بررسی جنبه کاذب تلقی جهانگردان غربی از ایران


کتاب «ایران در تاریک خانه غرب» نوشته حامد فولادوند با ترجمه گلنار گلناریان زیر نظر انتشارات تاریخ ایران منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ادبی خبرگزاری صبا، کتاب “ایران در خانه تاریک غرب” نوشته شده است حامد فولاوان با ترجمه گلنار گلناریان به تلاش چاپ تاریخ ایران منتشر شد.

این کتاب شامل 2 قسمت با عناوین «گردشگری و گردشگران در ایران 31» و «درباره ایران (و/یا اروپا) از دیدگاه گردشگران 91» است که هر کدام دارای چهار فصل است.

داریوش شایگان در مقدمه این کتاب نوشته است: «ایران در تاریک خانه غرب پژوهشی است که حامد فولادوند زیر نظر فرناند برودل، پیر ویلارد و علی مازاقری، مورخان برجسته مکتب تاریخ نگاری فرانسه (ANAL) انجام داده است. ) و این اثر جذاب به نگرش گردشگران غربی می پردازد و سمت نادرست تصور آنها از ایران را آشکار می کند.

رویدادهای سیاسی-مذهبی که به تناوب دنیای ما را به چالش می کشد و پایه های فرهنگی و اجتماعی جوامع مدرن در ایران را متزلزل می کند، محتوای این پایان نامه دانشگاهی را بار دیگر به موضوع روز تبدیل می کند. زیرا تحقیقات کنونی با تمرکز بر مسئله «دیگری» بر رابطه اسلام و غرب و عدم درک متقابل بین آنها استوار است.

این مقاله تامل برانگیز همچنین موضوع «موانع بین فرهنگی» را مطرح می‌کند، همان موانعی که مانع از گفت‌وگو و شکوفایی چیزی می‌شود که من آن را «آگاهی چندگانه» نامیده‌ام، اگرچه دنیای مدرن به آن نیاز دارد، زیرا چنین آگاهی از عوامل مولد تنوع. این تسامح و صراحت در نظر گرفته می شود. در مرحله بعد، هدف سخنرانی من حائل بین دین و مذهب است، اتاقی تاریک – اگر بخواهم از استعاره نویسنده این مقاله استفاده کنم – که همه چیز را کم و بیش ” وارونه” نشان می دهد و باعث می شود که تصورات ما در مورد واقعیت اغلب به نظر برسند. اشتباه کرده و تمایل به “ایدئولوژیک کردن” زندگی روزمره خود و زندگی دیگران داریم.

بنابراین، نویسنده با ظرافت به موضوع پیچیده‌ای می‌پردازد: در هم تنیدگی دیدگاه‌های جهانگردان اروپایی درباره ایران صفوی (پایان قرن شانزدهم)، چگونگی درک ایرانیان از حضور آنها و درک آنها از آنها در میان خود. او با مهارت تمام مشکل «موانع مذهبی» و تعصبات ناشی از آنها را برای ارتباط با دو طرف نشان می دهد. برای هر دو طرف مذهب نقش دارد، اما امروز عجیب است که در مقایسه با هیئت های غربی، ایرانیان آن دوره مدارا و گشاده رویی بیشتری از خود نشان دادند».

کتاب «ایران در تاریک خانه غرب» با قیمت 90 هزار تومان برای چاپ اول راهی بازار کتاب شد.

انتهای پیام/