تفاوت بین معاینه پزشکی AIPGMEE و FMGE چیست؟

افرادی که به دنبال مدرک پزشکی هستند باید امتحانات خود را با دقت انتخاب کنند. هر آزمون زمان، هزینه و آمادگی زیادی را می طلبد. ساکنان هند دو آزمون اصلی پزشکی برای انتخاب دارند: آزمون ورودی پزشکی پس از فارغ التحصیلی تمام هند یا AIPGMEE، و آزمون غربالگری فارغ التحصیلان پزشکی خارجی یا FMGE. امتحانات مشابه هستند، اما از جهات قابل توجهی نیز کاملاً متفاوت هستند، همانطور که از خواندن به بعد متوجه خواهید شد.

AIPGMEE

آزمون AIPGMEE آزمونی است که اکثر افراد در هند برای کسب گواهینامه لازم برای طبابت در این کشور شرکت می کنند. این یک امتحان تک ورودی است که برای داوطلبان MD یا MS و همچنین کسانی که دوره های PG Diploma را دنبال می کنند، هدف قرار می گیرد. کلیه موارد این آزمون توسط مقررات پزشکی پس از فارغ التحصیلی که توسط شورای پزشکی هند تعریف شده و توسط وزارت بهداشت و رفاه خانواده تایید شده است، نظارت می شود. اگر بومی هند یا خارجی هستید که قبل از ورود به دانشکده پزشکی تابعیت خود را به دست آورده اید، این آزمونی است که به احتمال زیاد برای شروع به کار پزشکی در داخل کشور باید انجام دهید.

FMGE

آزمون FMGE یک تست غربالگری است که هدف آن اتباع هند است. این آزمون توسط شورای پزشکی هند مدیریت می شود و دو بار در سال در تاریخ های تعیین شده توسط هیئت ملی امتحانات برگزار می شود. هدف این آزمون نه تنها اطمینان از واجد شرایط بودن یک فرد برای طبابت است، بلکه مطابق با استانداردها و انتظارات تعیین شده توسط دولت و فرهنگ هند است. از آنجایی که افرادی که از FMGE استفاده می کنند، شهروند هند نیستند (اگرچه ممکن است روزی شهروندی کسب کنند)، محتوا مشابه اما متفاوت از AIPGMEE است. عملاً، AIPGMEE آزمون ورودی استاندارد است، در حالی که FMGE مؤلفه های اضافی را برای پزشکان خارجی اضافه می کند.

فرمت های امتحانی

آزمون AIPGMEE یک آزمون 240 سؤالی چند گزینه ای است که داوطلبان آزمون از طریق رایانه به آن دسترسی دارند. کل آزمون حداکثر 3 ساعت و 15 دقیقه طول می کشد. FMGE دارای مدت زمان کوتاهتر و سوالات بیشتر است و در مجموع 300 سوال دارد که باید در مدت زمان 2 ساعت و 30 دقیقه تکمیل شود. خبر خوب در مورد هر دوی این امتحانات این است که هیچ نمره منفی وجود ندارد – یعنی پاسخ اشتباه همان پاسخ خالی محسوب می شود. برای قبولی در این آزمون ها، داوطلب باید حداقل به نیمی از سوالات در زمان تعیین شده پاسخ دقیق دهد. یعنی 120 پاسخ صحیح برای AIPGMEE و 150 پاسخ صحیح برای FMGE.

فرمت های AIPGMEE و FMGE مانند محتوا مشابه هستند. با این حال، هر کدام مخاطبان بسیار متفاوتی دارند. اکثریت بومیان هند باید در آزمون AIPGMEE شرکت کنند، در حالی که خارجی ها و کسانی که هنوز تابعیت خود را دریافت نکرده اند باید در آزمون FMGE شرکت کنند. هر دو آزمون چالش برانگیز هستند و طیف گسترده ای از دانش پزشکی را هدف قرار می دهند، بنابراین اگر امیدوارید موفق شوید، آمادگی کامل لازم است.