خودآزمایی پروستات – آزمایش دیجیتال رکتوم در منزل

در ابتدا باید این سوال را مطرح کنیم که “چرا خودآزمایی پروستات لازم است؟” اکثر مردان تمایلی به مراجعه به پزشک ندارند. ما می دانیم که آزمایش دیجیتال رکتال (DRE) ممکن است برخی از مردان را از انجام معاینات پیشگیرانه سلامت باز دارد. شواهدی که در این مورد نسبتاً قطعی است، این است که هرگاه یک بیمارستان یا کلینیک غربالگری رایگان سرطان پروستات را که شامل آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و DRE باشد، ارائه دهد، نرخ مشارکت اعضای جوامع اطراف آن است. همیشه بسیار کمتر از زمانی است که آزمایش خون PSA به تنهایی ارائه شود. اگر PSA به تنهایی ارائه شود، مردان بیشتری شرکت خواهند کرد.

به‌جای اینکه این مردان را به «مردم شدن» وادار کنیم و امتحانی را که آن‌ها تحقیرآمیز می‌دانند تحمل کنند، می‌توانیم جایگزینی به آنها پیشنهاد کنیم. در حالی که برخی نسبت به ارزش خودآزمایی پروستات شک دارند، این واقعیت همچنان باقی است که این شکاکان هیچ جایگزین دیگری برای پیشنهاد دادن به مردان ندارند، به جز اینکه مردان را برای انجام معاینه پروستات از پزشک خود پیشنهاد کنند.

زمانی که مردان در مورد نحوه انجام این خودآزمایی ها آموزش ببینند، خودآزمایی پروستات ارزش و کارایی بیشتری خواهد داشت. مردان باید با تماشای ویدئوهای موجود در اینترنت، که در آن پزشکان این تکنیک را نشان می‌دهند، نحوه انجام معاینه پروستات را بیاموزند. آنها همچنین باید تعداد زیادی نمودار از پروستات را مشاهده کنند تا بدانند هنگام انجام خودآزمایی چه انتظاری دارند.

ما در حال حاضر همه مردان را تشویق می کنیم، به ویژه آنهایی که بین 15 تا 35 سال سن دارند، خودآزمایی ماهانه بیضه را انجام دهند. اگر مردان بتوانند بیضه های خود را معاینه کنند، پس از آن که یاد بگیرند و تجربه معاینه پروستات خود را کسب کنند، به احتمال زیاد بالغ و توانایی کافی برای بررسی پروستات خود را دارند.

مردان گاهی فکر می کنند که پزشک انگشت خود را وارد می کند و سپس مستقیماً پروستات آنها را لمس می کند. این تصور درست نیست. انگشت (یا انگشت) از طریق راست روده وارد می شود، اما انگشت در داخل روده قرار دارد که از غده پروستات جدا و متمایز است. اساساً پزشک یا بیمار در مورد خودآزمایی، دیواره روده را به سمت پایین فشار می دهد تا بتواند سطح خلفی غده پروستات را در زیر دیواره روده احساس کند. با این حال، دیواره روده به طور موثر پروستات را بافر می کند، بنابراین هر گره یا ناحیه مشکوکی باید به اندازه کافی بزرگ باشد که بتوان آن را از طریق این بافر احساس کرد. در حالت ایده‌آل، معاینه‌کننده می‌خواهد بتواند مستقیماً سطح پروستات را لمس کند، اما باید جایگزینی نزدیک برای احساس آن از طریق دیواره روده انجام دهد.

مسائلی که باید به خاطر بسپارید

پروستات طبیعی به اندازه یک گردو است. پروستات می تواند به اندازه یک لیمو بزرگ شود. علل احتمالی بزرگ شدن پروستات عبارتند از هیپرپلازی خوش خیم پروستات، یا عدم تعادل هورمونی (بیش از حد استرادیول یا دی هیدروتستوسترون)، یا پروستاتیت. با افزایش سن مردان وارد دوره ای می شوند که آن را آندروپوز می نامیم. مشابه یائسگی در زنان است. در طول آندروپوز که معمولاً تا پایان عمر مرد طول می‌کشد، بدن تستوسترون بسیار کمی تولید می‌کند که منجر به عدم تعادل بین تستوسترون و استروژن می‌شود.

سطح استروژن در مردان از طریق سطح سرمی استرادیول اندازه گیری می شود. هر دو استرادیول و دی هیدروتستوسترون، شکل قدرتمند تستوسترون، می توانند باعث تحریک و بزرگ شدن پروستات شوند. افزایش سطح استرادیول در مطالعات بالینی نشان داده است که باعث سرطان پروستات می شود. در حالی که دی هیدروتستوسترون برای تسریع رشد سرطان پروستات شناخته شده است اما به نظر نمی رسد که خود باعث سرطان شود. توضیح سوم برای اینکه چرا پروستات ممکن است بزرگ شود این است که بیمار مبتلا به پروستاتیت باشد.

پروستات شبیه پالپ یک پرتقال است که از وسط نصف شده است. اگر چیزی مانند دانه پرتقال را در برابر پالپ نرم‌تر احساس کنید، منطقه مشکوکی برای سرطان پروستات خواهد بود.

