جنگل از گرمای تابستان می ترسد


به همین دلیل مراقبت از این منابع بسیار مهم است و هر آتش سوزی می تواند برای او حیاتی باشد.

از آنجایی که علاوه بر از بین رفتن پوشش گیاهی و جنگل ها، احیا و بازنشانی آنها بسیار سخت و زمان بر است، جلوگیری از آتش سوزی گسترده در جنگل ها و مراتع ایران حائز اهمیت است.

طبق آمارهای موجود، مساحت جنگل های ایران حدود 12 میلیون هکتار است که اگر این رقم را بر 80 میلیون نفر تقسیم کنیم، سرانه جنگل کمتر از 02 هکتار خواهد بود، در حالی که میانگین سرانه سرانه روی زمین 0.8 هکتار است. .

با چنین توصیفاتی، اگر بخواهیم صدها آتش سوزی در جنگل ها و مراتع ایران را “فاجعه طبیعی” بشماریم و به جای حفاظت از آنها از مسئولیت ایجاد این حوادث تلخ فرار کنیم، قطعاً این امر ساده می شود.

آمارها که هر سال در حال افزایش است، از وسعت جنگل ها می کاهد و زندگی همه موجودات به ویژه شهروندان را پیچیده می کند.

نگاهی به حوادث سال 1400 در رابطه با آتش زدن مناطق وسیعی از جنگل های ایران نشان از بی توجهی به این منابع دارد.

از تعداد فجایع رخ داده در این منطقه همین بس که طبق آمار رسمی تنها در یک دهه اخیر 14 هزار آتش سوزی در جنگل های کشور رخ داده است.

بررسی برخی از عناوین سال گذشته درباره آتش سوزی جنگل های جنگل های کشور نشان می دهد که آتش سوزی ها از هفته ها پیش درختان را می سوزاند و آنها را به خاکستر تبدیل می کند.

دسامبر 1400 ماه آتشینی برای طبیعت بود و هر روز صدای ناله جنگل به گوش می رسید. وقتی مطبوعات نوشتند: «گرمای چند درجه ای در آستانه زمستان و در فصل سرد، جرقه هایی از آتش را در دل جنگل های کوهستانی مازندران شعله ور کرد و بخشی از آن را به خاکستر تبدیل کرد». علی آبادکتول در استان گلستان آتش گرفت و تنها بامداد «در منطقه بمپوچال معروف جهان در جنگل ابر شاهرود آتش گرفت و مقداری از پوشش گیاهی اورس و درختان جنگلی برداشت شد» و به دلیل اینکه «سه ناحیه در مینودشتی و دو منطقه در گالیسیا نیز در همان روز “”، سه هکتار از مناطق جنگلی بهخشهر آتش گرفت “و” شعله های آتش در 1500 متر مربع از پشت و جلوی بخش ماسال خسارت وارد کرد و منطقه چراغ پستان در آتش سوخت. توسط دلالان برای تصرف زمین و تصرف زمین و به دلیل عدم دسترسی مناسب به ایستگاه آتش نشانی، 12 هکتار از اراضی این تالاب تبدیل به خاکستر شد. …” و …

مراکز تحقیقاتی و اجرایی از یکدیگر فاصله دارند

با توجه به تغییرات اقلیمی و خشکسالی که امسال همه نقاط کشور را تحت تاثیر قرار داده است، اکوسیستم ها در وضعیت بسیار شکننده ای قرار دارند و این امر اهمیت تلاش برای حفاظت از منابع طبیعی را نشان می دهد.

در همین رابطه یکی از کارکنان پژوهشکده جنگل ها و مراتع کشور با بیان اینکه مشکل آتش سوزی وجود دارد فارغ از اینکه باران ببارد یا نه، به ما می گوید: وقتی خشک می شوند منطقه مستعد آتش سوزی است اما این تنها یک عامل موثر است و با بارندگی کمتر و پوشش گیاهی کمتر، فکر نکنید در کشور آتش سوزی می شود. “یا این رشد کامل پوشش گیاهی نیست.”

احمد رحمانی با یادآوری خشکسالی طولانی ایران گفت: کشیدن سیگار، شیشه، فلزات و سایر وسایل بازتابنده در طبیعت می تواند یک اتفاق بزرگ باشد.

کاهش بارندگی و خشکسالی شاید یکی از عوامل اصلی آتش‌سوزی در نقاط مختلف کشور باشد، اما باید باور داشت که وضعیت منابع طبیعی و محیط‌زیست کشور بسیار شکننده شده است و گواه آن تداوم هرگونه آتش‌سوزی است. یعنی وقتی نواحی طعمه آتش می گیرد روزهای زیادی طول می کشد تا آن را مهار کند و پس از اعلام ناپدید شدن کامل آن، اگر باد بوزد دوباره شعله می میرد و آش همان است و کاسه همان کاسه است. اتفاقی که نشان از عدم تطابق مراکز تحقیقاتی و اجرایی دارد.

