جان وتون – داستان های عامیانه جنگ / نویسندگان تاریخ شفاهی


جان وتن تهیه کننده ویژه دفاع مقدس این برنامه را توضیح داد.

مهدی مستوفی تولید کننده برنامه هیبریدی “یانوتن” کارگردان علی فراهانی صدرتولید مهدی مستوفی و محصول مرکز مستند سوره و مرکز هنرهای رسانه ای وحدت وی در گفتگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون صبا درباره برنامه هشت قسمتی که قرار است در هفته دفاع مقدس پخش شود، گفت: در ابتدای سال 1401 با مرکز مستند سوره بحث و تبادل نظر کردیم و دغدغه های خود را در یک ساعت در میان گذاشتیم. ما دور هم جمع شدیم، تصمیم گرفتیم موضوع دفاع مقدس باشد و تصمیم گرفتیم برنامه ای متناسب با هفته دفاع مقدس تهیه کنیم و سعی کردیم در رویکرد، شکل و محتوا تفاوت ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه با خرداد ماه این پروژه را به طور رسمی راه اندازی کردند، گفت: رویکرد محتوایی این برنامه انعکاس روایت های رایج از جنگ است، یعنی تا به حال بیشتر چیزهایی که در مورد جنگ شنیده ایم درباره جنگ بوده است. بزرگان و فرماندهان. اگرچه جنگ تعداد زیادی از مردم را در همه رده‌ها و لباس‌ها درگیر کرد، به همین دلیل با افراد مختلفی که تاریخ شفاهی جنگ را نوشتند، تحقیق کردیم و حدود 20 موضوع را برای دعوت به برنامه انتخاب کردیم. برای شنیدن داستان هایشان..

مستوفی ادامه داد: از مردادماه به طور جدی کار آماده سازی و دکور را به پایان رساندیم و از اواخر مرداد ماه فیلمبرداری را آغاز کردیم. بخشی از برنامه در استودیو و قسمت دیگر در خارج از استودیو ضبط شده است، بنابراین با توجه به داستانی که هر مهمان دارد، آنها را به جاهای مختلف می بریم تا فضاسازی شود. ما پیش نویس پخش را تهیه کردیم و به توافق رسیدیم.

وی درباره فضای تصویربرداری بیرون از استودیو تصریح کرد: چند قسمت از برنامه ما در مورد زندانیان مثلاً آنها را به زندان کاخ بردیم و بر اساس روایت شبیه سازی کردیم و طرح را در موقعیت خاصی قرار دادیم تا بشود. قابل باور است این تنوع فرم ها و مکان ها در ارتباط بیشتر مخاطبان و درگیر شدن آنها در این برنامه موثر است.

مستوفی درباره تغییر نام این برنامه گفت: «راویان کهکشان» نامی است که فقط برای تبلیغات انتخاب کردیم، اما از ابتدا به دنبال نام بهتری بودیم. «جان وتن» به موضوع اصلی برنامه که وطن است مربوط می شود و چند معنای متفاوت را تداعی می کند.

وی درباره چالش‌های ساخت جان وتن گفت: چالش‌ها متفاوت است، اما بزرگترین چالش ما در مرحله پیش‌تولید بود، زیرا شناسایی سوژه‌ها و صحبت با آن‌ها سخت بود. ضمناً آزمودنی ها ساکن شهر و ساکن جنوب و غرب کشور بودند و بدیهی است که در چنین برنامه هایی باید چارچوب های تولید و ارزیابی در نظر گرفته شود و هماهنگی و برنامه ریزی برای ورود مهمانان کار دشواری بود.

وی افزود: ما هم با مشکل پخش مواجه شدیم چرا که «جان وتون» در زمانی که صدا و سیما به دلیل اتفاقات مختلف از جمله اربعین، روزهای پایانی ماه صفر، هفته دفاع مقدس به شدت شلوغ بود باید پخش می شد. و اتفاقات چند روز اخیر و با فراز و نشیب های فراوان توانستیم با شبکه سه سیما برای پخش به توافق برسیم اما دوست داشتیم ساعت و شب پخش بهتری داشته باشیم تا مخاطبان بیشتری با این برنامه هماهنگ شوند که متاسفانه نشد. ، اما کانال هایی مانند Afog و Documentary که ما پخش پشتیبان را هماهنگ کردیم.

این تهیه کننده درباره تحقیقات انجام شده گفت: محوریت مستند سوره در حوزه هنری است و حوزه هنری یکی از پیشگامان کار در حوزه ادبیات پایدار است، بنابراین با افرادی مانند مرتضی سرهنگی نویسنده با سابقه دفاع مقدس و سید مهدی ابطحی مسئول، ادبیات پایداری در هنر را مورد بحث قرار دادیم، موضوعاتی را به ما معرفی کردند و از تحقیقات آنها بسیار بهره بردیم.

مهدی مستوفی در پایان گفت: زمانی که داستان به مخاطب متصل می شود، حتی در زمینه های دیگر مانند دستاوردهای علمی، داستان های زندگی پرفراز و نشیب و… بسیار علاقه مند می شود. شاید اگر شرایط فراهم شود در دهه فجر این کار را ادامه دهیم.

«جان ووتن» با نمایشنامه محمدجعفر خسروی از دیروز 9 شهریور 1401 ساعت 17:00 از سه شبکه تلویزیونی شروع شده و به مدت یک هفته هر شب پخش می شود.

انتهای پیام/