تله ارزی برای دریافت کنندگان یارانه


گزارش جام جم آنلاینده سال پیش بسیاری از صاحبان سرمایه های کوچک وارد بازار ارز شدند. این بازار نقدینگی و سرمایه بالایی دارد. یعنی هر کسی با هر سرمایه ای می تواند در کمترین زمان ممکن در هنگام فروش ارز را خریداری کند و به پول نقد دسترسی داشته باشد، اما این مشکل در کالاهایی مانند خانه و خودرو وجود ندارد. بنابراین برخی افراد ترجیح می دهند وارد این بازار شوند. از سال 90 که نرخ ارز از 1000 تومان به 3000 تومان رسید، بسیاری از مردم برای حفظ ارزش سرمایه نقدی خود وارد این بازار شدند. آن روزها هیچکس به تفاوت نرخ ارز ملی و بازار آزاد توجهی نمی کرد و هیچکس نباید اهمیتی بدهد، اما حالا دستور عوض شده است.

کمتر کسی نام استانبول یا فردوسی را می شنود و تصویر صرافی های این خیابان را در سر ندارد. با حرکت از چهارراه استانبول به سمت میدان فردوسی، مدام مردم را می بینید که بی سر و صدا می گویند حاضرند ارز توریستی شما را بگیرند و درصد خوبی برای آن بپردازند.

تقریباً در سرتاسر خیابان فردوسی می توان افرادی را دید که مانند یک شکارچی به دنبال طعمه هستند. ماجرا از این قرار است که دولت برای هر مسافری که قصد سفر به خارج از کشور را دارد سهمیه ای تعیین می کند و متقاضی می تواند با ارائه گذرنامه و بلیط هواپیما از این امتیاز استفاده کند.
این روزها بسیاری از مردم برای برخورداری از این امتیاز در شرایط اقتصادی امروز مقابل صرافی ها صف می کشند تا بتوانند بخشی از معیشت خود را در ازای دریافت ارز دولتی تامین کنند هر چند چنین چیزی آنها را در وضعیت بدی قرار دهد. خبرنگار جام جم نیز به فردوس سفر کرد تا متوجه شود دلالان نیز همین پیشنهادها را به متقاضیان عبوری ارائه می دهند و علاقه مند هستند مشتری آنها شوند.

تاریخچه خرید دلار سهمیه ای چیست؟

در پاییز سال گذشته ارز سهمیه سفرهای خارجی لغو شد اما در خرداد ماه امسال دوباره برگشت داده شد. با گذشت سه هفته از بازگشت این ارز به معاملات، سری به بازار ارز زدیم که مشخص شد تقاضا برای خرید سهمیه سالانه دلار و یورو افزایش چشمگیری داشته است. اختلاف قیمت 3000 تومانی قیمت دلار در بازار آزاد با صرافی ملی دلیل افزایش تقاضا برای خرید ارز سهمیه ای است.

هر فرد می تواند سالانه 2000 یورو و 2200 دلار از صرافی ملی دریافت کند. واقعیت این است که آنها هر کدام حدود 2000 یورو تحویل می دهند. سهمیه ای که فقط سالی یک بار به مردم داده می شود و همیشه قیمت آن کمتر از بازار آزاد است.

اکنون این اختلاف قیمت تقریباً به 3000 تومان رسیده است. در حال حاضر قیمت ارز در صرافی ملی 27 هزار و 800 تومان و در بازار آزاد 31 هزار و 600 تومان است که این تفاوت را جذاب می کند. سودهایی که اکنون به انگیزه ای مهم برای خرید دلار در برابر سهمیه تبدیل شده است و گزارش های میدانی نشان می دهد که مردم عادی و دلالان بازار ارز در خارج از بورس برای خرید سهمیه صف کشیده اند. دلالان مهم ترین خریداران دلار سهمیه ای هستند اما چون این سهمیه سالی یک بار در اختیار مردم قرار می گیرد و خرید آن نیازمند کد ملی و حضور خریدار در بورس است، دلالان اقدام به اجاره کارت ملی کرده اند.

واقعیت این است که اگر فردی پول کافی در حساب خود ندارد، سهمیه فروشان باید کارت ملی خود را در اختیار خریدار قرار دهند تا پول به حساب وی واریز شود. پس از معامله ارز که حدود نیم ساعت طول می کشد، مبلغ به فروشنده پرداخت می شود.

این رقم از 500 هزار تومان تا سه میلیون تومان متغیر است. مستاجرها افرادی هستند که پول کافی برای خرید سهمیه سالیانه به دلار ندارند، زیرا برای خرید دلار ۲۲۰۰ دلاری باید حداقل ۵۷ میلیون تومان داشته باشند اما می توانند کارت خود را اجاره کنند.

مراقب کاهش یارانه ها باشید

اخیراً دولت حساب‌های بانکی و خرید و فروش ارز را برای رهایی از یارانه ثروتمندان بررسی کرده است. بررسی ها نشان می دهد افرادی که اقدام به فروش سهمیه ارزی خود می کنند، به دلیل اینکه مشخصات هویتی آنها با بلیت صادر شده در صرافی ثبت می شود، احتمال حذف از لیست یارانه بگیران وجود دارد. بر اساس قانون مجلس، دولت موظف است ثروتمندان را از فهرست یارانه ها خارج کند و کسانی که به خارج از کشور سفر می کنند البته نیازی به یارانه ندارند. دولت همچنین معتقد است افرادی که سهمیه ارزی دریافت می کنند به سفر خارجی رفته اند بنابراین یارانه آنها را متوقف می کند. برخی از افرادی که سهمیه ارزی خود را در سال گذشته و امسال فروخته اند از لیست یارانه بگیران خارج شده اند و مردم مراقب باشند در صورت نیاز به دریافت یارانه، برای سود ناچیز، گرفتار حرف های فربه این افراد نشوند.

منبع: روزنامه جام جم