تفاهم بین کتابخانه های عمومی و سازمان زندان ها و نیز اقدامات امنیتی و آموزشی


این به منظور ایجاد کتابخانه های مشترک انجام شد.

تفاهم نامه همکاری نهاد کتابخانه های عمومی و سازمان تعزیرات امنیتی و آموزشی کشور امضا شد.

به گزارش صبا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، تفاهم نامه همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور و سازمان تعزیرات و همچنین اقدامات امنیتی و آموزشی کشور برای ایجاد و ارتقای کمی و کیفی تعاونی ها. به منظور افزایش سطح آگاهی عمومی مراجعین و ترویج فرهنگ یادگیری و نیز تسهیل در ایجاد شرایط برای بازگشت مراجعین به زندگی اجتماعی، قراردادهای خدمات کتابخانه‌ای و کتابخانه‌ای در اماکن محرومیت از آزادی منعقد شد.

بر اساس این تفاهم نامه، تامین شرایط لازم برای عضویت مددجویان و خانواده های آنان در کتابخانه های عمومی، ارائه مشاوره تخصصی از موسسه به منظور جمع آوری و ساماندهی منابع کتابخانه های زندان، صدور مجوز برای کتابخانه های عمومی تعاونی در این رویداد. درخواست ایجاد تشکل و تأمین منابع لازم کتابخانه های مؤسسات ندامتگاهی، همکاری در برگزاری مسابقات کتابخوانی با توجه به وضعیت زندانیان، کنترل بر گزینش و کار کتابداران مؤسسات ندامتگاهی و انجام آموزش های عمومی و اختصاصی کتابخانه ای. برگزاری دوره های آموزشی برای آنان توسط نهاد، بازدید و نظارت تخصصی از کتابخانه های مؤسسات تعزیرات و ارائه آموزش های لازم در زمینه محیط زیست، ایجاد زیرساخت های فرهنگی برای تشویق مددجویان به مطالعه مستمر با کمک اهرم های قانونی، همکاری در توزیع تجهیزات مازاد کتابخانه ای برای ندامتگاه ها. کتابخانه ها به منظور ایجاد قفسه ایستگاه های مطالعه در سالن ها و زندان ها، تهیه منابع تخصصی برای نوجوانان جهت ایجاد یا بهبود کتابخانه های کانون اصلاح و تربیت، تهیه کتاب و منابع آموزشی برای زنان جهت ارائه خدمات تخصصی تر به زنان زندانی، تهیه و ارسال نشریات و مجلات آموزشی و سرگرمی برای بهینه سازی رایگان زمان زندانیان، همکاری برای مشارکت خیرین و فعالان کتاب برای راه اندازی کمپین اهدای کتاب به زندان های سراسر کشور، تهیه فهرست کتاب های خوب و مرتبط برای جامعه هدف زندان های سراسر کشور و همکاری خرید کتاب توسط سازمان زندان ها از تعهدات کتابخانه های عمومی کشور خواهد بود.

همچنین در اختیار قرار دادن کتابخانه با حداقل شرایط استاندارد، تجهیزات و سایر مواد لازم، تامین نیروی کار کتابخانه برای انجام امور کتابخانه ای و فراهم آوردن شرایط برای پذیرش سفرهای تحصیلی دانشجویان علاقه مند در این سازمان، همکاری در اجرای برنامه های فرهنگی با هدف همگانی سازی فرهنگ مطالعه کتاب در بین کارکنان و جامعه هدف، همکاری در اجرای برنامه های کتاب برای کارکنان و نظامیان، زندانیان و خانواده های آنان، ایجاد بستر مناسب برای مشارکت کارکنان و خانواده های کارکنان و جامعه هدف (کمک جویان و خانواده های آنها) ) در جشنواره های کتابخوانی مانند جشنواره کتابخوانی رضوی، اعطای جوایز مسابقات کتابخوانی و هزینه های تبلیغات و اطلاع رسانی لازم برای این امر در زندان ها، ارائه کار فرهنگی و کتابخوانی مستمر برای زندانیان و فراهم شدن شرایط در مطابق ماده 520 قانون آیین دادرسی کیفری (روابط دوستانه حقوقی) با زندانیان به گونه ای که هر زندانی کتاب خوان و فعالیت در جهت ترویج کتابخوانی باید با ارسال منظم آمار و اطلاعات ماهانه و شش ماهه از ایام حبس کاهش یابد. درباره کتابخانه های زندان ارسال نسخه از مجلات و نشریات تخصصی و آموزشی اداره تعزیرات به منظور اخذ نظر کارشناسی به منظور ارتقای کیفیت خدمات. فراهم آوردن شرایط لازم برای برگزاری جلسات مشاوره ویژه مددجویان و همکاری برای واگذاری برخی پرونده های کتابخانه ای به مددجویان از جمله تعهدات سازمان تعزیرات و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در این تفاهم نامه خواهد بود.

این تفاهم نامه به مدت 5 سال اعتبار دارد و در سطح ملی و منطقه ای اجرا می شود.

انتهای پیام/