به گفته این استاد دانشگاه، بر اساس تحقیقات و تحقیقات انجام شده در رابطه با آتش سوزی های مستمر در مراتع و جنگل ها و روش های مقابله با آن، مشخص شد که ارتباط مناسبی بین دستگاه های اجرایی و مراکز تحقیقاتی و دانشمندان وجود ندارد.

محسن مینایی به جام‌جم می‌گوید: دستگاه‌های اجرایی کشور برای پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها از نتایج تحقیقاتی کمتری استفاده کرده‌اند و نیاز است این پیوند با دستگاه‌های اجرایی استان تقویت شود تا از اکوسیستم، مراتع و جنگل‌های خود مراقبت بهتری انجام دهند. نتایج و روش ها “آنچه متناسب با وضعیت آتش سوزی در مناطق مختلف است.”

وی تاکید می کند: اقدام به موقع در مواقع آتش سوزی در اطفای حریق و جلوگیری از گسترش و تشدید آن بسیار موثر است و به شرط آن که مسئولان اجرایی از نتایج تحقیقات علمی و شناسایی نقاط بحرانی و قبل از آتش سوزی تعدادی امکانات اطفای حریق استفاده کنند. و تجهیزات آنها می توانند از گسترش این رویدادها جلوگیری کنند و مطمئناً می توان با ابزارهای کمتری آتش را مهار کرد. در غیر این صورت با گسترش و تشدید آتش به تجهیزات اطفای حریق نیاز خواهند داشت که در بسیاری از موارد ما این تجهیزات را نداریم.»

اطلاعات زیاد و واکنش ها کم است

اگرچه سال ها کاهش بارندگی و تداوم خشکسالی یکی از عوامل آتش سوزی جنگل ها و مراتع بوده است، اما هنوز هیچ سازمان و نهادی آمادگی خود را برای پیشگیری یا حداقل واکنش سریع به آتش سوزی اعلام نکرده است.

با این حال، چند ماه قبل می توانید احتمال را پیش بینی کنید و مناطق مستعد آتش سوزی را شناسایی کنید. در سال های اخیر پس از خشکسالی که باعث شیوع آفات و کاهش جنگل های بلوط زاگرس شد، اکنون با افزایش دما و شروع فصل تابستان، نگرانی از آتش سوزی در درختان بلوط تشدید شده است.

به عنوان مثال زمانی که ابرها از آسمان لرستان عبور کردند و باران نبارید، زوال جنگل های بلوط در دل زاگرس شدت گرفت و اکنون همه نگران شعله هایی هستند که دامنگیر حیات این مناطق خواهد شد.

معاون محیط زیست و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه کاهش بارندگی پوشش گیاهی مناسبی را در مراتع و مناطق تشکیل نداده است که تا حدودی خطر آتش سوزی را کاهش می دهد، می گوید: بیشتر آتش سوزی ها به وجود می آیند. توسط انسان و با در نظر گرفتن این موضوع، مسافران و گردشگران باید در هنگام ورود به مناطق و مناطق طبیعی هشدار داده شوند که هنگام روشن کردن آتش، نکات ایمنی را رعایت کنند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز با ابراز نگرانی از حضور عشایر در مناطق حفاظت شده ادامه داد: اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در حال قیام است.

البته درد کاهش بارندگی و گرم شدن هوا در همه استان ها شایع است و به گفته سازمان هواشناسی گلستان روزهای گرم در جاده ها که زنگ خطر آتش سوزی در جنگل ها و مراتع است.

جنگل ها دیواری در برابر سیل هستند

از بین رفتن پوشش گیاهی تنها نشانه آسیب ناشی از آتش سوزی به محیط زیست و اکوسیستم است. عمق خسارت آتش را باید در تخریب خاک و تمامی میکروارگانیسم های آن از جمله قارچ ها و باکتری های مختلف جستجو کرد. از آنجایی که احیای خاک سال ها طول می کشد، در این مدت شرایطی برای افزایش فرسایش خاک ایجاد می شود. بنابراین اقدامات پیشگیرانه بهترین راه حل در زمینه اطفای حریق منابع طبیعی است و لازم است افراد مسئول و مجری در این زمینه قبل از وقوع آتش سوزی به وسایل، تجهیزات و نیروهای آموزش دیده مجهز شوند تا از گسترش آتش سوزی در کشور جلوگیری کنند. مناطق طبیعی و خسارات جبران ناپذیر. جلوگیری از این

با توجه به سیلاب های چند سال اخیر که بسیاری از استان ها را تحت تاثیر قرار داده و خسارات بی شماری به مردم و جان آنها وارد کرده است، خوب است بدانید که هر هکتار جنگل می تواند 500 تا 2000 متر مکعب آب را در خود ذخیره کند.

نکته مهم این است که زمان نفوذ آب به داخل جنگل هفت دقیقه و در جنگل های غیرجنگلی 4 ساعت است، یعنی احتمال آبگرفتگی در مکان هایی که درخت وجود ندارد بسیار زیاد است. علاوه بر این، هر هکتار جنگل سالانه 68 تن گوگرد و گرد و غبار جذب می کند و در عوض 2.5 تن اکسیژن تولید می کند.