تغییر در تصویر بیماری و علائم


بر اساس این گزارش جام جم آنلاینبر اساس گزارش وزارت بهداشت، حداقل تا زمان تهیه این گزارش حتی یک مورد ابتلا به آبله میمونی در کشورمان مشاهده نشده است. این زمانی است که سازمان بهداشت جهانی در آخرین گزارش خود نسبت به شیوع این بیماری هشدار داد. مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: نحوه انتشار این ویروس نگران کننده است و بیش از 80 درصد موارد در اروپا مشاهده شده است.

دکتر بهزاد امیری، رئیس گروه مدیریت بیماری های انسان و دام مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره این بیماری به جام جم آنلاین گفت: آبله میمون بیماری جدیدی نیست چرا که سابقه شناسایی آن به سال ها قبل برمی گردد. به عنوان مثال، در سال 1958، این ویروس در دو مرکز تحقیقاتی اروپایی که در آن میمون ها برای کارهای تحقیقاتی نگهداری می شدند، کشف شد. البته اولین مورد این بیماری در سال 1970 در کنگو کشف شد.

وی با اشاره به اینکه منشاء این ویروس جنگل های استوایی است، ادامه می دهد: مخزن طبیعی این بیماری طبیعت برخی از جوندگان مناطق مرکزی و غربی آفریقا است.

به گفته دکتر امیری، بیشترین موارد ابتلا در آفریقای مرکزی و غربی مشاهده شده است. البته افرادی هم بودند که از طریق سفر به این مناطق و تماس با افراد و حیوانات مبتلا به این بیماری مبتلا شدند.

علائم ناپدید شد

در عین حال کارشناسان سازمان جهانی بهداشت از تغییراتی که در طرح انتقال این بیماری رخ داده است، نگران بودند.

رئیس گروه مدیریت بیماری های منتقله بین انسان و دام مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت توضیح می دهد: تغییراتی که از اردیبهشت 2022 مشاهده کرده ایم این است که برای اولین بار در دنیا بیماران شناسایی شده اند که با کشورهای مبدأ این ویروس در تماس بوده اند

به عبارت دیگر می توان گفت که این بیماران به آفریقا نرفته اند. علاوه بر این، آنها با مسافران و حیواناتی که از این مناطق آمده بودند ملاقات نکردند.

سوال دیگری که متخصصان را نگران می کند تغییر علائم این بیماری است. رئیس گروه مدیریت بیماری های منتقله بین انسان و دام مرکز بیماری های عفونی وزارت بهداشت به جام جم آنلاین گفت: در شکل کلاسیک آبله میمون، راش های پوستی از صورت شروع شده و گسترش می یابد. در سراسر بدن و همچنین در کف دست و پای بیمار دیده می شود. علاوه بر این، ما همچنین غدد لنفاوی بزرگ را در افراد مبتلا مشاهده کردیم.

اگرچه این علائم در بیمارانی که اخیراً به این بیماری مبتلا شده اند کمتر دیده می شود.
دکتر امیری ادامه می دهد: متأسفانه در موارد اخیر کلید تشخیصی وجود ندارد، زیرا ممکن است بثورات پوستی محدود به نواحی مانند ناحیه تناسلی باشد.

علاوه بر این، با شکل کلاسیک این بیماری، بیمار تب و درد عضلانی داشت و با شکل جدید ممکن است بیمار این علائم را نداشته باشد.

بنابراین می توان گفت که سازمان بهداشت جهانی نگران تغییر مسیر انتقال و علائم این بیماری است.

به گفته دکتر امیری، سازمان بهداشت جهانی هنوز تشخیص نداده است که این بیماری به یک اپیدمی جهانی منجر شود.

راه های انتقال بیماری

تغییر در تصویر بیماری و علائم تشکیل کمیته ملی مبارزه با آبله میمون

اکنون انسان های مبتلا به آبله میمون در 59 کشور شناسایی شده اند و پنجشنبه گذشته وزیر بهداشت ترکیه از اولین مورد ابتلا به آبله میمون در این کشور خبر داد. به همین دلیل می توان گفت که به احتمال زیاد شاهد کشف بیماران مبتلا به این بیماری در کشور خواهیم بود. بنابراین شهروندان توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند و از راه های انتقال این بیماری آگاه باشند.

