جشنواره دین زبان یک پدیده است/ پاسداری از میراث زبان فارسی وظیفه ماست


رادیو ایران با همکاری شورای حفاظت از زبان فارسی معاونت صدا اولین جشنواره ملی آیین های زبانی را در راستای حفظ، توسعه و ترویج زبان فارسی برگزار می کند.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی جشنواره عین سوهان، کاظم داداشی قائم مقام شبکه رادیویی ایران و در آستانه برگزاری «نخستین جشنواره ملی آیینی» در آستانه برگزاری «نخستین جشنواره ملی آیینی» درباره این جشنواره رادیویی توضیح داد: اگر امروز می بینیم که اولین جشنواره ملی آیینی در آستانه برگزاری است، نقش سه عوامل مهم در کنار سایر عوامل عواملی چون «اهمیت راهبردی حفظ زبان فارسی»، «نقش رسانه های مکتوب، شنیداری و بصری در پاسداری از زبان فارسی» و «جایگاه شبکه رادیویی ایران در نظام رسانه ای کشور» را نمی توان نادیده گرفت. “حفظ زبان، نوشتار و ادبیات. فارسی» که ما را بر آن داشت تا اولین جشنواره ملی دین اول را برگزار کنیم.

وی افزود: زبان فارسی میراث گرانبهایی است که با حمایت شاعران، نویسندگان و پژوهشگران بزرگ، در طول تاریخ فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته و اکنون ایرانیان و سایر کشورها به زبان ما تکلم می کنند. نوشتن. یعنی ما فارسی صحبت می کنیم، فارسی می خوانیم، فارسی می شنویم و فارسی می نویسیم و به همین نسبت عاشق این زبان هستیم. این پدیده گسترده و چندگانه هرگز با گویش ها و گویش های گوناگون موجود و موجود در این مرز و بوم پهناور منافاتی نداشته و رنگین کمانی از همدلی را به وجود آورده است.

داداشی در خصوص اهمیت پاسداری از زبان فارسی گفت: زبان فارسی زنده و زنده است پس ایران زنده و پابرجا می ماند. واضح است که نادیده گرفتن زبان فارسی و ابعاد وجودی آن مانند نادیده گرفتن تاریخ و جغرافیای این ایران است. هرجا که هویت جمعی ایرانی-اسلامی وجود داشته باشد، در میان مولفه هایی چون سرزمین مشترک، فرهنگ مشترک، تاریخ مشترک و دین مشترک، بی شک زبان فارسی می درخشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار با شرکت کنندگان در هفتمین همایش ملی نخبگان جوان فرمودند: دیگران را در دنیا محتاج علم خود کنید. برای کسب دانش، باید زبان خود را یاد بگیرید. “شاید.” بی دقتی و غیرمنطقی بود که فارسی را محدود به شعر و محدود به ادبیات و عرفان بدانیم. قرار دادن زبان فارسی در جایگاه زبان مرجع با تاکید راهنما.

قائم مقام رادیو ایران تاکید کرد: آنجایی که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند من خیلی نگران فارسی هستم چون زبان فارسی در عرصه عمومی در حال فرسایش است، بنابراین باید قداست را حفظ کنیم. زبان، وظیفه ما را در قبال زبان فارسی بیان می کند.

داداشی افزود: در این کمپین بزرگ، رادیو ایران به عنوان یکی از جامع ترین شبکه های صوتی کشور، سال ها تلاش گسترده ای را با در نظر گرفتن تمامی جنبه های زیستی و زایشی زبان فارسی انجام داده است. تلاش هایی که از یک سو حفظ زبان و ادبیات فارسی را به موضوعی مهم و راهبردی در سطح صدای جمهوری اسلامی تبدیل کرده است تا جایی که علاوه بر توجه جدی تر به برنامه ریزی و برنامه سازی رادیویی. ، شورای حفظ زبان فارسی صدا و سیما را می توان یکی از دستاوردهای ارزشمند و مستمر این تلاش بی وقفه دانست. از سوی دیگر بر اساس اندیشه های غیرسازمانی با نهادهایی مانند فرهنگستان زبان و ادب فارسی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیاین همکاری برای گنجاندن ظرفیت هر یک از این نهادها در حوزه حفاظت از زبان، نوشتار و ادبیات فارسی ایجاد شد.

وی در خصوص فعالیت های رادیو ایران در حوزه زبان و ادبیات فارسی گفت: از تعاملاتی که پیش از این و به ابتکار شبکه رادیویی ایران صورت گرفت، می توان به دو نمونه از فعالیت ها اشاره کرد که شامل همکاری های سه جانبه با هدف دستیابی به گزینه های جایگزین است. «مناسب واژه‌های غیرفارسی بین رادیو ایران، مخاطبان این شبکه رادیویی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی و همچنین جایزه ویژه‌ای که در جشنواره فیلم فجر با محوریت پاسداشت زبان فارسی ارائه شد، تشکیل شد.

داداشی «نخستین جشنواره ملی آیین های سخنرانی» را پدیده ای خواند و گفت: پدیده ای که در ابتدای راه و در رادیو ایران در قالب یک حرکت مردمی اعلام موجودیت کرد و در گذر زمان آنقدر رشد کرده است که اکنون در یکی دیگر از جشنواره های ملی زبان و ادبیات و فعالان این عرصه و همه اقشار جامعه ایرانی و اسلامی که در پرتو این فرخنده و مبارک اهتمام به حفظ این میراث گرانبهای دینی و ملی دارند، بیش از هر دستاوردی، خون تازه ای در جهان جاری است. رگهای این بدن قدیمی و بادوام.

قائم مقام شبکه رادیویی ایران در پایان با اشاره به عزم جدی شبکه رادیویی برای برگزاری «اولین جشنواره سراسری باشکوه دین» گفت: نکته این است که ما به زبان فارسی احترام می گذاریم چون می گفتند گوهری است.

انتهای پیام/