جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده غیرممکن است


گزارش جام جم آنلاینسردار محمد باکار سلیمی درباره قانون هوای پاک و نقش دستگاه ها در اجرای این قانون گفت: در حال حاضر 25 میلیون دستگاه خودرو شماره گذاری شده در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود 11 میلیون و 500 هزار خودرو در آستانه فرسودگی هستند.

وی افزود: از سال 1387 که موضوع امحای خودروهای فرسوده و تعویض و تعمیر خودروهای تولید و واردات خودرو در دستور کار قرار گرفت تا زمانی که خودروها کم و بیش وارداتی شدند، دو میلیون و 400 هزار استفاده شده.” وسایل نقلیه از چرخه حذف شد ترافیک شهری حذف شد اما در سال 1400 تعداد کل خودروهای اسقاط شده 24000 بود.

جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده غیرممکن است

سلیمی تصریح کرد: با محدودیت واردات خودرو و عدم تصویب قوانین بازدارنده موضوع واگذاری خودروهای فرسوده در کشور در حال فراموشی است و با وجود این امکان توقف حرکت این خودروها وجود ندارد.

رئیس پلیس راهور فرجا گفت: از مجموع 12 میلیون موتورسیکلت شماره گذاری شده در کشور بیش از 90 درصد آنها در آستانه فرسودگی قرار دارند. سود 4 درصد، این نیز انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون هوای پاک شهرداری باید سالانه 10 درصد موتورسیکلت های تهران را برقی کند، گفت: سه میلیون و 200 هزار موتورسیکلت در تهران تردد می کند.

سلیمی گفت: در حال حاضر 20 میلیون دستگاه خودرو و موتورسیکلت فرسوده در کشور وجود دارد که بیشتر مورد استفاده اقشار ضعیف جامعه است و نمی توان انتظار داشت پلیس با ترافیک فرسوده برخورد کند. موتور و موتور سیکلت. ماشین ها در پایان این چرخه.”

کاهش 90 درصدی ناوگان حمل و نقل عمومی

وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از 90 درصد ناوگان ترانزیتی شهر فرسوده است و تعویض ناوگان ترانزیتی با تأخیر زیادی مواجه است، گفت: قانون هوای پاک یک مصوبه مترقی است و اگر مفاد آن اجرا می شد، نتایج بهتر خواهد بود.” به دست آمده در کنترل و کاهش آلودگی هوا.

منبع: ایسنا