رئیس گروه مدیریت بیماری های منتقله بین انسان و دام مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت توضیح می دهد: یکی از راه های انتقال این بیماری تماس با فرد مبتلا است. تماس پوست بیمار و ترشحات آلوده او باعث انتقال بیماری می شود. علاوه بر این، تماس با بیماران مبتلا با وسایلی مانند ملحفه و ظروف نیز می تواند باعث انتقال بیماری شود.

به گفته وی، تماس با حیوان آلوده نیز یکی از راه های انتقال این بیماری است، زیرا خوردن گوشت حیوان مبتلا یا تماس با پوست و ترشحات آلوده آن می تواند فرد را به آبله میمون مبتلا کند.

امکان تشخیص بیماری در خاک کشور

اکثر کشورهای جهان اقدامات سختگیرانه ای برای کاهش ابتلا به این بیماری انجام داده اند. به گفته رئیس اداره مبارزه با بیماری های قابل انتقال بین انسان و دام مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت، اقدامات مناسبی در کشورمان برای مقابله با این بیماری انجام شده است.

وی به همین مناسبت اعلام می کند: کمیته ملی مبارزه با آبله میمون تشکیل شد. علاوه بر این دستورالعمل ها و توصیه های بالینی برای تشخیص، درمان و مراقبت و همچنین اقدامات لازم برای کنترل و پیشگیری از این بیماری تدوین و به دانشگاه ها منتقل شده است.

دکتر امیری با بیان اینکه اطلاعات بین المللی نیز در حال رصد است، می افزاید: کارشناسان وزارت بهداشت نیز در مبادی ورودی کشور حضور دارند و اگر مسافری مشکوک به ابتلا به این بیماری باشد. وی در قرنطینه قرار گرفت و آزمایشات لازم انجام شد.

در پاسخ به این سوال که آیا امکان تشخیص و تشخیص این بیماری در کشور وجود دارد؟ وی می گوید: این بیماری در انستیتو پاستور قابل تشخیص است، 12 مرکز علمی کشور کیت های لازم را دریافت کردند.

داروها و واکسن علیه آبله میمون

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از 6000 مورد ابتلا به آبله میمون در سراسر جهان تایید شده است. اپیدمی فزاینده این بیماری اکثر کشورهای جهان را به فکر تهیه دارو و واکسن علیه این بیماری انداخته است.

رئیس گروه مدیریت بیماری های واگیر بین انسان و دام مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت می گوید: برای آبله میمون واکسن و دارویی نداریم. البته این بیماری درمان خاصی ندارد و با داروهایی که تا حدودی در کنترل بیماری موثر هستند درمان می شود.

وی با اشاره به اینکه این بیماری هنوز در کشور به ثبت نرسیده است، تصریح می کند: اقدامات لازم انجام شده تا در صورت ورود بیماری به کشور، دارو و واکسن لازم در دسترس باشد زیرا آبله میمونی بیماری نیست. مانند کرونا که نیاز به واکسیناسیون گسترده دارد.

با این حال، آبله میمون هنوز به طور رسمی تایید نشده است. اما با شناسایی این بیماری در کشورهای همسایه مانند ترکیه می توان گفت دیر یا زود شاهد شناسایی افراد مبتلا به این بیماری در کشورمان نیز خواهیم بود. از آن زمان بود که به گفته کارشناسان، موج هفتم کرونا در کشورمان نیز آغاز شد و مراجعه بیماران به مراکز درمانی افزایش چشمگیری داشت. در چنین شرایطی اگر نظام سلامت کشور آموزش های لازم را برای کنترل و درمان بیماری هایی مانند آبله میمون نداشته باشد، قطعا هزینه های بالایی را برای شهروندان و کشور به همراه خواهد داشت.

مهدی آیینی خبرنگار جام جم آنلاین