بیماری آلزایمر سلول های مغز را به جوش می آورد!


بر اساس گزارش ها جام جم آنلاینتحقیقات محققان روی بیماری آلزایمر نشان می‌دهد که چگونه توده‌های پروتئینی درازمدت مرتبط با پروتئین می‌توانند باعث ایجاد تب و تب در سلول‌های مغزی “مانند تخم مرغ آب پز” شوند.

این مطالعه نشان داد که چگونه می توان از داروها برای جلوگیری از رسیدن اشیا به دمای مضر استفاده کرد.

این پیشرفت مربوط به اکتشافات تیم در موردی است که به عنوان گرمازدگی درون سلولی شناخته می شود، منطقه جدیدی که بر اندازه گیری تغییرات دما در سلول ها تمرکز دارد.

حسگرهای مدرن چنین اندازه گیری هایی را امکان پذیر کرده اند و این تیم تحقیقاتی برای اولین بار از آنها برای مطالعه بیماری آلزایمر با تمرکز بر یکی از مهره های کلیدی بیماری آلزایمر به نام پروتئین های آمیلوئید بتا استفاده کرد.

تجمع پروتئین‌های بتا آمیلوئید در توده‌های سمی عامل اصلی تخریب عصبی مرتبط با بیماری آلزایمر در نظر گرفته می‌شود و بنابراین توجه زیادی به دانشمندانی که برای درک بهتر این شرایط کار می‌کنند معطوف می‌شود. تیم کمبریج ارتباط بین ترموژنز درون سلولی و بتا آمیلوئید را بررسی کردند.

تجمع پروتئین‌های بتا آمیلوئید در توده‌های سمی عامل اصلی تخریب عصبی مرتبط با بیماری آلزایمر در نظر گرفته می‌شود و بنابراین توجه زیادی به دانشمندانی که برای درک بهتر این شرایط کار می‌کنند معطوف می‌شود. تیم کمبریج ارتباط بین ترموژنز درون سلولی و بتا آمیلوئید را بررسی کردند.

چانگ، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: «ترموژنز با استرس سلولی مرتبط است، که می تواند منجر به تجمع بیشتر شود. ما معتقدیم زمانی که عدم تعادل در سلول ها وجود دارد، به عنوان مثال، زمانی که غلظت بتا آمیلوئید خیلی زیاد است و شروع به تجمع می کند، دمای سلول افزایش می یابد.

سنسورهای دمای کوچک از نظر فنی به عنوان دماسنج پلیمری فلورسنت شناخته می شوند و دانشمندان از آنها برای مطالعه اثرات بتا آمیلوئید بر روی رده های سلولی انسان در آزمایشگاه استفاده کرده اند.

هنگامی که پروتئین ها شروع به تجمع و تشکیل ساختارهای رشته ای به نام فیبریل کردند، محققان متوجه شدند که دمای متوسط ​​سلول ها شروع به افزایش کرد و به سطوح بسیار بالاتری نسبت به سلول های بدون بتا آمیلوئید رسید.

کامین اسکی، محقق ارشد، می‌گوید: «گرم کردن بیش از حد سلول مانند سرخ کردن یک تخم‌مرغ است – با گرم شدن آن، پروتئین‌ها شروع به کوچک شدن و ناکارآمدی می‌کنند، و زمانی که فرآیند انباشتگی شروع شد، دانشمندان متوجه شدند که سرعت آن در حال افزایش است». گرمای بیشتری از خود ساطع می کند و به سلول های همسایه پخش می شود.

چانگ گفت، پس از تشکیل جرم، آنها می توانند سلول را ترک کرده و توسط سلول های مجاور جذب شوند و بتا آمیلوئید سالم را در آن سلول ها آلوده کنند. هیچ کس قبلا چنین رابطه ای را بین دما و تجمع در سلول های زنده نشان نداده است.

این تیم می‌گوید که این تکنیک می‌تواند به عنوان راهی برای تشخیص بیماری آلزایمر یا انتخاب نامزدهای درمان مورد استفاده قرار گیرد.

محققان توانستند نشان دهند که می توان با درمان سلول ها با دارویی که تجمع بتا آمیلوئید را مهار می کند، از تب جلوگیری کرد. اگرچه تحقیقات بیشتری برای تبدیل آن به یک درمان بالینی مورد نیاز است، اما نتایج نشان می دهد که این ترکیب پتانسیل درمان بیماری آلزایمر را دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان