تعریف تناسب اندام مرتبط با سلامت را درک کنید

به عنوان یک متخصص سلامت و تناسب اندام، وظیفه من این است که اصطلاحات و تعاریف رایج در این صنعت را درک کنم و خودم را در جریان روندهای در حال تحول قرار دهم. از طریق تجربه خود دریافتم که تعدادی از اصطلاحات سزاوار توضیح کمی بیشتر از آن هستند که به آنها اعتبار داده شده است.

جدای از توضیح تعریف تناسب اندام مرتبط با سلامت، این مقاله قصد دارد برخی از اصطلاحات مرتبط و تفاوت های مربوط به آنها را روشن کند.

آیا این فقط یک نام است

به نظر می رسد دنیای تناسب اندام از مفهوم تناسب اندام مرتبط با سلامتی به عنوان یک اصل کلی تناسب اندام استفاده می کند – قابل تعویض با سایرین مانند “تناسب اندام بدنی”، “سلامت و تناسب اندام” یا فقط “تناسب اندام”.

در تمام این دوره ها می توان تحت عنوان کلی سلامت و آمادگی جسمانی گروه بندی می شوند، آنها به صورت جداگانه به جنبه های مختلف – هم عمومی و هم خاص – اشاره می کنند. متأسفانه، ارجاعات به این و سایر اصطلاحات مرتبط با تناسب اندام اغلب مبهم هستند، در حالی که ثبات در استفاده مورد نظر آنها در بهترین حالت کلی است. نوعی استفاده «معمولاً پذیرفته شده» برای آنها وجود دارد، اما افراد اغلب بر تفسیر خود تکیه می کنند و این می تواند سردرگمی ایجاد کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، آیا تناسب اندام مرتبط با سلامت به سادگی به تناسب اندام از طریق سلامتی خوب دلالت می کند؟ نه کاملا. بنابراین قبل از هضم تعریف باید کمی بیشتر پشت این کلمات را درک کنیم.

چگونه انجام داد آیا اصطلاح آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی به وجود آمد؟

این سوال خوبی است. ممکن است یکی بپرسد این اصطلاح در مورد چیست – آیا نمی‌توانیم به جای آن از اصطلاحات “تناسب اندام” یا “آمادگی جسمانی” استفاده کنیم؟ چرا “مربوط به سلامت”؟

دلیل اصلی در این واقعیت نهفته است که بیشتر اصطلاحات سلامت و تناسب اندام به طور متناقض استفاده می شوند و اغلب به مفاهیم یا اصطلاحات مختلفی اشاره می کنند. بر اساس گزارش 1996 جراح عمومی ایالات متحده (فعالیت بدنی و سلامت؛ گزارشی از جراح عمومی)جنبشی برای رسیدگی به افزایش نگران کننده سطح چاقی در میان عموم مردم آمریکا وجود داشت. مطالعات و ابتکارات نیازمند استانداردسازی در میان پزشکان، پزشکان سلامت، و مربیان تناسب اندام برای مقابله با این وظیفه است. “آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی” را وارد کنید، یک اصطلاح کاری که به وضعیت کلی سلامت در بین عموم مردم می پردازد.

تعریف تناسب اندام مرتبط با سلامت

به گفته کالج آمریکایی پزشکی ورزشی (ACSM)، مرجع اصلی در این زمینه، تعاریف نامعتبر با عبارات نامشخص و ذهنی، و همچنین تعاریف با اصطلاحاتی که خود نیاز به تعریف دارند، به سردرگمی اصطلاح “آمادگی جسمانی” کمک کرده است. .

به دلیل تعریف سست و متناقض این واژه، هیچ راهنمای قابل اعتمادی برای متخصصان سلامت و تناسب اندام برای اندازه گیری «آمادگی جسمانی» وجود ندارد. آن است به این دلیل که باید مفهوم تناسب اندام مرتبط با سلامت را در نظر گرفت. بنابراین تعریف بر روی تمرکز دارد 5 مولفه آمادگی جسمانی که با “سلامتی خوب” مرتبط است. این اجزا عبارتند از:

 • تناسب اندام قلبی ریوی
 • ترکیب بدنی
 • انعطاف پذیری
 • قدرت عضلانی
 • استقامت عضلانی

از سوی دیگر، اجزای تناسب اندام مرتبط با توانایی عبارتند از:

 • تعادل
 • زمان پاسخ
 • هماهنگی
 • چابکی
 • سرعت
 • قدرت

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تعریف آمادگی جسمانی بر تفاوت بین آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت و عملکرد ورزشی نقطه شروع او “سلامت” ملت ایالات متحده است که اغلب از آن به عنوان “چشم انداز بهداشت عمومی” یاد می شود. در این راستا، 5 مؤلفه تناسب اندام مرتبط با سلامتی از مؤلفه های مربوط به توانایی ورزشی (یا مؤلفه های مرتبط با توانایی) اهمیت بیشتری دارند.

اگرچه مفهوم تناسب اندام مرتبط با سلامتی ارتباطی جدایی ناپذیر با “سلامت خوب” دارد، این 5 مولفه مورد توجه قرار گرفته است. به طور جداگانه توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی برای فعال کردن اندازه گیری آنها.

اکنون که درک عمیق تری از این اصطلاح داریم، چه هدفی را دنبال می کند؟

از جایی که تعریف متوقف شد، هدف از اندازه‌گیری 5 مؤلفه این است که به مراجعان در مورد تناسب اندام مرتبط با سلامتی خود توصیه کند و از داده‌های جمع‌آوری‌شده از آزمایش‌ها برای طراحی برنامه‌های ورزشی مناسب استفاده کند، که سپس توانایی ارزیابی می‌شود.

5 مؤلفه به طور مساوی به شکل گیری یک تناسب اندام مرتبط با سلامتی کمک می کنند که مستقیماً به سلامت افراد عادی توجه دارد، زیرا این مفهوم هنجاری است. به عبارت دیگر، این استانداردی است که آن را ممکن می کند استوار کاربرد.

بنابراین برای کسانی که در صنعت سلامت و تناسب اندام کار می کنند مهم است نه اشتباه گرفتن “آمادگی جسمانی عمومی” با “آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت”.

در نهایت، اجازه دهید این تمایز بین آمادگی جسمانی و تناسب اندام مرتبط با سلامت را در نظر بگیریم

مهم است که به یاد داشته باشید که ورزش منظم می تواند آمادگی جسمانی کلی و همچنین تناسب اندام مرتبط با سلامتی را بهبود بخشد. با این حال، تناسب اندام عمومی یک اصطلاح کلی است و قابل تفسیر ذهنی است، در حالی که تناسب اندام مرتبط با سلامتی را می توان ارزیابی کرد.

بنابراین تفاوت بین این دو عبارت در این است که آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت را می توان با مجموعه ای از هنجارهای مقایسه ای تعیین شده اندازه گیری کرد.

در اینجا “لاستیک در جاده” می آید. دستورالعمل های ایجاد شده توسط ACSM به متخصصان سلامت اجازه می دهد تا با مشتریان برای ارزیابی و اندازه گیری پاسخ آنها به ورزش کار کنند و برنامه های ورزشی مناسب را تجویز کنند. سپس می توان پیشرفت یک مشتری را برای رسیدن به اهداف تناسب اندام مورد نظر کنترل و در صورت نیاز تنظیم کرد.