تنظیماتبرخی گزارش ها حاکی از آن است که عاملان یا مشتریان این گونه کلاهبرداری ها برای ترتیب دادن تصادف و دعوا به سراغ معتادان و سرپرستان خانواده های فقیر می روند و با یافتن جوانان بیکار و معتاد و تغذیه آنها با ترامادول و مسکن های مخصوص، بینی آنها را با میله آهنی می شکنند. لب‌ها با استفاده از تیغ، خون را به نواحی خاصی از بدن مانند گونه‌ها و زیر چشم‌ها تزریق می‌کنند تا کبودی ایجاد کنند و پوست را با سمباده بتراشند تا برای گزارش پلیس، پزشکی قانونی و دریافت پول از شرکت بیمه. افرادی که البته کارشناسان پزشکی قانونی و مراجع قضایی اغلب مچ خود را باز می کنند و به مسئولیت کیفری محکوم می شوند. بر اساس داده های آماری، در سال 1378، 1102 نفر در تصادفات رانندگی واهی مجروح شدند که از این تعداد 956 نفر مرد و 146 نفر زن بودند. به گفته منصور فیروزبخت، مدیرکل سازمان پزشکی قانونی استان اصفهان، از ابتدای امسال تاکنون 573 مورد خودزنی شامل 448 مرد و 125 زن با ادعای نزاع و طلب مهریه به مراکز پزشکی قانونی ارجاع شده است. و خسارات وارده که همگی به مراجع قضایی منتقل شد. علی اصغر قربانی، کارشناس حوزه معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی گفت: این انحراف سال گذشته صورت گرفت: «گاهی اوقات در دعوا به دلایل مختلف از جمله به دلیل مجروح شدن یکی از طرفین، طرف دیگر خودزنی می کند. ، باعث صدمات ساختگی می شود. برخی از صدمات وارده مانند شکستگی استخوان شدید بوده و صدمات جدی و گاه جبران ناپذیری به سلامت انسان وارد می کند. وی به این افراد توصیه کرد که از تصادفات و خودزنی ساختگی خودداری کنند زیرا این گونه موارد معمولاً توسط کارشناسان پزشکی قانونی تشخیص داده می شود و برای اقدامات بعدی به مراجع قضایی ارجاع می شود. با وجود هشدارهای کارشناسان، بازار تصادفات ساختگی و درگیری عمدی همچنان داغ و پر از مشتری است.

انگشت را با انبردست بشکنید
یکی از عجیب ترین خودزنی ها به تیرماه سال 92 به قصد کلاهبرداری از بیمه و گرفتن مهریه برمی گردد. در این حادثه که در شهرستان دامگان رخ داد، دو نفر با آچار و انبردست دست، انگشتان و دندان دوست خود را شکستند تا از بیمه کلاهبرداری کنند و از بیمه دریافت کنند. اگرچه شدت جراحات وخیم بود و توانستند با فریب پزشکی قانونی، بیمه را به پرداخت 300 میلیون ریال دیه محکوم کنند، اما در نهایت این خودکشی حل شد و عاملان کلاهبرداری دستگیر شدند.
انهدام یک باند 104 نفره
تیرماه 94 یک گروه بزرگ کلاهبرداری در آذربایجان شرقی به دلیل تصادفات ساختگی دستگیر شدند. سرکرده این باند 104 نفره مردی 29 ساله بود که پس از دستگیری بار جنایت خود را بر دوش نداشت اما در حضور شاهد حضور در کلاهبرداری به مشارکت خود در کلاهبرداری اعتراف کرد و گفت: وی با خرید خودروهای تصادفی و ادامه استفاده از پزشکان پس از توافق با آنان، برای قربانیان گواهی صادر کرد و شرایط درمان و جراحات جسمی را مشخص کرد. پس از این مرحله پرونده تصادف ساختگی به صورت واقعی تکمیل شد و قربانیان پس از طی مراحل قانونی و گردش کار از مراجع قضایی رای قطعی و پس از مراجعه به شرکت بیمه نامه مشخص دریافت کردند. میزان. تصادفات ساختگی اعضای این باند اغلب شامل اعضای باند و تصادف خودرو با عابران پیاده، دوچرخه یا موتورسیکلت بوده و بیش از 20 میلیارد ریال سرقت می کنند.
پول زور
در سال 96 مردی تهرانی با پلیس تماس گرفت و از زورگیری شکایت کرد. با حضور پلیس در محل حادثه در خیابان آنژگو، شاکی به مأموران گفت که در حین رانندگی در خیابان، مردی عمداً به شدت با خودروی خود برخورد کرده و سپس اظهار داشت که این تصادف رخ داده است. مرد به راننده گفت یا دو میلیون پول بده یا با پلیس تماس می گیرد تا او را برای معاینه پزشکی بفرستد تا میزان جراحاتش مشخص شود. با وجود این تهدیدها، خودروی راننده جوان یک دستگاه ضبط داشت که رفتار مرد کلاهبردار را ثبت می کرد. تصاویر دوربین ها بررسی شد و کلاهبردار دستگیر شد. وی در اعترافات خود گفت که از جلوی خودروهای مدل بالا پریده و سپس مدعی شده که زیر گرفته شده است. او یا از رانندگان پول می خواست یا از بیمه آنها استفاده می کرد. گفت: من این کار را می کردم، ماهی یک بار قسمتی از بدنم را می شکستم و دیه می گرفتم.
