جراحی جدید، گلوکوم را روشن می کند

به عنوان دومین عامل نابینایی در جهان، گلوکوم یک مشکل جدی چشمی است. با این حال بسیاری از مردم از این وضعیت تهدید کننده بینایی آگاه نیستند. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، از بین 4.5 تا 5 میلیون نفر در سراسر جهان که به دلیل گلوکوم نابینا شده‌اند، تنها 50 درصد از این افراد از ابتلای خود به گلوکوم آگاه هستند. با این حال، با درمان های جدیدتر موجود، افراد مبتلا به گلوکوم مجبور نیستند نابینا شوند.

در الگوریتم گام به گام توصیه شده توسط انجمن اروپایی گلوکوم (EGS)، گلوکوم در ابتدا با داروهای موضعی درمان می شود و در صورت ادامه پیشرفت آسیب عصبی و نقص میدان بینایی، جراحی لیزر یا گلوکوم انجام می شود. گزینه های جدید جراحی مانند کانالوپلاستی می تواند فشار مایع تجمع یافته را در چشم کاهش دهد و در عین حال خطر از دست دادن بینایی را کاهش دهد.

با جراحی سنتی گلوکوم (ترابکولکتومی)، جراح چشم باید سوراخی در چشم ایجاد کند تا مایع اضافی تخلیه شود. اما با کانالوپلاستی فقط یک فلپ کوچک در قسمت سفید چشم (صلبیه) ایجاد می شود. سپس یک لوله کوچک در زهکشی طبیعی چشم (کانال اشلم) قرار می گیرد. سپس از یک ژل مخصوص برای باز کردن کانال استفاده می شود و به دنبال آن یک استنت برای باز نگه داشتن کانال قرار می گیرد. در نتیجه، مایع تخلیه شده و فشار تا 36٪ کاهش می یابد.

از آنجایی که کانالوپلاستی زهکش طبیعی چشم را باز می کند، حتی ممکن است تعداد قطره های چشمی مورد نیاز برای درمان گلوکوم را کاهش دهد. به طور مشابه، یک مطالعه میزان موفقیت 96% را در جراحی کانالوپلاستی و آب مروارید ترکیبی نشان داد. یکی دیگر از مزایای کانالوپلاستی این است که با نیاز کمتر به داروهای گلوکوم، بیماران ممکن است سالانه بیش از 1000 دلار در هزینه های مراقبت های بهداشتی خود صرفه جویی کنند. کانالوپلاستی همچنین در مقایسه با ترابکولکتومی آرامش خاطر را فراهم می کند، خطرات کمتری برای عوارض بعد از جراحی و همچنین قرار ملاقات های بعدی کمتر وجود دارد.

بیمارانی که ممکن است کاندیدهای خوبی برای کانالوپلاستی در نظر گرفته شوند، بیمارانی هستند که مبتلا به گلوکوم “زاویه باز” هستند که به داروهای چشمی پاسخ نمی دهند یا کسانی که ممکن است در حال برنامه ریزی برای جراحی آب مروارید باشند (زیرا کانالوپلاستی را می توان همزمان با جراحی آب مروارید انجام داد).

فقط مشاوره با یک چشم پزشک متخصص می تواند تعیین کند که آیا گلوکوم دارید یا کاندیدای خوبی برای جراحی مانند کانالوپلاستی هستید. پس از تشخیص، پزشک شما را به سمت درمانی راهنمایی می کند که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.