بلاهایی که شما را از عطسه باز می دارد


بر اساس گزارش ها جام جم آنلاینوقتی در یک سالن تئاتر یا در یک مکان ساکت نشسته اید، فکر می کنید می توانید مودبانه عطسه کنید و بینی و دهان خود را بسته نگه دارید.

شاید متوجه شده باشید که نحوه عطسه کردن در خانه با زمانی که در خانه نیستید (مثلاً در جلسه ای با رئیستان یا هنگام شام با یک دوست) بسیار متفاوت است.

برخی از افراد فکر می کنند که بهتر است در زمان حضور دیگران به عطسه به نشانه ادب و احترام ادامه دهند. امروزه به نظر می رسد پزشکان مودبانه در مورد این عمل هشدار می دهند.

بلافاصله پس از گلودرد مرد، پزشکان به او توصیه کردند که عطسه نکند.

در طول بستری شدن در بیمارستان، این مرد 34 ساله در بلع و حتی صحبت کردن مشکل داشت. وقتی پزشکان او را معاینه کردند متوجه شدند که گلو درد دارد.

متخصصان گوش و حلق و بینی از دانشگاه لستر NHS Trust جزئیات وضعیت بیمار را در این گزارش منتشر کردند و هشدار دادند که تلاش برای ادامه عطسه می تواند منجر به تعدادی از عوارض از جمله آنوریسم مغزی شود.

دکتر وندینگ یانگ، نویسنده این گزارش می گوید: ادامه دادن به عطسه، پوشاندن بینی و دهان خطرناک است و باید از آن اجتناب کرد. این می تواند منجر به عوارض زیادی مانند پارگی پرده گوش و حتی آنوریسم مغزی شود.

پزشکان این حالت را سوراخ شدن مری یا پارگی مری می نامند که می تواند منجر به استفراغ شدید شود اما در این حالت ورود هوا به حلق باعث پارگی بافت های مری و اختلال در عملکرد و سیستم می شود.

پزشکان می گویند عطسه به طور بالقوه با بازدم شدید همراه است که می تواند ناشی از ذرات تحریک کننده در هوا باشد. انسداد راه هوایی نه تنها می تواند منجر به پارگی مری شود، بلکه منجر به آسم نیز می شود.

کارشناسان مالش بینی و لب ها را توصیه می کنند، تنفس عمیق می تواند اثرات عطسه را کاهش دهد.

منبع: بهترین ها