جزئیات اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری نصیر حیدریان / لطفا در حین اجرا دست نزنید!


ارکستر سمفونیک تهران به رهبری نصیر حیدریان شب گذشته ۱۱ تیرماه در تالار وحدت روی صحنه رفت.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری صبا، پنجشنبه دوم تیرماه 1401 ساعت 21:30 در تالار وحدت میزبان ارکستر سمفونیک تهران به رهبری نصیر حیدریان بود.

نکته قابل توجه اجرای دیروز حضور مهمانانی بود که شباهتی به افرادی نداشتند که معمولا برای دیدن اجرای ارکستر سمفونیک می آیند.

در اولین اجرای این ارکستر در 11 تیرماه که با 25 دقیقه تاخیر آغاز شد، ابتدا در قسمت اول، اولین نمایشنامه “شلیل” اثر ثمین باغچه بان و سپس – صد و چهارمین ساخته جوزف هایدن بود. سمفونی.

ارکستر سمفونیک تهران این بار با تعداد نوازندگان کمتری نسبت به اکثر اجراهای قبلی خود که حداقل 80 نوازنده آن را همراهی می کردند روی صحنه رفت. به خصوص در شلیله ثمین باغچه بان که اولین اثر این اجرا محسوب می شد، جای خالی ارکستر به وضوح احساس می شد. نبود گروه کر در این اثر شروع این نمایش را تا حدودی بی روح کرد.

گروه کر ارکستر سمفونیک تهران که متشکل از خوانندگان حرفه‌ای و بعضاً مشهور بود، سال‌ها اساس اکثر اجراهای ارکستر بود و در سال ۱۳۹۷ به دلایل مالی توسط رهبران تالار وحدت منحل شد.

در قسمت دوم پس از وقفه در اینتراکت، کنسرت سمفونی ویولن، ویولا و ارکستر ولفگانگ آمادئوس موتزارت با تکنواز ویولن پدرام فریوسفی و تکنواز ویولا امین غفاری در چهار قسمت اجرا شد.

در پایان هر حرکت، حاضران در سالن به تصور اینکه نمایش تمام شده است، شروع به تشویق ارکستر می کردند که باعث ایجاد اختلال جزئی در اجرای ارکستر می شد که با واکنش نصیر حیدریان رهبر ارکستر مواجه شد. شاید بهتر باشد که بروشور مربوط به اجراها توضیحی برای مخاطبان می داد.

آخرین اجرای این ارکستر در سومین جمعه تیرماه 1401 روی صحنه می رود و علاقه مندان می توانند بلیت این کنسرت را از سایت ایران کنسرت تهیه کنند.

نهال یوسفی پور

انتهای پیام/