حضور یک شبکه مافیایی واردکننده لوازم خانگی قاچاق


گزارش جام جم آنلاینعباس هاشمی در گفت وگو با فارس، درباره دلایل انبوه کالاهای خانگی قاچاق در بازار گفت: شبکه های مافیایی بزرگی برای واردات کالاهای قاچاق از جمله کالاهای خانگی وجود دارد و این شبکه ها به قدری پیچیده هستند که به نظر می رسد مسئولان نیز با قاچاق کالا مبارزه می کنند و ناامید هستند زیرا علیرغم تلاشی که برای مبارزه با واردات کالای قاچاق انجام می دهند، همچنان شاهد ورود کالای قاچاق به بازار هستیم و نتایج مبارزه با قاچاق با اقدامات صورت گرفته برای مبارزه تناسبی ندارد. آی تی.

وی خاطرنشان کرد: یکی از راه های مبارزه با قاچاق لوازم خانگی این است که تولید لوازم خانگی داخلی به صورت کمی پاسخگوی نیاز داخلی باشد که اکنون کشور به این مهم دست یافته است، بنابراین باید از روش های دیگری مانند کیفیت، تنوع استفاده کرد. مدل ها و شبکه خدمات.” پس از فروش و پاسخگویی به مشتریان، باید خودمان را ارتقا و توسعه دهیم و وزارت حریم خصوصی نیز به درستی این رویکرد را دنبال می کند.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با اشاره به راه های قاچاق کالا به کشور از جمله واردات لوازم خانگی قاچاق، گفت: برای واردات کالا از مبادی مرزی، دریانوردی و غیره معافیت های وارداتی در نظر گرفته شده است. ، که با وجود مجوز قانونی. این در حالی است که واردات کالا از این مسیرها بدون سقف انجام می شود، بنابراین برای اینکه این معافیت ها به معضل قاچاق تبدیل نشود نیاز به نظارت و اجرای بیشتر است.

با اشاره به روش های مبارزه با قاچاق کالا از جمله شناسایی کالا، کد رهگیری، ثبت کالا در سامانه جامع تجارت و سامانه خدمات پس از فروش؛ وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این کارها، یکی از مهم ترین روش های جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق از جمله لوازم خانگی، ردیابی عرضه ارز برای کالاهای قاچاق است.

هاشمی گفت: به هر حال واردات کالاهای قاچاق برای ارز انجام می شود، بنابراین اگر مشخص شود ارز مورد نیاز برای واردات این کالاها از کجا تامین می شود و اگر از عرضه آن ارز جلوگیری شود، قطعا این امکان وجود دارد. برای مبارزه با واردات کالاهای قاچاق

دبیر انجمن صنعت لوازم خانگی تصریح کرد: بسیاری از کالاها صادر می شود که گاهی پول به کشور باز نمی گردد و ارز آنها از این طریق یعنی با واردات کالای قاچاق به کشور بازگردانده می شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اینکه کالای قاچاق فاقد گارانتی است و حتی ممکن است به جای کالای اصلی به مشتری کالای تقلبی فروخته شود، باز هم مردم کالای خارجی یعنی کالای قاچاق را خریداری می کنند؟ وی بیان کرد: کالاهای خارجی که اکنون به صورت قاچاق وارد کشور می شود و در واقع کالای اصلی نیستند، در گذشته کالاهای اصلی آنها به صورت رسمی وارد کشور می شد و یا تحت لیسانس در کشور تولید می شد، بنابراین مردم تصور خوبی دارند. سوابق حضور این برندها که در کشور دارند و با توجه به اینکه در گذشته از این محصولات استفاده کرده اند و رضایت آنها نیز تامین شده است، همچنان تمایل به استفاده از این برندها دارند و نمی دانند که به دلیل ممنوعیت واردات و قاچاق این محصولات به جای کالای اصلی تقلبی عرضه می کنند.

هاشمی تصریح کرد: در صنعت لوازم خانگی از نظر کمی مشکلی وجود ندارد و از نظر کیفی نیز وضعیت خوبی داریم، بنابراین اگر برنامه ریزی به موقع داشته باشیم و بتوانیم کیفیت لوازم خانگی را به مردم ثابت کنیم. امید می رفت با تامین کالاهای داخلی و استفاده مردم از تولیدات داخلی، مشکل قاچاق لوازم خانگی کاهش یابد.