نکات مهمی که باید به خاطر بسپارید

برای خودآزمایی پروستات، انگشت باید با کف دست به سمت پایین و ناخن روی انگشت اشاره در بالا وارد راست روده شود. به خصوص در اولین باری که این کار را امتحان می کنید، قرار دادن انگشت با کف دست به سمت بالا و پایین آوردن ناخن، بسیار طبیعی تر خواهد بود. اگر قرار بود خود را با یک تکه صابون تمیز کنید، به طور طبیعی صابون را طوری نگه می دارید که کف دست به سمت بالا باشد و ناخن ها به سمت پایین باشد. اما باید یاد بگیرید که دست خود را بچرخانید و کف دست را به سمت پایین و ناخن انگشت به سمت بالا قرار دهید تا بتوانید پروستات را با استفاده از پد روی انگشت خود احساس کنید نه ناخن. حداقل پنج بار اول که سعی می کنید انگشت خود را در موقعیت صحیح قرار دهید، احساس ناخوشایندی خواهد داشت.

پروستات به شکل گرد مانند گردو نیست، بلکه بیشتر به عنوان قسمت بالایی یک جسم قلبی شکل ظاهر می شود. اکثر مردان متوجه می شوند که دارای یک لوب چپ، یک لوب میانی که مجرای ادرار از روی آن عبور می کند و به طور موثر پروستات را تقسیم می کند، و یک لوب راست دارند. با کمی تمرین، می توانید متوجه شوید که کدام لوب را لمس می کنید و تفاوت های جزئی بین لوب ها وجود دارد.

هنگامی که خودآزمایی پروستات را در خانه انجام می دهید، باید به سمت جلو متمایل شوید تا پروستات به سمت بیرون کشیده شود و راحت تر احساس شود. اگر صاف بایستید، پروستات شما به سمت پایین (در جهت پاهای شما) قرار می گیرد و با معاینه رکتال دیجیتال احساس آن دشوارتر می شود.

معاینه پروستات دقیق تری نسبت به آنچه ممکن است از یک پزشک خانواده دریافت کنید، انجام دهید. حداقل سه بار روی هر سطح در دسترس پروستات بروید و هر بار از حرکات دایره ای مختلف استفاده کنید. در خلوت خانه خود، حداقل یک دقیقه کامل و ترجیحاً دو دقیقه برای معاینه پروستات خود وقت بگذارید. هدف شما این است که بتوانید هر گره سرطانی (سطح سخت) را به اندازه یک دانه برنج تشخیص دهید. با تکان دادن سریع انگشت یک بار روی پروستات، نمی توانید یک گره مشکوک را با آن درجه از جزئیات احساس کنید.

بنابراین وقتی به مطب پزشک خانواده مراجعه می‌کنید، و پزشک انگشتی را وارد می‌کند و به سرعت آن را روی پروستات حرکت می‌دهد، در حالی که کل چک سه یا چهار ثانیه طول می‌کشد، این یک بررسی دقیق پروستات نیست. چیزی که گذرا نمی توانست سرطانی به اندازه یک دانه برنج را تشخیص دهد. و این هدف شماست. هدف شما همیشه تشخیص زودهنگام است در حالی که سرطان پروستات هنوز کوچک است.

هشدارها

اگر نمی‌خواهید با مرور دستورالعمل‌های بالینی موجود در اینترنت، برای یادگیری نحوه بررسی پروستات وقت بگذارید، خودآزمایی پروستات را انجام ندهید. سلامتی شما در خطر است؛ فقط در صورتی به خود اعتماد کنید که توانایی عقلانی برای تشخیص سطوح طبیعی و غیر طبیعی روی بافت نرم مانند پروستات را داشته باشید. اگر احساس نمی‌کنید که نمی‌توانید بین سطوح عادی و غیرعادی تمایز قائل شوید، نباید سعی کنید این بررسی را روی خودتان انجام دهید.

فواید خودآزمایی پروستات

بیمار می تواند پروستات را به طور منظم بیش از یک بار در سال بررسی کند (تشخیص زودهنگام منجر به تشخیص زودتر و درمان زودتر می شود). با توجه به وضعیت پروستات خود می توانید پروستات خود را هر سه ماه یکبار یا هر دفعاتی که ترجیح می دهید بررسی کنید، اما مجبور نیستید خود را به بررسی سالانه محدود کنید.

دوم، مردانی که خود را آموزش می‌دهند که چگونه خودآزمایی پروستات را بیاموزند، می‌توانند از ناراحتی و خجالتی که مردان اغلب با معاینه مقعدی دیجیتال همراه می‌کنند اجتناب کنند. ثالثاً، مردان می‌توانند بدون نگرانی از اینکه در هر ویزیت از آنها خواسته می‌شود برای بررسی DRE یا پروستات به طور منظم به پزشک مراجعه کنند.

خواننده علاقه مند باید فیلم آموزشی مرتبط با این مقاله را مشاهده کند. این ویدئو در http://www.michaelguth.com/?p=1155 یافت می شود