بیماری های دندانپزشکی: دندانپزشک شما در نوبت های امتحانی به دنبال چه چیزی است؟

وارد مطب دندانپزشکی می شوید و زمان امتحان سالانه شما فرا می رسد. آیا تا به حال فکر کرده اید که با اشعه ایکس چه می گذرد و در داخل دهان شما چه می گذرد؟ روشی برای این همه جنون وجود دارد، درست مانند شرایط جسمانی که برای بیماری های مختلف معاینه می شوید.

حفره ها

حفره ها یا پوسیدگی های دندانی توسط اسید و باکتری ایجاد می شوند. خود باکتری باعث اسیدی می شود که مینای دندان را حل می کند. هنگامی که باکتری ها از کربوهیدرات ها تغذیه می کنند، این اسید را تولید می کنند، به همین دلیل است که تنقلات قندی خطر پوسیدگی دندان را دارند. سایر منابع اسید نیز می توانند باعث آسیب شوند. کربناته شدن نوشابه های گازدار، نوشیدنی های انرژی زا و حتی رفلاکس اسید و استفراغ می تواند مینای دندان را ضعیف کند. مینای دندان به تدریج نرم شده و پوسیده می شود، در نهایت ناحیه نرم شده به اندازه ای بزرگ می شود که باید پر شود.

در ویزیت دندانپزشکی چند راه وجود دارد که حفره ها را تشخیص می دهند. یکی از راه ها اشعه ایکس است. دندانپزشک شما به دنبال نواحی در اشعه ایکس خواهد بود که شبیه سایه هستند، این مناطق جایی هستند که مینای دندان تراکم کمتری دارد و حفره هایی ایجاد شده است. روش دیگری که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد، معاینه چشمی توسط دندانپزشک است. آنها ممکن است هوا را روی دندان‌ها دمش کنند تا ببینند که آیا دندان دارای رنگ گچی است یا خیر که در حفره‌های اولیه یا مناطقی که پوسیدگی بینایی آشکار وجود دارد، رایج است. آنها همچنین ممکن است دندان ها را با ابزاری برای بررسی نواحی نرم احساس کنند. در نهایت روشی وجود دارد که از فلورسانس لیزری برای تشخیص پوسیدگی استفاده می کند. این ابزارها یک مقدار عددی می دهند که معادل شدت پوسیدگی است، از سالم بدون پوسیدگی تا پوسیدگی شدید. DIAGNOdent و Spectra Caries Detection Aid رایج ترین مواردی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها امکان تشخیص زودهنگام پوسیدگی را فراهم می‌کنند، بنابراین می‌توان قبل از اینکه شدیدتر و پرهزینه‌تر شود، آن را درمان کرد.

بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال بسیار شایع است. بارزترین نتیجه بیماری پریودنتال از دست دادن استخوان و در نهایت دندان است. اگر تا به حال به لبخند کسی نگاه کرده باشید و دندان هایش بلند به نظر برسد، فردی را دیده اید که بیماری پریودنتال دارد. نحوه ارزیابی سطح بیماری پریودنتال در دندانپزشک شامل ارزیابی کامل پریودنتال است. در طی این ارزیابی لثه های شما با ابزاری که مانند یک خط کش کوچک است اندازه گیری می شود. فضای بین دندان و لثه را اندازه گیری می کند که شیار یا پاکت نامیده می شود. علاوه بر این، هر سطح ریشه ای که بالای خط لثه نشان داده شود، اندازه گیری می شود. دندان ها از نظر تحرک یا لقی، خونریزی بررسی می شوند و میزان پلاک و جرم روی دندان ها ارزیابی می شود. ترکیب این داده ها به همراه سابقه سلامتی شما به تعیین درمان شما کمک می کند.

اشعه ایکس روش دیگری برای ارزیابی سطح استخوان شماست. غربالگری های دیگری نیز وجود دارد که می تواند مشخص کند کدام باکتری خاص در دهان شما وجود دارد، اما در غربالگری های اولیه از آن ها استفاده نمی شود.

