خورشید می تواند شب های ایران را روشن کند


به گفته مسئولان وزارت نیرو و زغال سنگ، تابستان امسال سهمیه برق به ویژه صنعت خواهیم داشت.

با این حال، کمبود برق ایران در زمانی رخ می‌دهد که تقریباً سه دهه است درباره منابع انرژی تجدیدپذیر، به‌ویژه تولید برق از نور خورشید و حمایت سرمایه‌گذاران صحبت می‌شود.

شاید زمان آن فرا رسیده باشد که راه را برای ورود سرمایه گذاران خصوصی به این حوزه هموار کنیم و با مدیریت یارانه های کلان پرداختی برای حفظ و کنترل قیمت انرژی و رفع موانع اداری، به کشور کمک کنیم تا از کمبود انرژی خلاص شود.

در عین حال استفاده از انرژی های تجدیدپذیر از آلودگی های زیست محیطی ناشی از استفاده از سوخت های فسیلی جلوگیری می کند که تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های اقتصادی نیز دارد.

در کشورهایی که نور خورشید خوبی دارند، با توجه به افزایش هزینه و هزینه انرژی، پنل‌های خورشیدی به منبع انرژی خانگی تبدیل شده‌اند که هرگز قبلاً نبوده است.

امروزه تعدادی از کشورهای اروپایی به دنبال استفاده از انرژی خورشیدی بیابان های آفریقا برای تامین برق مورد نیاز خود هستند. به همین دلیل بازارهای رقابتی ایجاد کرده است و حرکت به سمت مزایای نور خورشید برای روشن کردن شب اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

پرداخت یارانه ها مانع از ورود تجهیزات جدید شد

در کشورهایی که مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار می گیرند، نصب پنل یکی از سودآورترین و بلند مدت ترین روش های سرمایه گذاری برای تولید برق است. طی دهه گذشته، هزینه نصب پنل های خورشیدی تا 70 درصد کاهش یافته است، در حالی که هزینه برق حدود 5 درصد و احتمالاً بیشتر افزایش یافته است.

حال اگر بدانیم که میانگین روزهای آفتابی در ایران به 300 روز می رسد که 6 برابر کشورهای اروپایی است، معتقدیم باید از این قدرت خدادادی بیش از این استفاده کرد.

سالومه گل نراگی، معمار، گفت: ایران را به دلیل داشتن منابع طبیعی و انسانی قابل توجه برای نوسازی تامین انرژی و گذار به سیستم انرژی پایدار، باید یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان دانست. – فرصت های زیادی برای استفاده از انرژی دارند. منابع غنی انرژی های تجدیدپذیر مانند شرایط مناسب برای استفاده بهینه از انرژی باد، توسعه نیروگاه های آبی و مناطق ایده آل برای استفاده از انرژی خورشیدی.

وی با اشاره به اینکه ساختمان ها و سازه ها مجهز به سیستم ها و امکاناتی هستند که می توانند از انرژی های تجدیدپذیر استفاده کنند، به ویژه در استان هایی که 10 ماه نور خورشید غالب است، گفت: متأسفانه سال ها برای نگهداری و کنترل وجود داشته است. مشمول یارانه های کلان می شوند که از ایجاد و توسعه بازار مطلوبی برای فناوری های انرژی و انرژی های تجدیدپذیر جلوگیری کرده است.

به گفته این کارشناس، هرگونه تغییر در سیستم انرژی در سراسر جهان مستلزم بررسی دقیق و دقیق مشکلات و کاستی ها است، اما در ایران با وجود سختی های تولید برق، هیچ کس باد و نور خورشید را نمی بیند و نمی خواهد روی آنها سرمایه گذاری کند. .

سه دهه فقط در مورد حمایت از سرمایه گذاران

ایران به طور متوسط ​​بیش از دو سوم سال را در روزهای آفتابی می گذراند و میانگین تابش خورشیدی بین 4.5 تا 5.5 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز است که نشان می دهد اکثر استان ها پتانسیل بالایی برای انرژی خورشیدی دارند.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط آلمان، ایران می تواند بیش از 60 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی را در مساحتی حدود 2000 کیلومتر مربع نصب کند.

