حد سود و زیان چقدر است؟ نکاتی برای همه بازارهای مالی


استراتژی سود/زیان چیست؟

تعیین حد سود و زیان راهبردی است که عملاً برای جلوگیری از طمع و سهل انگاری معامله گران به کار می رود. این استراتژی دارای 3 جنبه و کاربرد اصلی است:

  • تعیین زمان ورود به تجارت پس از شکست مقاومت فنی

  • سود مورد نظر را در معامله تعیین کنید

  • جلوگیری از ضرر در صورت از دست دادن پشتیبانی

به طور کلی، علاوه بر موارد فوق، استراتژی سود و زیان، نقش مجری چارچوب خاصی از تحلیل را ایفا می کند و به معامله گر اجازه اشتباهات انسانی یا احساسات آنی را نمی دهد که کل تحلیل معاملات را خراب می کند.

مزایا و معایب تعیین حد سود / زیان

یکی از مهمترین مزایای تعیین حد سود / زیان این است که معامله گر مجبور نیست بازار را در شبانه روز نظارت کند. بررسی مداوم نمودارهای بازار مالی غیرممکن است. زیرا خستگی، خطای انسانی، مشکلات فنی، شلوغی ناگهانی و… از عوامل غیرقابل انکاری هستند که به توافق آسیب های جبران ناپذیری وارد می کنند که نیازمند راه حل اساسی است.

مزیت دیگر این است که با تنظیم و تنظیم حد سود / زیان برای معامله، معامله گر کمتر در معرض خطاهای روانی قرار می گیرد. این امر به این دلیل است که آمار نشان می دهد تصمیمات قبل از معامله در مقایسه با تصمیماتی که توسط یک معامله گر پس از مشاهده نوسانات پیش بینی نشده اتخاذ می شود، کمتر در معرض اشتباه هستند.

شناخته شده ترین مشکل در تعیین حد سود / زیان در معاملات این است که گاهی اوقات بازار به طور ناگهانی نوسانات شدیدی را تجربه می کند که حد سود / زیان معامله گر را فعال می کند و سپس قیمت به نقطه قبل از نوسان باز می گردد. یکی از این نوسانات غیر معمول Fake Breakout نام دارد. شکست کاذب حالتی از نوسانات بازار است که خارج از روند قیمت رخ می دهد و پس از تغییر استراتژی معامله گران، قیمت به سرعت به نقطه معمول روند اصلی باز می گردد.

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات عدم تعیین حد ضرر باعث می شود دارایی شما برای مدت طولانی بی سود باشد یا به هر دلیلی مجبور شوید در نقاط پایین تری بفروشید که در نهایت منجر به بالاتر شدن بازار از ضرر معمولی می شود.

بنابراین، فقط زمانی که مطمئن هستید که هرگز مجبور نخواهید شد دارایی خود را با ضرر بفروشید، حد ضرر برای معامله تعیین نکنید.

نحوه استفاده از قابلیت تعیین حد سود و زیان

دانش فنی اصل اساسی تعریف این استراتژی است. اما برای پیاده سازی این استراتژی، به ابزاری به نام گزینه حد سود/زیان نیاز داریم تا بتوانیم تمام پیش نویس ها را به پلتفرم معاملاتی خود وارد کنیم.

صرافی ارز دیجیتال Exquino یکی از پلتفرم هایی است که از این ویژگی در بخش بازار خود پشتیبانی می کند. در قسمت Exquino Market این قابلیت در کنار گزینه های سفارش (محدود و فوری) قرار دارد و به راحتی قابل استفاده است.

به عنوان مثال، فرض کنید هنگام خرید یک ارز دیجیتال، قیمت آن ارز در نقطه A است و می خواهید اگر قیمت به نقطه B برسد، سفارش خرید شما فعال شود، بنابراین اگر قیمت به نقطه C برسد، خرید انجام می شود. ساخته شده است.

برای اجرای چنین استراتژی باید دو نکته را شناسایی کنیم. نقطه اول (B) جایی است که سیستم به طور خودکار (به جای ما) سفارش را انجام می دهد (به این قیمت فعال سازی می گویند) و نقطه C مکانی است که در آن قیمت معامله می شود (به نام قیمت خرید) قیمت به این نقطه می رسد

در این مورد، نقطه B مهم است زیرا قیمت می تواند به نقطه فعال سازی سفارش برسد، اما هرگز به نقطه فروش نخواهد رسید. این مهم زمانی اتفاق می افتد که روند بازار خارج از محدوده پیش بینی شده باشد و شرایط بازار برای ورود به معامله مناسب نباشد. در این حالت، دارایی دیگر مسدود نمی شود و تراکنش برنامه ریزی شده عملاً وجود دارد

سفارش خرید با استفاده از این روش معمولاً پس از اطمینان از اینکه قیمت در کانال است و دارای روند صعودی یا تعدیل قیمت است، استفاده می شود.

نحوه تعیین حد سود / زیان در Exquino Market

استفاده از گزینه سفارش حد سود / زیان در Exquino Market بسیار آسان است. پس از ورود به بخش Exquino Market، مطابق شکل زیر، دستور سود/زیان در تب بازار را در تب سفارش انتخاب کنید.

حد سود و زیان چقدر است؟  نکاتی برای همه بازارهای مالی

اکنون در قسمت Activation Price قیمتی را که می خواهید سفارش خرید یا فروش را فعال کنید وارد کنید.

توجه داشته باشید. به خاطر داشته باشید که بازار ممکن است هرگز به قیمت تعیین شده نرسد)

حد سود و زیان چقدر است؟  نکاتی برای همه بازارهای مالی

زمانی که قیمت بازار به نقطه سفارش خرید یا فروش شما رسید، سفارش فعال می شود. اکنون پس از فعال سازی سفارش، قیمت مورد نظر برای خرید یا فروش را در قسمت قیمت خرید/فروش وارد کنید.

حد سود و زیان چقدر است؟  نکاتی برای همه بازارهای مالی

در قسمت «خرید/فروش»، مقدار دارایی‌هایی را که می‌خواهید معامله کنید وارد کنید و برای تکمیل سفارش، روی «خرید» یا «فروش» کلیک کنید.

تفاوت اصلی بین سفارش محدود یا سفارش فوری و سفارش سود / زیان این است که در سفارش محدود و فوری، معامله در هر زمان با قیمت مورد نظر انجام می شود. در این صورت حد سود/زیان معامله تنها زمانی فعال می شود که قیمت به عدد دلخواه و از پیش تعیین شده برسد.