شد. بدون شک پیروزی داسیلوا و سوسیالیست ها در انتخابات برزیل نقش بسزایی در تکمیل حلقه مخالفان آمریکا در آمریکای مرکزی و جنوبی خواهد داشت. مقامات آمریکایی معتقدند تا زمانی که چپ در هاوانا، کاراکاس، لاپاز و دیگر مراکز سیاسی آمریکای لاتین قدرت را در دست دارد، امکان استفاده از پتانسیل ژئوپلیتیکی آمریکای لاتین به نفع غرب وجود نخواهد داشت.

محاسبات اشتباه دموکرات ها و جمهوری خواهان

تعهد اکثریت نسبی شهروندان برزیل به حزب سوسیالیست و داسیلوا چیزی جز شکست سیاست کلان واشنگتن و اتحادیه اروپا در آمریکای لاتین نیست. مقامات آمریکایی و شرکای اروپایی واشنگتن بر این باور بودند که تحریم ها منجر به فروپاشی شبکه سوسیالیستی تشکیل شده در آمریکای لاتین می شود. مرگ هوگو چاوز و فیدل کاسترو و کودتا در بولیوی علیه اوو مورالس، رئیس‌جمهور سابق این کشور در دوران ریاست جمهوری ترامپ، امید جریان‌های غرب‌گرا در آمریکای جنوبی و مرکزی را برای حل کردن روحیه غرب‌گرایی در فضای اجتماعی دوچندان کرد. – بدنه سیاسی آمریکای لاتین به نظر می رسد این بار محاسبات آمریکا و اتحادیه اروپا در آمریکای لاتین شکست خورده است. اکنون دیگر نمی توان ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه و بولیوی را کانون مبارزه با سیاست های غرب در منطقه دانست. در هر صورت، بر کسی پوشیده نیست که مقامات آمریکایی به شدت نگران انتخابات ریاست جمهوری برزیل هستند. انتخاباتی که می تواند ناقوس مرگ میلیاردها دلار سرمایه گذاری سیاسی و اجتماعی در آمریکای مرکزی و جنوبی باشد. بنابراین مقامات آمریکایی در روزهای آینده تمام تلاش خود را برای شکست جریان چپ و ضد آمریکایی در برزیل به کار خواهند گرفت. تحولات اخیر ضدآمریکایی در آمریکای لاتین در شرایطی رخ می دهد که استراتژیست هایی مانند برژینسکی و کیسینجر همواره تاکید کرده اند که آمریکای لاتین حیاط خلوت استراتژیک واشنگتن است و بنابراین باید شکاف نسلی در منطقه را پر کرد تا انگیزه “مبارزه” از بین برود. . مداخله گرای غربی این سیاست کلان اکنون به نقطه ای رسیده است که نامش شکست است.

روزنامه جام جم