کارت محاسبه شده
در سال 97 اعضای یک گروه کلاهبردار در پنج استان کشور غوغایی به پا کردند. آنها اتومبیل های خود را در جاده های متروک رها کردند و سپس با پلیس تماس گرفتند. پس از کشیدن کروکی به بیمه گر مراجعه کردند و با جعل فرم، کپی و حتی ام آر آی جسد، مهر و نوبت پزشک غرامت دریافت کردند. در حالی که اعضای این باند 10 میلیارد تومان از بیمه کلاهبرداری کرده و 3 میلیارد پرداختی داشتند، راز کلاهبرداری آنها توسط پلیس فاش شد.
پشت صحنه افزایش تصادفات رانندگی با جراحات
پلیس اصفهان در سال 97 به یکباره شاهد افزایش تصادفات جرحی در این استان شد. بر اساس تحقیقات پلیس، تصادفات جاده ای شایع نبوده و در عین حال تعداد مراجعه به مراکز بیمه برای بازخرید افزایش یافته است. پلیس با بررسی لیست اسامی متوجه شباهت برخی اسامی در چندین تصادف جاده ای شد. پلیس با اطمینان از کلاهبرداری بزرگ، اعضای باند را شناسایی و آنها را دستگیر کرد. پس از بازداشت پنج تن از آنان و اعتراف به جنایت، دو شبکه دیگر نیز کشف شد. پلیس در تحقیقات تخصصی تر موفق به شناسایی و دستگیری 35 نفر از اعضای این باند شد. آنها در اعترافات خود گفتند 150 میلیارد ریال از بیمه سرقت کرده اند.
صدمات شناسایی شده
یکی از پزشکان سابق که بسیاری از این موارد را در طول فعالیت خود در این سازمان ابهام زدایی کرد، به تپش می‌گوید: «اگر بخواهم به زبان ساده توضیح دهم، دو نوع جراح و جراح وجود دارد. اول خودزنی، بعد یک زن دیگر. این موضوع در معاینات پزشکی قانونی به راحتی آشکار می شود و پزشکانی که در این سازمان کار می کنند مهارت خاصی در تشخیص صدمات بدنی و منشأ آن دارند، این افراد در ابتدا سعی می کردند از متوفی پول بگیرند اما وقتی نوبت به پزشکی قانونی رسید. ، راز آنها فاش شد ، بنابراین آنها سعی کردند در صورت رفتن پرونده به دادگاه ناپدید شوند. آنها یک تصادف اتومبیل ساختگی ترتیب دادند و سعی کردند پول بگیرند و بروند».
وی ادامه داد: بعدها این مجرمان برای تشکیل باند و فعالیت در شبکه رفتند. با یافتن افراد معتاد و بی پول، از آنها به عنوان طعمه استفاده کردند و با وارد کردن صدمات وحشتناک به بیمه، اقدام به تقلب کردند و تعدادی از این باندها کشف شدند. با دادن تریاک یا مسکن دست و پا و دندان مقتول را می شکنند و جلوی ماشین در مکان های تاریک و خلوت می اندازند و از بیمه هم پول می گیرند و مقدار کمی به قربانی می دهند. «شکستن استخوان ساق پا با میله آهنی، کشیدن دندان با انبردست، کشیدن بدن با سمباده به جای خاراندن پوست روی زمین – اینها از روش های وحشتناک اعضای این باندها است که با تعریف آن نیز مشخص می شود. مهارت پزشکان از این آسیب ها».
این پزشک مجرب به چنین موردی اشاره کرد و گفت: یک بار در سازمانی بودم که مردی برای معاینه و بررسی میزان جراحات وارد اتاقم شد. پس از بررسی جراحات، مطمئن شدم که آنها صحنه سازی و ساختگی هستند. پس از معاینه از شاکی خواستم تا با کمک پلیس به بررسی حادثه بپردازد. وی همچنین دوربین های مداربسته موجود در منطقه را بررسی کرد و مشخص شد متهم در حاشیه بلوار ایستاده و چندین بار بالا و پایین می رود تا اینکه با مشاهده راننده خانمی که راننده مدل فوق بود، به او نزدیک شد فرید پس از برخورد به بدنه خودرو خود را روی زمین می اندازد و وانمود می کند که در تصادف مجروح شده است. این جنایتکاران به خوبی از میزان باج مطلع هستند و می دانند که در ازای هر تصادف چقدر می گیرند. اگر موفق شوند با راننده به توافق برسند، پول را می پذیرند و اگر به توافق نرسند، شکایت می کنند. آنها عمدتاً به سراغ رانندگان و زنان جوان می روند. پیشنهاد دریافت وجه برای رضایت در صحنه تصادف یکی از راه های احراز هویت متهم است.

منبع: ضمیمه طپش روزنامه جام جم