با این حال، در اوایل دهه 1990 بود که وزارت نیرو اعلام کرد که از دو دهه پیش (دهه 1970) سرمایه گذاری و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به رهبری نور خورشید را به عنوان متولی اصلی انرژی کشور آغاز کرده است. اگرچه در آن زمان «اگر» و «اما» وجود داشت، اما می‌گفتند دستیابی به شرایط مطلوب برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به‌جای سوخت‌های فسیلی، مستلزم همکاری سایر بخش‌ها است، اما در حال حاضر موارد زیادی برای تعیین تکلیف باقی مانده است، نه تنها بخش‌های دیگر، بلکه همچنین وزارت نیرو را نگرفت و در خان اول مستقر شد.

ناگفته نماند که تمامی دیدگاه ها در مورد استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تنها به نور خورشید ختم نمی شود و در مورد بادهای ایران نیز باید گفت که کل پتانسیل انرژی باد 3.6 گیگاوات برآورد شده است و بررسی ها نشان می دهد که تولید انرژی بادی در سه استان گیلان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی موجود است.

پیمان دادمان، کارشناس انرژی در گفت و گو با جام جم با اشاره به استان های کویری و روزهای آفتابی آن ها در ایران گفت: در تمام دنیا در مناطقی که به شبکه های متعارف انرژی دسترسی ندارند برق و گرما از نور خورشید تولید می شود. اگرچه انرژی خورشیدی نقش عمده ای در تقطیر آب آشامیدنی در بیابان ها ایفا می کند، اما با ایجاد و توسعه کارخانه های پانل، این پنل های خورشیدی در حال حاضر در ساختمان های مسکونی و تجاری مانند پنجره های خورشیدی شفاف مورد استفاده قرار می گیرند. آنها خانه ها را به این سیستم ها مجهز می کنند و از نور خورشید برای تولید برق استفاده می کنند.

به گفته این کارشناس، ایران در حوزه انرژی بادی عضو مجمع جهانی انرژی بادی است. میزان ظرفیت نصب شده نیروگاه بادی تا ابتدای سال 1387 بالغ بر 128 مگاوات بوده که برای دوره زمانی 1373 تا 1384 307 گیگاوات ساعت برق تولید کرده است.

دادمان خاطرنشان می کند: این میزان برق باعث صرفه جویی 425 هزار بشکه ای نفت در بخش برق ایران شده و به نوبه خود میزان آلاینده های مختلف را طی سالیان یک میلیون تن کاهش داده است.

رانندگی با 3200 ساعت آفتابی در سال

استان های مرکزی، جنوبی و جنوب شرقی ایران به دلیل طول جغرافیایی و تعداد روزهای آفتابی، بهشت ​​خورشیدی محسوب می شوند. مناطقی که با روی کار آمدن بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه های خورشیدی، ممکن است در سال های آینده به دلیل کاهش مصرف سوخت های فسیلی روزهای پاک و سبزی را تجربه کنند.

اگرچه سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی آفتاب‌ترین استان‌های ایران به‌شمار می‌روند، اما خوب است بدانید که یزد با 330 روز آفتابی قدرت کسب رتبه اول تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و خورشیدی در کشور را دارد.

محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در این خصوص به جام جم گفت: میانگین ساعت آفتابی سالانه در یزد 3200 ساعت است، بنابراین ظرفیت های زیادی برای ایجاد و توسعه انرژی خورشیدی وجود دارد. گیاهان “.

وی درباره عدم استقبال سرمایه گذاران در این صنایع توضیح می دهد: آنها این عرصه را دارند.

به گفته مردم یزد وجود توانایی بالای یزد در بهره مندی از نور خورشید باعث شده تا دولت ها توجه ویژه ای به سرمایه گذاری در حوزه انرژی و جذب سرمایه گذار در استان داشته باشند اما این حرفه ها هرگز به صورت رسمی اجرایی نشده است.

بازگشت سرمایه بلندمدت با نوسانات نرخ ارز

تشعشعات، بازگشت سریع انرژی های نو، کمک به رشد سریع مصرف برق و لزوم رعایت معاهده آب و هوایی پاریس از جمله مزایای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است، اما به یاد داشته باشید که تا پایان سال 1996 به شدت افزایش یافت. بسیاری از سرمایه گذاران محلی ترجیح می دهند این حوزه را ترک کنند تا کار را به رقبای خود منتقل کنند.

بنابراین امروزه می توان با اعطای وام به تولیدکنندگان داخلی، بازنگری در نرخ تعرفه ها و تخصیص ارز دولتی برای واردات تجهیزات مورد نیاز از سرمایه گذاران حمایت کرد.