اگر از دست دادن استخوان یا خونریزی وجود نداشته باشد، لثه های شما سالم هستند. عالی است. اگر خونریزی وجود دارد اما استخوان از دست نداده اید، به التهاب لثه مبتلا هستید که اولین مرحله بیماری پریودنتال است. خوشبختانه این با درمان مناسب قابل برگشت است. در نهایت اگر استخوان از دست داده باشید و خونریزی وجود داشته باشد، بیماری پریودنتال فعال تشخیص داده می شود که برای جلوگیری از از دست دادن بیشتر استخوان و در نهایت دندان، به درمان نیاز دارد.

سرطان

سومین بیماری که در مطب دندانپزشکی غربالگری می شود سرطان است. در طول غربالگری دستی سرطان دهان، از شما خواسته می شود که زبان خود را بیرون بیاورید و نواحی دهان را نگاه کرده و لمس کنید. دندانپزشک شما ممکن است زبان شما را بکشد تا دید بهتری داشته باشد. متخصصان دندانپزشکی برای یافتن ضایعات مشکوک آموزش دیده اند. علاوه بر این غربالگری دستی سرطان دهان، بسیاری از مطب ها غربالگری های اضافی را با استفاده از چراغ های مخصوص انجام می دهند. می توانید به دفتری بروید که غربالگری Vizilite، Velscope of Identifi را انجام می دهد. این روش های غربالگری اضافی برای تشخیص سرطان زودتر از غربالگری دستی استفاده می شود. این یک مکمل عالی برای معاینه شما است زیرا تشخیص زودهنگام زندگی را نجات می دهد.

چرا این همه لازم است؟

یک ارزیابی کامل باید در فواصل زمانی منظم انجام شود تا از سلامتی شما اطمینان حاصل شود و از اقدامات دردناک، پرهزینه و طولانی جلوگیری شود. مشکلات دهان به خودی خود بهتر نمی شوند. بدون درمان مناسب این مشکلات پیشرفت می کنند. یک حفره بزرگتر می شود و ممکن است در نهایت نیاز به کانال ریشه یا استخراج داشته باشد. بیماری پریودنتال درمان نشده عفونتی است که می تواند سلامتی شما را در سایر قسمت های بدن مختل کند. از دست دادن استخوان بهتر نمی شود، اما می تواند بدون درمان پیشرفت کند. سرطان تشخیص داده نشده از بین نمی رود و می تواند به سایر نواحی بدن سرایت کند. دانش قدرت است. درک آنچه در بدن شما می گذرد برای کنترل سلامت و زندگی شما مهم است.

مانند پزشکان و پرستاران، دندانپزشکان و متخصصان بهداشت دندان به سلامت شما اهمیت می دهند و هدفشان ارائه بهترین مراقبت ممکن است. متأسفانه افراد زیادی هستند که دائماً این معاینات را انجام نمی دهند. اغلب بیمارانی که دندان مصنوعی دارند فکر می کنند نیازی به مراجعه به دندانپزشک ندارند زیرا دندان های طبیعی برای نگرانی ندارند. آنها ممکن است متوجه نباشند که غربالگری سرطان دهان بسیار مهم است. یکی دیگر از موانع درمان نبود بیمه است. حتی بیمارانی که دارای بیمه هستند، اغلب به دلیل هزینه، درمان توصیه شده را رد می کنند. متأسفانه بسیاری از بیماران بر این باورند که اگر واقعاً به چیزی نیاز داشته باشند، بیمه آن را پوشش می دهد. این مایه تاسف است زیرا ممکن است در دراز مدت منجر به بیماری های جدی تر شود، زمانی که بیماری ها به موقع تشخیص داده نمی شوند.

دفعه بعد که برای معاینه خود به دندانپزشک مراجعه می کنید به غربالگری هایی که دریافت می کنید توجه کنید. اگر احساس می کنید برای هیچ یک از این بیماری ها غربالگری نشده اید، آن را بخواهید. مهم این است که شما کنترل سلامت خود را به دست بگیرید. اگر توده‌ای مشکوک داشتید، برای بررسی آن توسط پزشک مبارزه می‌کردید، اما مهم‌تر از آن، امیدوار بودید که قبل از اینکه به چیزی خطرناک تبدیل شود، شکار شود. وکیل خود باشید بخواهید برای هر سه مورد، حفره، بیماری پریودنتال و سرطان غربالگری شوید.