خطرات جوشکاری و اهمیت PPE

جوشکاران باید با تعدادی از خطرات فیزیکی و شیمیایی مواجه شوند که منجر به نیاز به تجهیزات حفاظت فردی می شود. این مسئولیت کارفرمایان است که اطمینان حاصل کنند که کارکنان آنها برای مقابله با خطراتی که خطرات بالقوه ای برای سلامتی آنها ایجاد می کند، مجهز و آموزش دیده اند. برخی از خطرات عمده ای که کارگران جوشکار باید با آن مقابله کنند به شرح زیر است:

ذرات و فلوم های در حال پرواز

ذرات و دودهای ایجاد شده در حین عملیات جوشکاری هنگام استنشاق به طور بالقوه خطرناک هستند. اکثر جوشکارها در طول فرآیندهای ماشینکاری در معرض این مایعات قرار می گیرند که یکی از دلایل اصلی مشکلات تنفسی در جوشکارها است. آسم، اختلال در عملکرد ریه، برونشیت مزمن و سوختگی پوست برخی از مشکلات رایج مرتبط با سلامت شغلی هستند. استفاده مناسب از لباس های ایمنی مانند روپوش های نومکس و تجهیزات حفاظتی مانند ماسک و دستکش به جلوگیری از تماس پوست با اجسام پرنده و گازها کمک می کند.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

اپراتورهای جوشکاری باید با مواد شیمیایی مانند سیالات فلزکاری سر و کار داشته باشند. از آنجایی که این مایعات فلزکاری به طور هشداردهنده ای خطرناک هستند و حاوی آلودگی های مضر هستند، کارکنان باید اقدامات پیشگیرانه را برای ایمن کردن کار انجام دهند. لباس های محافظ مناسب مانند چکمه، دستکش، ماسک و لباس های جوشکاری می تواند به کارگران کمک کند در برابر خطرات محیط کار محافظت شوند.

شوک الکتریکی

ابزارهایی که در جوشکاری قوس الکتریکی استفاده می شوند، محافظت از اپراتورها در برابر شوک الکتریکی را ضروری می کنند. شوک الکتریکی یک خطر رایج در محل کار در نظر گرفته می شود که تهدید کننده زندگی است. این خطر بیشتر زمانی رخ می دهد که کارگران فلزی به طور همزمان دو فلز شارژ شده با برق را لمس کنند. بررسی دقیق محل کار برای تشخیص خطر احتمالی شوک الکتریکی می تواند به محیط کاری بهتر منجر شود. تجهیزات حفاظت فردی می تواند شرایط ایمنی را بیشتر بهبود بخشد.

آتش سوزی و انفجار

جوشکاری قوس الکتریکی دمای بالایی ایجاد می کند که منجر به خطر احتمالی آتش سوزی و انفجار می شود. با این حال، خطر واقعی قوس نیست، بلکه جرقه، پاشش و گرمای ایجاد شده در حین عملیات است. مواد قابل اشتعال باید از محل کار حذف شوند.

PPE ناکافی

PPE نقشی حیاتی در دور نگه داشتن اپراتورهای جوشکاری از سوختگی، آسیب و قرار گرفتن در معرض اشعه قوس ایفا می کند. تجهیزات حفاظتی مناسب و لباس ایمنی نه تنها به کارگران اجازه می دهد آزادانه حرکت کنند، بلکه محافظت کافی در برابر خطرات جوشکاری را نیز فراهم می کنند. لباس های پنبه ای مقاوم در برابر شعله یا روپوش های نومکس برای جوشکاران توصیه می شود. کارگرانی که باید با خطرات خطرناک محل کار مواجه شوند باید به اطلاعات ایمنی، رویه ها و برگه های اطلاعات ایمنی ارائه شده توسط سازنده توجه کنند. توصیه می شود با یک تولید کننده پوشاک ایمنی مشورت کنید تا بتوانید لباس های مخصوص، شلوارهای دوز، دستکش، کت و سایر تجهیزات ایمنی لازم را که مناسب شغل شما هستند تهیه کنید.