حذف تبعیض جنسیتی برای جلوگیری از اچ آی وی/ایدز

تبعیض جنسیتی سازگاری اجتماعی را از بین می برد و سلامت و توسعه آموزشی را به خطر می اندازد. این به طور فزاینده ای به عنوان یک عامل کلیدی شناخته می شود که زنان را به شدت در برابر ایدز و STI (عفونت های مقاربتی) آسیب پذیر می کند. با بهبود و تشدید راهبردهای کاهش فقر به صورت عملی، برنامه های توسعه کلی باید جنسیتی شود. در غیر این صورت، دستاوردهای توسعه ممکن است در معرض خطر قرار گیرند و مانع از همه گیری شوند.

تقریباً 17.7 میلیون زن در سال 2006 در سراسر جهان با HIV/AIDS زندگی می کردند. آسیب‌پذیری‌های متعدد مانند عوامل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و بیولوژیکی که به‌عنوان یک دور باطل در هم تنیده شده‌اند، ممکن است شیوع آن را در میان زنان در کشورهای در حال توسعه آسیایی در هر زمان به اوج خود برساند. بنابراین، ما باید برای مبارزه با شیوع بیماری همه گیر از طریق تضمین برابری جنسیتی، صریح صحبت کنیم.

تبعیض جنسیتی دسترسی نابرابر به منابع و فرصت ها، خشونت جنسی، اعمال جنسی محافظت نشده، قاچاق زنان و نمایندگی و مشارکت ناچیز زنان در فعالیت های توسعه اجتماعی را ترویج می کند. همه اینها منجر به اختلاف قدرت می شود که مشخصه روابط شخصی بین زن و مرد است، توسعه نه تنها زنان، بلکه یک ملت را نیز تا حد زیادی تضعیف می کند. در این زمینه، سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های ظرفیت‌سازی برای زنان آسیب‌پذیر که شامل حساسیت‌سازی، آموزش و جهت‌گیری، تبادل اطلاعات، تجربیات و دیدگاه‌ها و شبکه‌سازی می‌شود، ممکن است نقش مهمی در کاهش حوادث HIV در کل داشته باشد.

اچ‌آی‌وی/ایدز با تأثیر قابل توجه و چندوجهی بر سلامت عمومی، آموزش، فناوری، بخش تجاری و اداری و همچنین جمعیت‌شناسی، خانواده، اقتصاد کلان و جامعه در مقیاس بزرگ، همچنان در آسیا و اقیانوسیه گسترش می‌یابد. برنامه های جامع پیشگیری از HIV/AIDS با موفقیت در برخی کشورها آغاز شده است. با این وجود، عوامل متعددی مانند بی سوادی، نابرابری جنسیتی، رفتارهای جنسی محافظت نشده فرا زناشویی، استفاده فزاینده از داروهای داخل وریدی، انزوا از خدمات عمومی مراقبت های بهداشتی و همچنین فقدان خدمات درمانی و مراقبتی، در گسترش تدریجی HIV/AIDS از بسیاری از افراد نقش دارند. – جمعیت در معرض خطر برای جمعیت عمومی در نتیجه تعداد مبتلایان به HIV در بین زنان روز به روز در حال افزایش است. به همین دلیل است که با تمرکز بسیار مناسب و به موقع بر اهمیت توانمندسازی زنان، سیاست گذاران باید لزوماً نسبت به جنسیت حساس شوند.

با اتخاذ یک رویکرد بین بخشی برای برابری جنسیتی و ایجاد پیوند بین جنسیت، توسعه و اچ آی وی/ایدز، کشورهای آسیب پذیر باید از حمایت های فنی برای مقابله با همه گیری برخوردار باشند. هیچ جایگزینی برای ادغام جنسیت در زمینه‌های توسعه عمده مانند حکمرانی خوب، کاهش فقر، مدیریت و بهبود بلایا، ارتقای محیط زیست پایدار، ارتباطات اطلاعات و توسعه (IDC) و همچنین پیشگیری از HIV/AIDS وجود ندارد.

یک مطالعه عمیق با عنوان «تأثیر توانمندسازی زنان بر پیشگیری از HIV/AIDS در بنگلادش» که توسط BEES (خدمات آموزشی توسعه بنگلادش) انجام شد، نشان می‌دهد که زنان به دلیل رفتار محافظه‌کارانه موروثی، اعتقادات به خرافات و اعتقادات به خرافات و خرافات، بیشتر در برابر اچ‌آی‌وی/ایدز آسیب‌پذیر هستند. جزمات مذهبی از برخورداری از حداقل حقوق خود نیز محروم هستند. در نتیجه آنها به شدت تحت تأثیر تبعیض جنسیتی قرار دارند. یک نظرسنجی اخیر که توسط بنیاد Rainbow Nari O Shishu Kallayan آغاز شد، نشان داد که تنها 22 درصد از زنان جوان (15-25 ساله) درباره HIV/AIDS شنیده‌اند و نمی‌دانند چگونه از خود در برابر ایدز/STI محافظت کنند.

اپیدمی HIV/AIDS در سراسر جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه در حال افزایش است که بزرگترین مانع توسعه انسانی است. دختران و زنان جوان به دلیل نداشتن قدرت و ابزار لازم برای محافظت از خود در برابر اعمال جنسی ناایمن و ناآگاهی در مورد سلامت باروری بسیار آسیب پذیر هستند. از طریق دریچه جنسیتی، استراتژی‌های توسعه چند بخشی باید هم طرفدار فقرا و هم طرفدار زنان باشد و از ادغام پیشگیری از HIV/AIDS در فعالیت‌های برنامه‌ریزی توسعه حمایت کنند. اهداف توسعه هزاره (MDGs) در نظر گرفته شده است تا فقر شدید و گرسنگی را تا سال 2015 به نصف کاهش دهد. بنابراین در مسیر کاهش فقر، ترویج رفتارهای عادلانه جنسیتی از طریق آگاهی جنسیتی قادر خواهد بود به معکوس کردن گسترش HIV/AIDS مطابق با مطلوب کمک کند. دستاورد .